Alternatifim Cafe

Keman

Discussion started on Müzik Enstrümanları

_TrAiToR_

KEMAN

Muhtemelen en tanınmış orkestra çalgısı olan keman, bir yayla çalınan telli bir enstrümandır. Keman ailesinin en geniş aralıklı sesine sahip olan üyesi olan kemanın yanında bu ailenin diğer üyeleri, viola, çello ve kontrbasdır. Keman bir kaç ana parçadan oluşur. Ön kısım, omurga, boyun, perdeler, akort anahtarları, gövde, köprü, kuyruk ve F- delikleri. Üst, göbek veya ses tahtası olarak da anılan ön kısım genelde iyi kurutulmuş ladin, arkatarafı ise akağaçtan yapılır. Keman imal edilirken, ön, arka kısımlar ve omurga, boş bir kutu oluşturacak şekilde birleştirilir. Kuyruğa bağlanan dört tel köprünün üzerinden geçip, perdelerden uzanıp, akort anahtarlarına bağlanır. Anahtarla vasıtasıyla akort edilir ve elin perdelere basılması ile değişik sesler ve tonlar elde edilebilir. Müzisyen, tellerin üzerinde yayı doğru açıyla sürtünce ses elde edilir. Bu yay, pernambuco ’dan yapılıp, 75 santim uzunluğundadır ve telleri at kılındandır. Kemanın en önemli özellikleri, sahip olduğu ses aralığı ve hem lirik hem de hızlı ve parlak kullanıma elverişli olmasıdır. Kemancılar aşağıdaki teknikleri kullanarak özel sesler de elde ederler: pizzicato (telleri çekerek), tremelo (yayı hızlı hızlı telin üzernde hareket ettirmek), sul ponticello (yayı köprüye çok yakın sürterek ince bir ses elde etme), collegno (yayın teli yerine ahşap kısmını kulanarak) ve glissando (yayların üzerinde parmakları gezdirmekle çıkan ses).

Tarihçe:

Kemanın ilk olarak 1500 lerde İtalya da ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Lira da Braccio ve “fiddle” adlı iki enstrümandan türemiş olduğu sanılmaktadır. Keman yapım sanatı 17. ve 18. yy larda, Antonio Stradivari, Guiseppe Guarneri ve Jacob Stainer gibi ustalarla başlamıştır. O zamanki kemanların bugüne göre, boyunları daha kısa, perde bölgesi daha kısa ve köprüleri daha düzdü. Keman klasik eserlerde ilk kullanılmaya başlandığı zaman, alt sosyal seviyede bir alet olarak görünmüştür. Ancak, Claudio Monteverdi’nin Orfeo’su gibi eserler ve “24 violons du roi” gibi topluluklarla bu statüsü de yükselmeye başlamıştır. Bu tırmanma barok dönemde de, Antonio Vivaldi, J.S.Bach ve Georg Philip Telemann gibi bestecilerle devam etmiştir. Solo konçerto, sonat ve süit gibi müzik janrlarında, keman en önde giden eleman olmuştur. Ancak keman virtüözleri ilk olarak 19.yy da ortaya çıkmıştır. Giovanni Viotti, Isaac Stern, Mischa Elman ve Nathan Milstein ...
#1 - Aralık 17 2006, 01:16:46

feridun düzağaç-sokaklarda evcil deki keman sesi harika...
#2 - Aralık 17 2006, 17:18:03
İmzanız kural dışı.

murat evgin -özledim tek geçiyorum yakında ben çalcam onU
#3 - Aralık 17 2006, 19:09:52

#4 - Aralık 19 2006, 10:44:44

Keman sesi kanser eder derLer ... Gerçekten diğer enstrümanLara göre çok daha başkadır sesi ...

Ama öğrenmesi de bir o kadar zordur ... YakLaşık bir sene cıyakLatma oLasıLığı çok yüksek ...  (6)

BiLgi için teşekkürLer Samet ...
#5 - Ocak 20 2007, 22:22:09
« Son Düzenleme: Ocak 20 2007, 22:25:21 Gönderen: daisy07 »

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

ben çalıyorum çok güzel bi alet gıy gıy diye seste çıkarmıyor
#6 - Mart 19 2007, 19:51:52

Keman sesine bayılıyorum. Özellikle Binbirgece dizisinde çalınan keman beni bitiriyor...
#7 - Mart 25 2007, 06:53:31
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

miccheck

keman.. sergei ryabtsev geldi aklıma hemen...
#8 - Mart 25 2007, 08:11:42

2-3 yıl kadar çaldığım ve sonra bi köşeye attığm alet
#9 - Mart 25 2007, 20:24:47
imza kural dışı

