Alternatifim Cafe

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Konu Dışı / Ynt: Muhabbet Bahçesi
« Son İleti Gönderen: dark Bugün, 12:32:53 »
Almanya. Su mesaj kutuna da bir el at Allah askina doldurmussun.

Sildim :)
2
Konu Dışı / Ynt: Muhabbet Bahçesi
« Son İleti Gönderen: kenzei Ocak 31 2023, 17:08:29 »
Almanya. Su mesaj kutuna da bir el at Allah askina doldurmussun.
3
Konu Dışı / Ynt: Muhabbet Bahçesi
« Son İleti Gönderen: dark Ocak 31 2023, 15:13:22 »
Cahilliğimi mazur gör lütfen orası nere ?  :4
4
Müzik Genel / @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
« Son İleti Gönderen: exmilitary538 Ocak 30 2023, 01:17:17 »
https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !
5
Konu Dışı / İç Mimar İstanbul
« Son İleti Gönderen: grikedi Ocak 28 2023, 00:18:52 »

Site Adı: Feine
Site Adresi: Feine.com.tr
Site Konusu: İstanbul iç mimarlık ofisi
Açıklama:


İstanbul iç mimarlık ofisi arıyorsanız hoş geldiniz. İç mimarlık, bir mekanın fiziksel özelliklerini, ihtiyaçlarını ve estetiklerini düzenlemek için kullanılan bir tasarım disiplinidir. İç mimarlar, iç mekanların düzenlenmesi, tasarımı ve yapımı sürecinde sorumludur. İç mimarlar, evler, ofisler, mağazalar, okullar, hastaneler ve diğer yerlerin iç mekanlarını tasarlayabilir.

İstanbul İç Mimarlık Ofisi


Feine, İstanbul iç mimarlık ofisi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. İç mimarlık, birçok farklı disiplin arasında bir köprü görevi görür. İç mimarlar, arkitektler, mühendisler, malzeme uzmanları ve diğer profesyonellerle çalışarak projelerini gerçekleştirir. İç mimarlar, mekanların fonksiyonlarını, estetiğini ve maliyetini dengede tutmaya çalışır.


İç mimarlar, projelerini tasarlarken, çeşitli faktörleri dikkate alırlar. Örneğin, mekanın kullanım amacı, yerleşim alanı ve mevcut yapısal koşullar gibi faktörler tasarım sürecinde önemlidir. Ayrıca, iç mimarlar, mekanların enerji verimliliği, aydınlatma ve izolasyon gibi faktörleri de dikkate alırlar.
Son olarak, iç mimarlık, insanlar için konforlu, estetik ve işlevsel mekanlar yaratmak için çalışan bir tasarım disiplinidir. İç mimarlar, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için mekanları tasarlarken, aynı zamanda çevreye ve maliyete de dikkat ederler.
6
Biz Müslümanların genel çoğunluğu, günümüzde İslam’ı ne yazık ki Kur’an merkezli yaşamak yerine, rivayet merkezli hadisler ışığında yaşıyoruz. Bizlere bu bilgiler doğru ulaşmış mı, ulaşmamış mı diye hiç tereddüt bile etmiyoruz. Çünkü bu hadisleri adeta haşa, Kur’an ayeti seviyesinde görüyoruz. Onun içinde hep kaybeden toplumlar oluyoruz. Böyle olunca da Allah’ın Nuru Kur’an dan faydalanıp, onun ışığıyla aydınlanamıyoruz.

