Alternatifim Cafe

Susurluk Kazası...

Discussion started on Yakın Tarihimiz

Susurluk Kazası

3 Kasım 1996 günü saat 19.15 sularında bir Mercedes otomobil, Susurluk yakınlarında, bir kamyona arkadan çarptı. Medyanın anında duyurduğu olay yerinde 3 ölü ve 1 yaralı vardı. Kimliklerinden ölülerin, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ, Mehmet Özbay, Gonca Us; yaralının da DYP Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak olduğu anlaşıldı. Sonraki saatlerde, Mehmet Özbay kimliğinin sahte olduğu, ölenin asıl adının 1978 Bahçelievler katliamı sanığı ülkücü mafya lideri Abdullah Çatlı olduğu, Sedat Bucak’ın ise güneydoğuda “korucu” Bucak aşiretinin reisi olduğu öğrenildi.

Soruşturma başlayınca mesele iyice dallandı. Otomobilin bagajından çıkan ve suikast aleti olarak bilinen yabancı marka silahların emniyet envanterinde kayıtlı olmadığı, kaçak oldukları anlaşıldı. Bucak’ın resmi korumalığını yapan eski özel timci polis memurlarının, kumarhaneci Ömer Lütfü Topal’ın kazadan 4 ay önce öldürülmesiyle ilgili olarak gözaltına alındıkları ama dönemin içişleri bakanı Mehmet Ağar’ın talimatıyla serbest bırakıldıkları ve daha sonra da Sedat Bucak’a koruma yapıldıkları ortaya çıktı. İçlerinden biri de Tansu Çiller’in koruması olmuştu. Bu arada Ağar, Necdet Menzir ve Hayri Kozakçıoğlu tarafından imzalı, silah taşıma ruhsatı sahibi Çatlı’nın, İnterpol tarafından kırmızı bültenle arandığı ve taşıdığı Ağar imzalı yeşil pasaportu 3 kez emniyet yazışması olmadan aldığı belirlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kumarhaneci Topal’ı öldüren silahtaki parmak izinin Çatlı’ya ait olduğunu 13 Aralık’ta açıkladı.

Olaylar böyle arka arkaya gelince, politikacıla bir yandan Susurluk sanıklarını savunmaya, diğer yandan birbirlerini tehdit etmeye başladılar. Çatlı’nın ASALA’ya karşı kullanıldığı iddiaları duyulunca, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller 26 Kasım’da “Bu ülke için kurşun atan da yiyen de bizim için her zaman saygıyla anılır. Onlar şereflidirler.” dedi. Bucak 24 Aralık’ta “Dokunulmazlığım kalkarsa 15 gün sonra Mest Yımaz’ınki de kalkar.” diye konuştu. Göstericiler mahkemeye getirilen sanıklara “Türkiye sizinle gurur duyuyor.” diye tezahürata başladı. Buna karşın Sivil Toplum Örgütleri “Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık” kampanyasını Şubat 97’de başlattılar ve bir ay boyunca saat 21.00’de ışıkları söndürerek pencerelerden ıslık çaldılar. Bu eylemi dönemin başbakanı Erbakan, “Gulu gulu dansı” olarak niteledi.

Sonunda davanın 5. yılında polis-mafya-politikacı ilişkisindeki çeteleşme, Devlet Güvenlik Mahkemesinin 12 Şubat 2001’deverdiği kararla tescil edildi. Aralarında Bahçelievler katliamı sanıklarından Haluk Kırcı, özel timci polis memurları, bir eski MİT görevlisi ve bir uluslararası uyuşturucu kaçakçısının da bulunduğu 12 sanık “çete oluşturmak” tan 4-6 yıl hapis cezası aldılar. Bucak ile Ağar, dokunulmazlıkları nedeniyle yargılanamadılar.

Otomobilden çıkan “kayıp silahlar” davasının zamanaşımına uğradığı bir sırada, Yargıtay 8. Ceza Dairesi, DGM kararını oybirliğiyle onaylayarak kararın şu gerekçesini de tesvil etmiş oldu: “Suç işlemek amacıyla kurulan çetelerin içinde en tehlikelisi (…) resmi sıfat taşıyan kişilerin iştirak ettikleri çetelerdir.”


alıntıdır
#1 - Şubat 01 2007, 19:37:46

küçük bir kaza(ya da her neyse) nelerin su yüzüne çıkmasına(henüz görünmemiş fakat olduğu bilinen) çıkmasına sebep oldu.hâlâ da etkilerini haberlerde görmekteyiz.bir de şöyle düşünsenize bu kadar olayın çıkması için bu kazayı beklemişiz.ya böyle bir olay olmasaydı?böyle herşeyin farkındayken ön bön bakıp duracak mıydık?ya da diğer bir çok gizli ilişkilerin ortaya çıkması için diğer bir susurluk kazasını mı bekleyeceğiz...
#2 - Şubat 02 2007, 08:17:03

off bu neydi :ohmygod
olayların birbirinin içine girmiş arap saçı gibi o zaman küçüktüm anlamıyordum
şimdi öğrendim saol
#3 - Şubat 02 2007, 13:55:37
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

