Alternatifim Cafe

YÖK Başkanı: Her şeye hazırlandık

Discussion started on Eğitim

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay 8. Dairesi'nin YÖK'ün yaptığı katsayı kararına itiraz etmesiyle ilgili olarak, "A, B, C, D, E planlarımız var. Öğrenciler kesinlikle mağdur olmayacak" dedi.

YÖK Başkanı Özcan, göreve geldiğinin 2. yılında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsündeki Beyaz Ev'de haber kanalları, ajanslar ve gazetelerin Ankara temsilcileri ve haber müdürleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Özcan, medya temsilcilerine 2 yıl içerisindeki yaptığı çalışmaları ve Danıştay'a yaptıkları itirazın reddedilmesini değerlendirdi. 8. Dairenin YÖK'ün yaptığı itirazı reddettiğini belirten Özcan, "Aslında ben ümitliydim ve 8. Daire itirazı reddetti. 1 buçuk milyon insan bu konuda bir gelişme
bekliyordu. Genel olarak bazı kişiler bana baronun itiraz dilekçesinde hata olduğunu söylemişlerdi. Eşitsizlik nerede var anlayamadım? Bu durum dünyanın hiçbir yerinde yok. İsteğimiz bir bölüme geçişin serbest olmasıdır. Kanunun hiçbir ayrımı olmadığı liselerde siz ayrım yaparsanız yanlış yaparsanız" diye konuştu.

ABD'de 10 seçkin üniversitenin kontenjanlarını yüzde 15 geri kalmış bir grup ve kesim için ayırdığını anlatan Özcan, "Burada bir tezat var. Bu işin önünün kesmek acınacak bir durum. 300 bin öğrenciden 212 tane öğrenci üniversiteyi kazanmış. Biz bunun peşinde değiliz. Mesleki ve teknik eğitim fakültelerini cazip hale getirmek istiyoruz. Bu durum genel lise öğrencileri için de büyük haksızlık. Örnek vereyim fen lisesi birincisi bütün soruları yapsa dahi sayısal bölüm öğrencisi olduğu için istese dahi hukuk fakültesine giremiyor" şeklinde konuştu.

Danıştay'ın katsayı konusundaki kararına karşı bazı planları olduklarını da söyleyen Başkan Özcan, "A, B, C, D, E planlarımız var. Ama şimdi açıklayamam. 17 Aralık'ta yapılacak olan genel kurulda açıklayacağım. Şimdi açıklarsam onlara saygısızlık olur. Öğrenciler kesinlikle mağdur olmayacak. Sistemde bir değişiklik olmayacak. Bunu temin edebilirim. Söz veriyorum. Bu konuda uykularım kaçıyordu. Ama üstesinden geleceğiz. Gerekirse hukuku dolanacağız" dedi.

Bu sözlerinin ne anlama geldiğinin sorulması üzerine ise Özcan, 'her yolu deneyeceklerini' vurguladı
#1 - Aralık 13 2009, 20:43:27
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.