Alternatifim Cafe

Cinsellik Arkadaşa Göre Yaşanıyor.

Discussion started on Psikoloji

tR!gonometR!k

Cinsellik Arkadaşa Göre Yaşanıyor!
Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin (CETAD), yüzde 90 oranında AB tarafından finanse edilen, Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı programı kapsamında desteklenen ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk'' projesi tanıtıldı. Bu alanda proje kapsamında tamamlanan ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Araştırması'' sonuçları da açıklandı.
Cinsellik hala kulaktan dolma bilgilerle yaşanıyor
Projenin ilk etkinliği olan araştırmanın sonuçlarını açıklayan Proje Direktörü Doç. Dr. Cem İncesu, 16 yaş ve üzeri arasında yapılan araştırmaya göre, Türk halkının cinselliği hala ''kulaktan dolma bilgilerle'' öğrendiğinin ortaya çıktığını söyledi. İncesu, özellikle ergenlik yaşlarında cinsel konularda bilgi edinme kaynağı olarak çevre ve arkadaşların yüzde 51, yetişkinlerde ise yüzde 34 ile ilk sırada yer aldığına dikkat çekti.
Kontrol yöntemleri biliniyor ancak yaygın kullanılmıyor
Doğum kontrol yöntemlerinin bilinirliğinin ise yüksek oranda olduğunu belirten İncesu, buna karşın uygulamaya bakıldığında prezervatifle korunma oranının yüzde 28, ''dışarı boşalma'' yönteminin yüzde 16, doğum kontrol hapıyla korunma oranının yüzde 10'da kaldığını kaydetti. Araştırmaya göre ayrıca, Türk toplumunun 4'te biri hiçbir korunma yöntemi kullanmıyor.
Bekaret kadının namusun simgesi kabul ediliyor
Cinsellikle ilgili değer yargılarına ilişkin sorulara verilen cevaplara da dikkati çeken İncesu, ''bekaret kadının namusunun simgesidir'' ifadesine, araştırmaya katılanların yüzde 75'inin ''katılıyorum'' yanıtını verdiğini dile getirdi. İncesu, ''erkekler bekareti bozulmamış kızlarla evlenmelidirler'' ifadesine, araştırmaya katılanların yüzde 64'ünün, ''kadının bekareti ancak evlilikle bozulmalıdır'' ifadesine ise yüzde 78'inin ''katılıyorum'' yanıtını verdiğini bildirdi. İncesu, ''namus/töre iddiası/söylemiyle işlenen cinayetler ülkemizin gelenek ve görenekleri çerçevesinde anlaşılabilir/kabul edilebilir bir konudur'' ifadesine ''kesinlikle katılıyorum'' diyenlerin oranının yüzde 10 olduğunu belirterek, bu oranın önemine işaret etti. ''Okullarda cinsel eğitim verilmeli'' diyenlerin oranının yüzde 79 olmasının sevindirici olduğunu belirten İncesu, görüşülen kişilerin önemli bir oranının yaşadıkları toplumu cinsellik konusunda ''bilgisiz'', kendilerini ise ''bilgili'' olarak tanımladıklarına dikkat çekti. İncesu, medyada cinsellik konusunda dikkati çeken haberler konusunda ise sırasıyla ''evlilik ve kadın-erkek ilişkilerindeki sorunlar'', ''cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar'' ve ''cinsel yolla bulaşan hastalıklar'' cevaplarının verildiğini kaydetti.

ailem.com


#1 - Temmuz 30 2007, 11:18:47


paylaşım için teşekkürler
#3 - Temmuz 24 2008, 18:25:14
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.