Rica ederim..birileri bilgi edinebiliyorsa sevindim
#4 - Şubat 02 2007, 15:26:38

Süper olan nedir? "Cahillik mutluluk getirir" görüşünü savunacağını sanmıyorum.
#5 - Şubat 03 2007, 15:19:02

Anladım..fikrine saygılıyım ama farklı düşünüyoruz.
Devlet ve millet adına birşeyler yaparak başlayıp kendileri birer çete ve mafya haline dönüşen ve vatani çıkarlardan kişisel çıkarlara yönelen zatların önceki emekleri unutulmasa da, sonraki yanlışları da gözardı edilemez kanımca.
#6 - Şubat 03 2007, 15:26:58

C_R_A_Z_Y

O Trafik Kazasına Kadar Herşey Süperdi. Sıradan Bir Kamyon,Sıradan Bir Mercedes.Sıradan Bir Kaza.
Abdullah Catlı'nın hayatını okumanı tavsiye ederim...
#7 - Şubat 03 2007, 15:33:36

boyle kendını vatanına adamıs kahramanlara katıl diyorlar ya  cok kanıma dokunuyor ..  ÇATLI REİS  kendını bu vatana adayanlardandı işte kendı ulkende TÜRK MİLLİYEÇİSİ olmanın karsılıgı hapse atılmaktır idam sehpalarına cıkartılmaktır VATANINI  sevmek sucsa bizde idamlıgız  bızıde assınlar zamanında cok cektık boyle seylerı bıze agır gelmez  bızım yemınimizin anlamı var  ve  bır kısmını hatırlatmak ısterım ''satanlardan olmayacagız, kacanlardan olmayacagız, yılanlardan olmayacagız,yıkılmayacagız basaracagız ,basaracagız, basaracagız..  TANRI TÜRK'Ü KORUSUN VE YÜCETLSİN..
#8 - Şubat 04 2007, 21:09:51
BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ YİYİP İHANET EDEN,
   BİR GÜN MUTLAKA EKMEĞİNİ YEDİĞİ YERDEN
                         KURŞUNU YER

eğer TÜRK MİLLİYETÇİSİ olmak istiyorsanız;ülkenin aydınlarını fikirlerinden dolayı sorgulayacak,hapse atacak,hatta gözünüzü yummadan vuracaksınız.eğer TÜRK MİLLİYETÇİSİ olmak istiyorsanız;kalabalıkların önünde derin devletin olduğunu kabul edip hatta aynı kalabalıkların önünde sizin de dahil olduğunuzu hiç çekinmeden ima edeceksiniz.eğer TÜRK MİLLİYETÇİSİ olmak istiyorsanız;katilleri,kofti kahramanları,kaçakçıları tepenize çıkarıp onları yeri doldurulamaz insanlar yapacaksınız.eğer TÜRK MİLLİYETÇİSİ olmak istiyorsanız;provokatörlerin ekmeğine yağ sürüp onun bunun gazıyla milleti linç edeceksiniz.eğer TÜRK MİLLİYETÇİSİ olmak istiyorsanız;Türkiye'Deki azınlıklara hiç yokmuşlar gibi davranıp onların özgürlüklerini,yaşama alanlarını kısıtlayacaksınız.eğer TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ böyle bir şeyse TANRI TÜRK'Ü NASIL BİLİYORSA ÖYLE YAPSIN...
#9 - Şubat 05 2007, 15:24:41

onu bunu vurmakma milliyetçilik olmaz
milliyetçilik vatana hizmettir
seksen döneminde tavuk keser gibi adam kesenlerin ceza evinde yatması ceza alması bence çok normal
ve ADİL!!!
#10 - Şubat 05 2007, 15:46:46
Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda,
budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında
               (((( 7 satırrr))))
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında

Herkesin fikrine saygılıyız ancak konu çerçevesinde yorumlar yaparsak sevinirim.
#11 - Şubat 05 2007, 16:21:59

saol bilgiler için insanın ağzı açık kalıyo resmen yani
#12 - Şubat 07 2007, 11:11:07
Sabrı öğütler zaman
Oysa odur durmyan
Ben beklerim de
Zaman beklemez ki beni

Hüseyin Kocadağ, Mehmet Özbay, Gonca Us,Sedat Edip Bucak Farklı statülerde Farklı insanları aynı arabada Toplanma Sebebi nedir?

Yoksa Açılacak OLan Kumarhanelerden hisse almak için Mi bir aya Geldiler. hakkındaki yazıları okuyunca insanın tüyleri diken diken oluyor.