Bugün bizler, geleneksel İslam anlayışında Kur’an ı değil, bizden yüzlerce yıl önceki toplumların, Kur’an dan ne anladığını, güvenilir dediğimiz kişilerin rivayet ettiği hadislerin ışığında, onların dini nasıl yaşadıklarını, mezheplerin FIKIH anlayışları ile anlamaya çalışıyoruz. Böyle olunca da ONLARIN YAPTIKLARI YANLIŞLARI BİZLERDE TEKRARLIYORUZ. Hâlbuki Allah Kur’an ı, daha önceki toplumların yanlışlarını, hatalarını bizlerde tekrar etmeyelim, apaçık görüp farkında olalım diye gönderdi. Öyle rivayet bilgilerle Kur’an ı anlamaya çalışıyoruz ki, bu bilgilerin doğruluğundan da asla emin olamıyoruz. Allah bu konuda bizleri uyarmış ve emin olmadığın bilgilerin ardına düşmeyin, sizleri sorumlu tutarım diye de dikkatimizi çekmiştir. Üzgünüm ama rivayet hadisleri ciddiye aldığımız kadar, Kur’an ı onun ayetlerini ciddiye almıyoruz. Çünkü rivayet hadisler olmasaydı, Kur’an anlaşılamaz kapalı kalırdı diye inanıyoruz. Bu durumda sizce hangisi ilk sırayı alır. Ben söylemekten utanıyorum. KUR’AN’I CİDDİYE ALMIŞ OLSAYDIK, KUR’AN’ IN ONAYINDAN GEÇMEYEN ONCA HADİSİ/SÖZÜ, ALLAH IN RESULÜ SÖYLEMİŞTİR DEMEZDİK. BU HATAMIZLA BİZLER, ALLAH’IN RESULÜNE İFTİRA ATTIĞIMIZIN, NE YAZIK Kİ FARKINDA BİLE OLAMIYORUZ.

Bu makalemde Müslümanların, İslam’ı yaşarken İLK ÖNCELERİ İZLEDİĞİ YOLLA, DAHA SONRA İZLEDİKLERİ YOLUN NASIL FARKLILAŞTIĞINA BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM. Elbette yazacağım da bir rivayet hadistir, ama Kur’an’ın onayından geçen ve Kur’an a yönelten bir hadis olduğunu lütfen unutmayalım. Makalemi okumadan önce, sizlere SENED yoluyla nakledilen rivayet hadisin, ne olduğunu açıklamak istiyorum ki konu daha iyi anlaşılsın. Bir hadis terimi olarak SENED, hadisin ilk kaynağına ulaşıncaya kadar takip ettiği yoldur diye tarif edilir. SÖZLÜK ANLAMI, DAĞIN ETEĞİNDEN YUKARI OLAN KISMI, BİR KİMSENİN GÜVENDİĞİ BİRİ, SIĞINAK VE DAYANAK MANALARINA GELİR. Bizler yüzlerce yıl önce yaşamış kişilerin kim olduğunu güvenirliğini, bu sözlere art niyetli kişilerin dahil olup, fitne, fesat bilgiler karıştırdığını asla bilemeyiz. Onun için Allah, emin olmadığın sözün ardına düşmeyin diye bizleri uyarır. Bizler hiç kimsenin Allah’ın doğru yolunda gittiğini asla bilemeyiz. Bu konuda Allah bizleri uyarıyor ve ne diyordu? “KİMİN EN DOĞRU YOLDA GİTTİĞİNİ YALNIZ BEN BİLİRİM.” Buna benzer uyarıları Kur’an’dan görmezden gelirsek, yaşadığımız batılı, hurafeyi din diye yaşarız. Hesap günüde üzülenlerin safında oluruz.

Rivayet hadisleri inancının merkezine koyup çok önemseyen ve İslam’ı bu merkezde yaşayan din kardeşlerime geçmişten günümüze ulaşan, Hz. Muhammed in vefatından sonra Müslümanların inançlarını yaşayabilmek adına, nasıl bir yol izleyip değişimlere uğradıklarına güzel bir örnek vermek istiyorum. İBRET VE DERS ALANA NE MUTLU.

“HZ. AİŞE, ALLAH RESULܒNÜN, KUR’AN’IN ETE KEMİĞE BÜRÜNMÜŞ HALİ OLARAK YAŞADIĞINI ÇOK İYİ BİLDİĞİ İÇİN, ALLAH RESULܒNE HERHANGİ BİR SÖZ NİSPET EDİLDİĞİNİ İŞİTTİĞİNDE, HEMEN O SÖZÜ KUR’AN’IN SÜZGECİNDEN GEÇİRİR, KUR’AN’IN ÖLÇÜLERİYLE ÖRTÜŞMEYEN RİVAYETLERİ KESİN OLARAK REDDEDERDİ. Bedruddin ez-Zerkeşi’nin kaleme aldığı ve Hz. Aişe’nin Kur’an’a aykırı bulduğu için reddettiği rivayetlerden örneklere yer verdiği “HZ. AİŞE’NİN SAHABEYE YÖNELTTİĞİ ELEŞTİRİLER” adlı kitabı, bu konuda önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.” Örnek verelim.

