Alternatifim Cafe

Balgat Katliamı

Discussion started on Yakın Tarihimiz

_hUh rAsTası_

Yeni!
10 ağustos 1978’te dönemin ülkücü hareketinde önemli yeri olan Mustafa Pehlivanoğlu, İsmail köksal, Fehmi Kandemir ve İsa Armağan’ın gerçekleştirdiği eylem, diğer eylemlerinden farklı olarak, pervasızca gerçekleştirildi.O zamana dek gizli kapaklı yapılan eylemlerden farklı olarak, alenen yapıldı.Ve sonuçlara bakıldığında yanlarına kâr kaldı her zamanki gibi.

şöyle işlediler yurtsever eylemlerini: 9 ağustos günü bir araba çaldılar, beyaz bir murat... mustafa pehlivanoğlu’nun abdullah çatlı'dan aldığı beretta vardı, ismail köksal’da başka bir beretta, isa armağan’da fransız yapımı otomatik mat, çantalarında el bombası yola çıktılar, balgat'a gittiler.

akşam dokuz buçukta, balgat sakinlerinin kahvelerde olacağı bilgisiyle ana caddeye girdiler. sağda-solda dört kahvehane vardı. bu dört yiğit, sırayla ellerinde mühimmat namına ne varsa kahvehanelere boşalttılar. neyse ki bu rastgele atışlardan sadece 5 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

alparslan türkeş, ertesi gün verdiği demeçte olaydan çok müteessir olduğun belirtirken mhp sözcüsü sadi somuncuoğlu olayın solcular tarafından işlendiğini iddia etti.

iki ay sonra mustafa pehlivanoğlu katliamda kullandıkları silahlarla, bir çevirme sırasında tesadüfen yakalandı. öyle pervasızlardı ki, gizleme gereği bile duymamışlar ve başka işler için kullanmayı planlamışlardı. ardından isa armağan yakalandı. fakat nedense temmuz 1980'de mamak askeri cezaevi'nden kaçırıldılar. mustafa pehlivanoğlu, henüz yurtdışına çıkma fırsatı bulamadan bir kez daha yakalandı, 1981'de idam edildi. idam edilmeden önce askeri savcılığa şu ifadeyi verdi:

"genel merkez'de abdullah çatlı'nın emrindeydik. hepimiz onun emrinde öldürme ve yaralama eylemlerini gerçekleştirdik. benim karıştığım balgat katliamı, çatlı'nın emriyle gerçekleştirildi. olayda kullanılan 12'li beretta tabancayı abdullah'tan aldım. silahları isa armağan niğde'den getirerek abdullah'a veriyor, abdullah da örgüte dağıtıyordu. balgat olayından sonra yakalanmamızın ardından isa armağan'ın bir arkadaşı 3,5 milyon lira parayı abdullah çatlı'ya götürerek bizim serbest bırakılmamızı sağlamasını istemiş. ancak çatlı istanbul'a yerleşip o parayla kuyumcu dükkanı açmış."

Alıntı
#1 - Temmuz 27 2007, 17:43:28
« Son Düzenleme: Temmuz 27 2007, 17:46:27 Gönderen: _hUh rAsTası_ »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.