Alternatifim Cafe

Danıştay YÖK'ün itirazını reddetti

Discussion started on Eğitim

Danıştay YÖK'ün Katsayı kararıyla ilgili itirazını reddetti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi'nin, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın (YÖK) üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesinin durdurulması kararına yaptığı itirazı reddetti.

Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu'nun açtığı davada, YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararının 3,4 ve 5. maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurmuş, YÖK de 8. Daire'nin bu kararına itiraz ederek, kararın kaldırılmasını istemişti.

İtirazı bugünkü toplantısında görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, YÖK'ün itiraz gerekçelerini yerinde görmedi ve reddetti.

Danıştay 8. Dairesi, dava konusu YÖK kararının iptal istemini, daha sonra esastan karara bağlayacak.

ÖZCAN:YENİ DÜZENLEME YAPACAĞIZ

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Ayın 17'sinde tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz'' dedi.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günay'ı ziyaret eden Özcan, basın mensuplarının Danıştayın YÖK'ün itirazını reddetmesine ilişkin soruları üzerine, konuyu Trabzon'dan Gümüşhane'ye gelirken arabada öğrendiğini ve ilk defa açıklama yaptığını belirtti.

Prof. Dr. Özcan, ''İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Ayın 17'sinde tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz. İnşallah bu düzenleme herkes tarafından kabul edilir olacak'' diye konuştu.

Öğrencileri bu bekleyişten kurtarmak istediklerini ifade eden Özcan, ''Önemli olan, 1.5 milyon öğrencimiz ve onların ailelerini fazla bekletmeyelim. Böyle bir karar çıkabilir. Bu tür durumlarda daha önceden yeterli hazırlığı yapmıştık. B planımız var, bunu devreye sokacağız. İnşallah bu B planı, 1.5 milyon öğrencimizin beklentilerine uygun bir düzenlemedir ve kabul görür'' dedi.

Bir gazetecinin, kararı taraflı bulup bulmadığına ilişkin sorusu üzerine de Özcan, ''Danıştayın böyle bir kararı olamaz. Bu onların nezdinde hukuki bir meseledir. Hukuken hatalı olan bazı durumlar da olabilir. Bir şekilde yapacağımız yeni düzenlemeyle bu sorunun hallolacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Özcan, yeni düzenlemenin ÖSS'de geçerli olacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Hiçbir şekilde gecikme olmayacak. 11 Nisanda birinci basamak, haziran ayında ikinci basamak sınavı yapılacak. Öğrencilerimizi bu konuda da mağdur etmeyeceğiz. Çünkü hazırlıklarını ona göre yapıyorlar. Kararı değiştirmek onlar için çok kötü olur. B planının içeriğiyle ilgili şimdi açıklama yapmayacağım. Ayın 17'sinde genel kurumuzda B planımızı açıklayacağız.''
#1 - Aralık 10 2009, 21:32:36
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Yeni!
Aksini bekleyen yoktu ki. Danıştaydan ne bekliycektik.
#2 - Aralık 10 2009, 21:34:55
« Son Düzenleme: Aralık 10 2009, 21:36:56 Gönderen: hebâL-i fesâne »
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.