“Hz. Aişe’nin, Hz. Peygamber adına Kur’an’a aykırı sözler uydurulmasına geçit vermeyen, Kur’an merkezli bu titiz tutumu, sonraki dönemlerde Müslümanlar arasında hep yaşatılmakla birlikte, özellikle hicri 2 ve 3. yy’ larda hadislerin tedvini sürecinde, HADİS RİVAYETLERİNİN KUR’AN’A ARZINI ÖNCELEYEN METİN TENKİDİ YÖNTEMİ YERİNE, SENED ZİNCİRLERİNİN İNCELENMESİNE DAYALI SENET TENKİDİ YÖNTEMİNİN ÖNE ÇIKARILMASI, BU ALANDA KUR’AN’IN HAKEMLİĞİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DEVRE DIŞI BIRAKAN BİR GELİŞME OLMUŞTUR.

Bu büyük kırılmaya, bir de Şafii’nin hadisleri de Kur’an gibi vahiy ürünü olarak gören ve böylece Kur’an’ın hakemliğini/belirleyiciliğini buharlaştıran yaklaşımının giderek genel kabul halini alması eklenince, HADİS KÜLTÜRÜ TAMAMEN KUR’AN’IN KONTROLÜ DIŞINA ÇIKARTILMIŞ, “YÜRÜYEN KUR’AN” OLAN ALLAH RESULÜ ADINA KUR’AN DIŞI BİR KÜLTÜR VE DİN ANLAYIŞI OLUŞTURULMASINA ZEMİN KAZANDIRILMIŞTIR.

BÖYLECE KUR’AN TEMEL BELİRLEYİCİ OLMAKTAN ÇIKARILMIŞ, HADİS RİVAYETLERİ KUR’AN’A ARZ EDİLECEK VE HADİS RİVAYETLERİ KUR’AN’LA DEĞERLENDİRİLECEK YERDE, YER YER APAÇIK KUR’AN AYETLERİ HADİS RİVAYETLERİNE TÂBİ KILINMAYA ÇALIŞILMIŞ, BÖYLECE İSLAM’IN YAPISI TAMAMEN TERS YÜZ EDİLMİŞTİR.”

Bu bilgiler ve yaşanan İslam'ın izlendiği yola baktığımızda, ALLAH IN RESULÜNÜN SAĞLIĞINDA, ASLA KENDİ SÖZLERİNİ/HADİSLERİNİ KAYDA ALDIRIP YAZDIRMADIĞINI ÇOK NET ANLIYORUZ. Günümüze ulaşan tüm hadislerin rivayet yoluyla, insanların birbirine nakli ile geldiği çok açıktır. BU BİLGİLERİN DEĞİŞMEDEN GÜNÜMÜZE GELDİĞİNE İNANMAK AKLIN VE MANTIĞIN ÖTESİNDE İMKANSIZDIR, LÜTFEN UNUTMAYALIM VE İMANIMIZI TEHLİKEYE ATMAYALIM. Değerli din kardeşlerim, lütfen unutmayalım. Allah hükmünü vermiş ve sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum demişse, bizlerin ipine sarılacağımız Kitabında Kur’an olduğunu unutmayalım. Dilerim rivayetlere değil Kur’an’a sarılan, Allah’ın azınlık halis kulları arasında oluruz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
7
Konu Dışı / Yeşilay Online Satış Sitesi
« Son İleti Gönderen: grikedi Ocak 27 2023, 17:38:13 »

Site Adı: Yeşilay Market
Site Adresi: Yesilaymarket.com
Site Konusu: Yeşilay Online Satış Sitesi
Açıklama:


Baskılı kupa satın almak için hoş geldiniz. Kişilerin birbirlerine hediye alması, birbirlerini sevdiklerini ve onlara değer verdiklerini gösterir. Bu bakımdan tercih edilen hediyelerin de orijinal ve özel olması gerekir. Son dönemlerde hediye denildiğinde ilk akla gelen seçeneği baskılı kupa bardaklar oluşturuyor. Bu bardakların üzerine yazılan birkaç tatlı söz kişilerin birbirlerine çok daha samimi ve sıcak bir şekilde bağlanmalarını sağlıyor.