ARABADA BULUNANLAR
Alıntı
06 AC 600 plakalı otoda bulunanlar:
930647 seri nolu 9 mm. çapında Saddam marka tabanca ile bu tabancaya ait şarjör, 9 adet mermi.
U544265 seri nolu 9 mm. çapında Baretta marka tabanca ve bu tabancaya ait 2 adet şarjör ile 10 adet mermi.
L534618 seri nolu 9 mm. çapında Baretta marka ve bu tabancaya ait bir adet şarjör ile 45 adet mermi.
B178902 seri nolu 9 mm. çapında Baretta marka ve bu tabancaya ait bir adet şarjör ile 10 adet mermi.
A925710 seri nolu 22 Calibre Baretta marka tabanca ve bu tabancaya ait 2 adet şarjör ile 12 adet mermi.
22 Calibre tabancaya ait susturucu.
21995 seri nolu 9 mm. çapında MP 5 makinalı tabanca ve 2 adet şarjör.
C42952 seri nolu 9 mm. çapında MP 5 makinalı tabanca, iki adet şarjör ve 82 adet mermi.
13 adet 7.62 mm. çapında BKC (Biksi) mermi.
100 adet 5.56 mm. çapında mermi.
8 adet 22 Calibre mermi.
Çeşitli markalarda 3 adet cep telefonu.
Bir adet ışıldak.
2 adet şifreli kilitli çanta, içerisinden; 19 kalem temizlik eşyası, 2 adet İnternational Hospital üye kartı, cep bilgisayarı ve değişik kredi kartları.


yuh ohaa dedırtecek Bır cınsten Yani :) yürüyen seyyar savaş uçağı gibi.


Burası Türkiye Cumhuriyeti Kaldırılamıyacak bir engel yoktur. Bakınız İnterpol Tarafından Kırmızı bültenle aranan bir adamın Üstünden Neler Çıkıyor;

Alıntı
Yapı Kredi Bankası kartı
Yapı Kredi Bankası Visa kartı
Fatura bilgi kardı
Barclays Visa kartı
İstanbul Ticaret Odası Üye Kimlik Kartı
44.500.000 TL., 29 adet 100 ABD Doları, 305 DM.
Mehmet Özbay adına düzenlenmiş sürücü belgesi.
Mehmet Özbay adına, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenmiş Mehmet Ağar imzalı Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanı belgesi.

ancak Türkiyede Yapılacak işler Bunlar.
#13 - Şubat 07 2007, 11:37:04
“Burada her çeşit suale cevap verilir. Her müşkil halledilir. Ama hiç kimseye sual sorulmaz.”

Eklediğin bilgiler için teşekkürler Cihan ve evet tesadüfün bu kadarına çoğumuz "yersen" diyoruz.
#14 - Şubat 07 2007, 15:53:40

paylaşımın için saol  :)) işte buradan da derin devlet kavramını anlıoruss  :icon
#15 - Şubat 28 2007, 08:54:00
σ вαşкαℓαяıуℓα,мυтℓυ вιя нαуαтı уαѕıσя σℓѕα ∂α,ѕєη уιηє ѕєνgιη∂єη ναzgє¢ємєzѕιη...ιѕтє αѕк вυ...вσѕнνєя...нєρ αуηı мαѕαℓ..''нαуαт νє вєη''ιѕтє нєρѕι вυ кα∂αя....

Rica ederim.
Derin Devlet açılımı için lütfen bakınız:
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=70704.0
#16 - Şubat 28 2007, 12:18:55

kimlerin ne olduğunu bu kazadan sonra öğrenmişiz.komiksey e her konuda katılıorum..
#17 - Haziran 16 2007, 15:50:22
King of pop is not dead..!Micheal Jackson is live in his song..!

Susurluk kazası, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en önemli skandallardan bir tanesidir. 3 Şubat 1996’da Balıkesir-Bursa karayolunda Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkiinde gerçekleşen kaza, devlet-polis-mafya ilişkilerini ortaya çıkarmasıyla hatırlanmaktadır.
Söz konusu tarihte Mercedes marka bir otomobil ile bir kamyonun çarpışması sonucunda ortaya çok tuhaf bir tablo çıkmıştır.
Çünkü araçta bulunanlar; İstanbul Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ, üstünde Mehmet Özbay sahte kimliği olan Abdullah Çatlı, Çatlı gibi sahte kimlikli Gonca Us ve DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak’tır.
Politikacı-polis-mafya üçgeni altında çıkan haberler ülkede yankı uyandırmış ve Susurluk kazasının perde arkasının aralanması için büyük bir kamuoyu baskısı oluşmuştur. Buradan tüm detayları öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/susurluk-kazasi/
#18 - Mart 10 2020, 12:33:20
« Son Düzenleme: Mart 10 2020, 12:34:00 Gönderen: demirr »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.