Direc-t nin hasret isimli parçasındaki keman notaları bana çok acil lazım.Kendim çıkartmaya çalıştım ama yapamadım.Yardım edebilecek olan var mı? :blush :)
#10 - Nisan 24 2007, 19:29:25

ben 3 ay keman kursuna gittim..çok zor bi alet..sabır istio..ben dayanamadım tabi :D Ama pişmanım keşke devam etsemişim..ama artık çok geç.. :) :))
#11 - Nisan 24 2007, 19:39:44

ben 3 ay keman kursuna gittim..çok zor bi alet..sabır istio..ben dayanamadım tabi :D Ama pişmanım keşke devam etsemişim..ama artık çok geç.. :) :))
Ben de kursa çok uzun bir süre gitmedim.Gittiğimde de zaten birşey anlamadım.Evde kendi kendime çalışarak birşeyler yapmaya çalışıyorum.Notaların yerlerini biliyorsan sen de öyle yapabilirsin.Peşini bırakma.Eğer çalınabilirse en güzel müzik ağleti bence.
#12 - Nisan 24 2007, 21:39:46

bnde kursa gidiorum halen devam ediorum hatta konserimiz bile oldu gerçi konserde takldım ama kimse anlamadı parça bitti sandılr :D çok güzl bi ses bi de piyona çalmak isterdm açıkcası
#13 - Haziran 20 2007, 19:50:40

keman çalmak süper bişe herkeşe tavsiye ederim ;)
#14 - Temmuz 10 2007, 19:45:15
imza kuraldışı..

ben de keman çalıyorum rocksever olmama rağmen....olsun hoşuma gidiyo yine de çalmak..;)
#15 - Ağustos 15 2007, 17:17:49
You cannot kill what you did not create.

keman ilk basta zor gibi ama snra cok kloy oluo notlrn yerlerini orenıosn hemenn her parcyı clbıoon ama kulak istıo cnku seslerii senn bluosun perdeside yokk cnkuuu eft orkestryıda saten keman olstyrr bnde kemanlaa ne samndr ilglnmıodum yas ttllnde smdi okllr aclnca yineee  basldımmm clişmya flnn
#16 - Ekim 07 2007, 23:06:35
razieL4EweR!!
B3n meLankoLiqqq 1 kıZıMMmM ;)

keman çalmak da sesinin verdiği rahatlık kadar güzel :)
#17 - Kasım 03 2007, 14:06:14
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

bi ara acayip istiyordum keman kursuna gitmeyi ama zamanım yoktu..
hala düşünüyorum aslında..
öğrenmek için tavsiye edilen bir yaş aralığı var mı?
18 yaşındayım ama parmaklarım odun gibi değil :D
#18 - Ocak 23 2008, 22:46:12
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

_DaRkdreams_

Sesi bitirir adamı süper ya :D
Bi aralar çalmak isterdim :Ç
4. sınıftayken falan , istemekle kaldı tabii faaliyete geçemedim (6)
#19 - Ocak 23 2008, 22:49:36

bi ara acayip istiyordum keman kursuna gitmeyi ama zamanım yoktu..
hala düşünüyorum aslında..
öğrenmek için tavsiye edilen bir yaş aralığı var mı?
18 yaşındayım ama parmaklarım odun gibi değil :D

Yaş aralığı falan yok kemanda :)
İstediğin zaman gidip öğrenebilirsin :Ç
#20 - Ocak 25 2008, 21:31:08

gidip öğreniyim o zaman :D
#21 - Ocak 25 2008, 21:42:51
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Yaklaşık bir yıldır keman dersi alıyorum ve bence kesinlikle zor değil sadece sabır ve fedakarlık isteyen bir enstrüman...Tıpkı bir bebek gibi ona bakmalı, onunla ilgilenmeli ve çalışmalısınız hepsi bu...

Eğer gerçkten istiyorsanız yapabilirsiniz... :)
#22 - Mayıs 13 2008, 16:42:13

hayalperest çok doğru sölüyo bnm ilk bir senem tutuşla geçti okadar kusursuz olmalı...şimdi 3.senem =) konserwatuarımızın orkestrasında çalıyodm ama dağıldı maalesefki.. 1.kemandaydım bn bide 2.keman oluyo tabii... keman kanser değil verem yapıo demişlerdi bana..yok boynum eğri kalır faso fisoo:D
#23 - Haziran 15 2008, 21:05:58
ACıların Mutluluqa EnqeLse UmutLarın tamamen tukendiySe yürqiN SEni Uçuruma getirdiyse Dur Bekle BiRaz DAHA KARPUZ KESECEz XDXDXD

poison_black!!

Bi keman bi piano.
Tek başlarına bile olsalar yeter bana.
#24 - Haziran 15 2008, 21:09:13

Bi keman bi piano.
Tek başlarına bile olsalar yeter bana.

Gel ben sana öğretiyim dicem ama :Ç
#25 - Temmuz 21 2008, 22:41:20

Üye:

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.