Baskılı Kupa Satın Al


Baskılı kupa satın almak için yesilaymarket.com tercih edilebilir. Bu alanda hediye satışı yapan kaliteli ve güvenilir adreslerinde tercih edilmesi gerekiyor. Bu adreslerde orijinal hediye seçeneklerine yer verilmesi çok daha kolay tercihler yapılmasını sağlıyor. Kişilerin birbirlerine özel ve anlamlı hediyeler alması için yeşilaymarket.com adresinde hizmet sunuluyor. Sitede en güzel sweatshirt seçenekleri, takılar ve farklı eşyalar hediyelik olarak sunuluyor.


Mesleki Hediyelerde Bol Çeşit


Eğitim aldığımız, sağlık hizmeti aldığımız ve hayatımıza hizmetleri ile mutluluk katan birçok kişi bulunuyor. Bu kişilere de özel günlerde hediye almamız gerekiyor. Sitede mesleki hediyeler alanına giren, birbirinden farklı özelliklere sahip olan bol çeşitli hediye seçeneklerine yer veriliyor. Sizlerde öğretmen, doktor, hemşire, Eczacı, diyetisyen gibi hayatınıza yön ve anlam katan kişilere hediye almak için kaliteli ve güvenilir bir adres arıyorsanız siteyi tercih edebilirsiniz.


Sevdiklerinize hediye almak için en orijinal hediye seçenekleri bulabileceğiniz bir adres arıyorsanız siteyi inceleyebilirsiniz. Birbirinden farklı tarz ve özelliklere sahip olan hediye seçeneklerinin tamamını tek bir adreste bulabilirsiniz.
8
Konu Dışı / Ynt: Muhabbet Bahçesi
« Son İleti Gönderen: HaS NiCktiR Ocak 24 2023, 23:40:13 »
geçen gün doçlanda göçtüm ben arkadaşlar.
9
Konu Dışı / Mutfak Masası
« Son İleti Gönderen: grikedi Ocak 24 2023, 22:39:50 »

Site Adı: Mobilya Denizi
Site Adresi: Mobilyadenizi.com.tr


Mutfak masası seçimi nasıl yapılır? Mutfak evde en önemli ve en çok kullandığımız alanlardan biridir. Ve buna bağlı olarak mutfak masası ve sandalyesi de önemli hale geliyor. Eğer eski masanızı değiştirecek veya yeni bir masa satın alacaksanız birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.


Mutfak masası seçimi sırasında kullanılan malzemenin yapısı dokusu özelliği ve kalitesi  masanın ömürlük ve kullanışlı olması,   tarzınıza uygun ve dekorasyonunuza uyum sağlaması ve fiyat performans olması gibi şeylerde düşünme karar sürecinde dikkate alacağınız şeyler arasında. Bunun için mutfak masası seçiminde araştırma ve tavsiyeler üzerine hareket ederiz çoğu zaman.

Mutfak Masası Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Mutfak masası seçimi yapılırken size en uygun fiyatlı en estetik görünen ve kaliteli mutfak masası ve sandalyesini bulmak bazen oldukça güç haline gelebiliyor. Aldığınız karardan kimi zaman memnun kalıp kimi zaman da hüsrana uğruyorsunuz. Tekrar değiştirmek zorunda kalmak tekrar düşünme sürecine girmek yorucu olabiliyor.


Mutfak masası seçimi  için en kaliteli, estetik, kullanışlı ve profesyonel üreticileri tercih etmek istersiniz. Birbirinden canlı modern ve şık tasarımı rahat servis yapılacak ve temizliği kolay masa ile mutfağınıza farklı dinamik ve ferah bir hava katarak tarz sahibi olmak için çok seçenek düşünürsünüz.


Bazen bir lüks  restoranı aratmayacak şekilde mutfak tasarımı isteriz, mutfak masamız ile herkesi haran bırakmak isteriz. Şölen şeklinde sunumlarınıza davetlerinize veya çay saatlerinize yakışır mutfak masası seçimi oldukça önemlidir. Bunun için bu sitemize göz atabilirsiniz mobilyadenizi.com.tr ‘ye giriş yapabilirsiniz. Siemens buzdolabı, beyaz eşya seçimi mobilyadenizi.com.tr ile sizlerle.
10


İslam toplumu olarak Kur’an dan uzak, öyle bir bataklığa batmışız ki, Kur’an’a inandığımızı zannedip, Kur’an’a muhalif yaşadığımızın, Allah ne emrediyorsa tersini söylediğimizin farkında bile değiliz. Çünkü Kur’an ı dikkatle ve bir öğrenci misali Allah’ın istediği gibi anlayarak, düşünerek okumuyoruz. Yaptığımız yanlışımız, anlatılanları Allah’ın emri zannederek sorgusuzca inanmak. ALLAH BÖYLE BİR İMAN İSTEMİYOR BİZLERDEN, LÜTFEN ÖNCE BUNUN FARKINDA OMALIYIZ. Kur’an’ı direk kendimiz okumak istemememizin nedeni, bizlere sen Kur’an ı anlayamazsın, onu âlim olanlar anlar, senin ilmin ne ki Kur’an ı anlayacaksın sözlerine, ne yazık ki inandırıldık. Eğer zerre kadar düşünseydik, Allah bizlerin okuduğunda anlayamayacağı bir rehber gönderip, daha sonrada sizleri bu kitaptan sorumlu tutuyorum demeyeceğini bilirdik.

Okuyup araştırmadığımız ve üzerinde düşünmediğimiz için, yaptığımız en büyük yanlışlık, ayetlerde geçen sözlere, kelimelere diğer ayetlerle tamamen ters düşen anlamlar vermemiz neden oluyor. Sizce Allah bir ayetinde söylediğinin tam tersini, bir başka ayetinde söyler mi? Elbette hayır. Buna inanırsak, ellerimizle Kur’an da çelişki yaratmış oluruz. Örnek vermek gerekirse Allah birçok ayetinde, Kur’an’ı tebliğ ederken Resulüne kolaylık sağlamak ve yardımcı olmak için bakın iman etmek üzere olanlara ne söylüyor ve uyarıyor.

“KİM ALLAH’A VE RESÛLÜNE İTAAT EDER, ALLAH’TAN KORKAR VE O’NA KARŞI GELMEKTEN SAKINIRSA, İŞTE ONLAR BAŞARIYI ELDE EDENLERİN TA KENDİLERİDİR.” (Nur 52)

“ALLAH VE RESÛLÜ BİR İŞ HAKKINDA HÜKÜM VERDİKLERİ ZAMAN, HİÇBİR MܒMİN ERKEK VE HİÇBİR MܒMİN KADIN İÇİN KENDİ İŞLERİ KONUSUNDA TERCİH KULLANMA HAKLARI YOKTUR. KİM ALLAH’A VE RESÛLÜNE KARŞI GELİRSE, ŞÜPHESİZ Kİ O APAÇIK BİR ŞEKİLDE SAPMIŞTIR.” (Ahzab 36)

“EY İMAN EDENLER! ALLAH’A İTAAT EDİN, ELÇİ’YE DE İTAAT EDİN! İŞLERİNİZİ BOŞA ÇIKARMAYIN!” (Muhammed 33)

“ALLAH’A İTAAT EDİN; RESULE DE İTAAT EDİN! YÜZ ÇEVİRİRSENİZ BİLİN Kİ RESULE DÜŞEN GÖREV, SADECE APAÇIK TEBLİĞDİR.” (Tegabun 12)

ÖNCE ŞUNU HATIRLATMAK İSTERİM. BU UYARI VE İKAZLAR, ALLAH IN RESULÜNÜN YAŞADIĞI DÖNEMDE, İMAN EDENLERE ÖZELLİKLE HİTAP EDİYOR. BUNU DİKKATE ALARAK ANLAMAYA ÇALIŞALIM. Kur’an’ı tamamen okumamış bir Müslüman ilk önce şunu söyler. Bakın Allah yalnız kendisine değil Resulüne de uymamızı istiyor. Demek ki onun Kur’an’dan başka sözleri/hadisleri de din adına geçerli olmalı ki öyle söylüyor diyebilirsiniz. Yazdığım bu dört ayetin sonunda Tegabun 12. Ayeti, dikkatle okuyan bir Müslüman, ilk okuduğunda anladığı yanlış düşünceyi fark etmesi gerekir. Tabi düşünerek dikkatle okumak ve rivayet bilgilerin etkisi altında kalmadıysa. Onun için Allah düşün, aklını kullan Ey kulum diyor.  Yazdığım bu dört ayetin ilk cümlelerinde, dikkat ettiyseniz Allah’a ve Resulüne uyun diyerek, Resulünü birlikte anıyordu. Allah bu ayetlerde benim hükümlerim ayrı, Resulümün hükümleri ayrıdır, onunda verdiği Kur’an dışı hükümlere uyun demesi zaten, Kur’an a göre mümkün değil. Ben hükmüme hiç kimseyi ortak etmem diyen Allah, bu ayetlerde farklı bir şey söylemesi mümkün olamaz.  Peki, Tegabun 12. Ayetin sonunda ne diyordu? “BİLİN Kİ RESULE DÜŞEN GÖREV, SADECE APAÇIK TEBLİĞDİR. Eğer Allah’ın bu uyarısını görmezden gelirseniz, yazdığım ayetlerin ilk cümlelerini, istediğiniz gibi yorumlar, istediğiniz anlamı da verebilirsiniz ama kendinizi kandırmış olursunuz.

Yazdığım ayetler ve benzeri birçok ayetinde Allah, Resulüne destek ve yardımcı olmak için, Resulüme uyun ona uymak bana uymaktır mesajını veriyor ve Resulüne itaati emrediyor.  HATIRLATIRIM ŞU ANDA ALLAH’IN RESULÜ ARAMIZDA YOK. BU DURUMDA NE YAPACAĞIZ DİYEBİLİRSİNİZ. Kur’an’a danışalım, bakalım Allah’ın kitabı bu konuda bizlere yardımcı olacak mı? Bizler yalnız Kur’an ile İslam’ı yaşayabilir miyiz, yoksa Allah’ın Resulü başka bilgilerde bizlere bıraktı mı?

“BU KURAN BANA VAHYOLUNDU Kİ, ONUNLA SİZİ VE ULAŞTIĞI HERKESİ UYARAYIM.” (ENAM 19)

“RABBLERİNİN HUZURUNDA TOPLANACAKLARINDAN KORKANLARI, KUR’ÂN İLE UYAR! ONLAR İÇİN RABBLERİNDEN BAŞKA NE BİR DOST NE DE BİR ARACI VARDIR; BELKİ SAKINIRLAR.”( ENAM 51)

“DE Kİ: “BEN SİZİ ANCAK VAHY İLE UYARIYORUM.” AMA SAĞIRLAR UYARILDIKLARI VAKİT ÇAĞRIYI İŞİTMEZLER.” (Enbiya 45)

Bu ve benzeri ayetleri dikkatle okuduğumuz da kafamızdaki karışıklık netleşiyor. Allah Resulüme uyun ona uymak bana uymak gibidir demesinin nedeni, çok açık ortaya çıkıyor. Demek ki Allah’ın Resulü tüm insanları, Allah’ın vahyi Kur’an ile uyarma görevi almış. Onun için Allah Resulüme uyun, O bir konuda aranızdaki anlaşmazlığınızda karar verdiğinde ona güvenin ve kararına itiraz etmeyin diyor. Çünkü O vereceği kararı ona indirdiğim Kur’an ışığında verecektir diyerek, O günkü toplumun Resulüne uymasına yardımcı oluyor. Çünkü Allah Resulünün her anını kontrol ediyor ve gerektiğinde onu ikaz ediyordu. Bunu Kur’an dan anlıyoruz. Yoksa Allah Resulü vefat ettikten sonra, Allah ın denetiminde olmayan, Resule ait olduğu iddia edilen hadislerine de uyun, asla demiyor. Hatırlatırım Allah, yalnız Kur’an ı korumasına aldığını açıkça söylüyor. Gerçi batıl yolcuları rivayet hadislerinde Allah koruması altında olduğunu söyleyerek, batıl inançlarına nefislerinde kanıt yaratma çabasını sürdürmektedirler. 

Buradan da şunu çok açık anlıyoruz. BU GÜN ALLAH’IN RESULÜ ARAMIZDA YOK. ALLAH IN KORUMASINDAKİ KUR’AN’A UYAN MÜSLÜMAN, HEM ALLAH’A HEMDE RESULÜNE UYMUŞ OLUR. Bu konuyu çok daha net anlayabilmemiz için, Allah’ın Resulüne verdiği görev ve yetkisini açıkladığı diğer ayetlerden hatırlayalım. “BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ.” (Kehf 56) “SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR.” (Rad 40) “BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM.” (Ahkaf 9 )

Bu konuyu daha net anlayabilmemiz için, sizlere Kur’an’ın diğer ayetlerinden özet örnekler vermek istiyorum. Çünkü bu konu o kadar yanlış anlatılıyor ki topluma, ALLAH BEN HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM dediği halde, biz Müslümanlar Allah’ın Resulünü adeta dinde Allah’ın hüküm ortağı yapmaktan çekinmiyoruz. Bunun nedeni, atalarımızdan intikal eden rivayet bilgileri yaşayabilmek adına yapıyoruz bu hatayı. Kasas suresi 75. Ayetinde Allah mahşer günü, Kesin delilinizi ortaya koyunuz deriz diyor ve GERÇEĞİN ALLAH’A AİT OLDUĞUNU, UYDURDUKLARININ KENDİLERİNİ BIRAKIP KAÇTIĞINI ANLARLAR diyerek, bizlerin dinimiz adına kesin delilimizin, yalnız Kur’an olduğunu ve Resulünün de yalnız Kur’an’a uyup, onu tebliğ ettiğini anlıyoruz.

Araf suresi 3. Ayetinde, Rabbinden size indirilene uyun, onun berisinden bir takın velilerin sözlerine uyup ardına düşmeyin diyerek açıklık getiriyor. Enfal 64. Ayetinde Allah Nebisine hitaben ne diyordu hatırlayalım. “EY NEBİ! ALLAH, SANA DA SANA UYAN MÜMİNLERE DE YETER.” Bakın Allah yani onun kitabı, Nebisine yetiyor ve bizlere de yeteceğini söylüyor. Sizce bu ayeti okuduktan sonra Allah’ın Nebisi, Allah’ım Kur’an da namaz kıl, Oruç tur, zekât ver diyorsun ama gerekli detayı vermiyorsun demiş olabilir mi? Yorumunu sizlere bırakıyorum. Unutmayalım Allah, detaylı vermediği bir hükümden kullarını asla sorumlu tutmaz. HATIRLATIRIM BİZ KİTAPTA HİÇ BİR EKSİK BIRAKMADIK, DETAYLI AÇIKLADIK Kİ KİMSEYE MUHTAÇ OLMAYASINIZ DİYOR. Bu durumda bizler, Ne yani Allah Resulünü postacı diye mi gönderdi diyerek, Resul lük/Elçilik görevine kendi nefsimizce yetkiler yüklememiz ne kadar doğru olur? Bunu yaparak kendimizi kandırmış oluruz. Allah kitap Ehlinin yaptığı yanlışa örnek verip, bizlerinde aynı yanlışı yapmamızı engellemeye çalışan ayeti hatırlatmak istiyorum.

MUHAMMED 3: BUNUN SEBEBİ, İNKÂR EDENLERİN BÂTILA UYMALARI, İNANANLARIN DA RABLERİNDEN GELEN HAKKA UYMUŞ OLMALARIDIR. İŞTE BÖYLECE ALLAH, İNSANLARA KENDİLERİNDEN MİSALLERİNİ ANLATIR. (Diyanet vakfı meali)

Ayette geçen, inkâr edenlerden sizce kimler kast ediliyor? Elbette kitap Ehli. Allah’ın indirdiği kitabı yeterli görmeyip, kendilerine atalarının batıl, rivayet inançlarını da din edindikleri için Allah, onlara inkârcı diyor. Halbuki Allah a, Resulüne ve gönderdiği kitaba inanıyor ama sözde inanıyor, özde değil. Eğer bizler, Allah’ın apaçık ayetlerini tebliğ aldığımız halde, hala Kur’an açık ve detaylı değildir, Resulün rivayet hadisleri olmasaydı Kur’an anlaşılamaz kapalı kalırdı diyerek, Resulünü Allah’ n dinde hüküm ortağı yapıyorsak, bizlerde Kitap Ehlinin aynı yanlışlarına düşmüş, özde değil sözde iman ederek, inkârcılardan olmuşuz demektir. Ayetin sonunda Allah, makalemizin konusunu adeta özetlercesine bakın ne diyor. “İNANANLARIN DA RABLERİNDEN GELEN HAKKA UYMUŞ OLMALARIDIR.” Ama bizlerin genel çoğunluğu, Rabbimizden gelen hak olanın detay sız ve herkesin anlayamayacağı bir kitap olduğunu söylemekten korkmuyoruz. SANIRIM BU CAHİLLİĞİN VERDİĞİ BİR KORKUSUZLUK OLSA GEREK. Sizlere son olarak iki ayet daha hatırlatmak istiyorum. Sizce bu ayetlerde Allah, tüm iman edenleri nereye yönlendiriyor. Yalnız indirdiği vahye mi, yoksa vahyimin yanında Resulün hadisleri/sözlerine de mi uyun diyor.

Bakara 5: İŞTE ONLAR, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER VE İŞTE ONLAR KURTULUŞA ERENLERİN TA KENDİLERİDİRLER. (Bayraktar Bayraklı)

Ali İmran 101: SİZE ALLAH’IN ÂYETLERİ OKUNUP DURURKEN, ÜSTELİK ALLAH RESULÜ DE ARANIZDA BULUNURKEN NASIL İNKÂRA SAPARSINIZ? HER KİM ALLAH’A BAĞLANIRSA KESİNLİKLE DOĞRU YOLA İLETİLMİŞTİR. (Kur’an yolu Diyanet işleri.)

Çok değil, ayetler üzerinde biraz düşünen bir Müslüman, bizlere kurulan batıl tuzağının farkına varacaktır. Allah Kurtuluşa eren kullarının, Rabbimizden gelen bir hidayet üzere, yani Kur’an üzerinde olanlar olduğunu apaçık bildiriyor. Sizce açık ve detaylı olmayan, Resulün açıklamasına muhtaç namazımızı bile kılacağımız detayın verilmediği bir kitap, bizleri hidayete erdirir mi? Lütfen Allah’ın kitabına saygısızlık yapmayalım. Hesabını veremeyiz. Diğer ayette aslında konumuza çok net bir açıklama getiriyor ve diyor ki Rabbimiz, Allah’ın Resulünün dönemindeki İlk Müslümanlara ya da tebliğ yapılan tüm insanlara. SİZE ALLAH IN AYETLERİ OKUNUYOR AMA SİZLER, YANI BAŞINIZDA ALLAH IN RESULÜ DURURKEN, AYETLER HAKKINDA İNSANLARI ŞÜPHEYE DÜŞÜRECEK SÖZLER SÖYLÜYORSUNUZ. Demek ki o gün bile iman edenlerin arasında, apaçık ayetler dururken, atalarının inançlarını yaşamak isteyenler varmış ki, Allah bu ikazı yapıyor.  Allah’ın Resulü varken bu yanlışlar yapıldıysa, günümüzdeki sapkınlığın ne durumda olduğunu düşünmek bile istemiyorum.

Aynı yanlışlara düşmek istemiyorsak, bizlere rivayetlerle gelen inançları, Allah’ın dini diye yaşatmaya çalışanların tuzağına lütfen düşmeyelim. Bu tuzağa düşmek istemiyorsak, Kur’an ı anlayarak, dikkatli bir şekilde düşünerek, ayetler arasında bağlantı kurarak anlamaya çalışalım. BUNU YAPARSAK HESAP GÜNÜ, YÜZLERİ GÜLENLERİN SAFINDA OLURUZ. Dilerim Kur’an gerçeklerinin farkında olan, batıl ve sanıdan uzak, Allah’ın ipine sarılan, ALLAH IN HALİS KULLARINDAN OLURUZ.

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK


https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
Sayfa: [1] 2 3 ... 10