Alternatifim Cafe

Hayata Dönüş Opasyonu

Discussion started on Yakın Tarihimiz

ftb

Yeni!
Hayata Dönüş Operasyonu, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerinin, F tipi hücre sistemine geçişi engellemek amacıyla, 20 Ekim'de başlattıkları açlık grevlerini, 19 Kasım tarihinde ölüm orucuna dönüştürmeleri üzerine, 19 Aralık 2000 tarihinde, 20 cezaevine birden yapılan, 2'si asker 30'u tutuklu 32 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı, yaklaşık 10000 güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirilen operasyonlara verilen resmi tanım.

Bu operasyon sırasında Ümraniye Kapalı Cezaevi'nde Uzman Çavuş Nurettin Kurt ile Çanakkale Kapalı Cezaevi'nde Mustafa Mutlu adlı iki asker de yaşamlarını yitirmişti. İlk olarak, Nurettin Kurt’un, teslim ol çağrılarına ateşle karşılık veren mahkumlarca vurulduğu açıklanmıştı. Ancak Kurt’a yapılan otopside ölüme yol açan yaralanmaya “yüksek kinetik enerjili bir silahın” sebep olduğu belirlendi. Ümraniye Cezaevi’nden çıkarıldığı iddia edilen beş adet tabancanın içinde “yüksek kinetik enerjili silah” olarak kabul edilen uzun namlulu silahlar yoktu. Ayrıca silahın mahkûmlarda olmayan uzun namlulu bir silah olduğu belirlendi[1] ve Kurt'un ölümüne yol açan silahın mahkûmlardan elde edildiği öne sürülen silahlar olmadığı belirtildi. Raporda, ölüme yol açan silahın sadece Kalaşnikof ya da G-3 piyade tüfeği olabileceği belirtildi ve Kurt'un askerlerin silahıyla öldüğü kesinleşti[2].

Resmi makamların operasyonla ilgili dile getirdikleri açıklamaların ve basında çıkan birçok haberin de yalan ve sahte olduğu ortaya çıkmıştı[3]. Dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün "ayrıca askerin öldürdüğü tutukluların askerle çatışmaya girdiğini" demeci ve bazı ölümlerin tutuklular arasındaki çatışmadan çıktığını iddiası ortaya atmıştı. Adli Tıp uzmanlarının raporlarına göre, Bayrampaşa Cezaevi'ne yapılan operasyon hakkında söylediği "Kalaşnikofla ateş ettiler" diyen bakan Türk'ün demeçlerinin asılsız olduğunu ortaya koymuştu. Rapor'a göre, Koğuşlardan ateş edilmemiş, öldürücü dozun üzerinde gaz bombası kullanılmıştı. Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'ndeki C-1 koğuşundaki kadın tutukluların güvenlik görevlilerinin kullandığı göz yaşartıcı, gaz ve sinir bombalarının çıkardığı yangında öldükleri belirlendi. Adli tıp uzmanlarının raporunda, yanarak ölen kadınların giysi parçaları ve ciltlerinde yanıcı olan solvent maddelerinin bulunduğunun tespit edildiği vurgulandı. Yine Adli tıp raporuna göre silahlı bir direniş olmamıştı. Kömüre dönmüş koğuşlarda yapılan aramalarda silaha da rastlanmamıştı. Bilirkişi raporunda ayrıca mahkûmların bulunduğu taraftan güvenlik görevlilerinin bulunduğu yöne doğru ateş açılmadığı, atışların dışarıdan içeriye doğru yapıldığı kaydedildi Raporda, 12 kişinin hayatını kaybettiği C-1 koğuşunda 6 kadın tutukludan 5'inin yanarak 1'inin ise gazdan zehirlenerek öldüğü yazıldı. C-1 koğuşunda hayatını kaybeden Yazgülü Güler Öztürk, Seyhan Doğan, Özlem Ercan, Şefinur Tezgel ve Gülser Tuzcu'nun cesetlerine yapılan otepsilerde elbise parçaları ile saç, doku ve cilt örneklerinde, tinerde bulunan organit solventlerden toluen, xylene ve metanol saptandığı kaydedildi. Nilüfer Alcan adlı tutuklunun ise gaz zehirlenmesi sonucu öldüğü tespit edildi. Raporda, operasyonda kullanılan bombaların etkin maddesinin 20 gramının 38 dakikada insanı öldürdüğü vurgulanarak, "C-1 koğuşunda 35 gram bomba maddesi bulundu" denildi. Yine aynı koğuşunda patlayan onlarca gaz bombasının yanında patlamamış 45 adet bomba bulunmuştu. C-14 ve C-15 koğuşlarına da ateş açıldığı ve içeri, üzerinde "Kapalı yerlerde kullanmayın" ve "Bombayı insan ve yanan madde olmayan sahaya fırlat" yazılarının bulunduğu çok sayıda göz yaşartıcı bomba ile gaz bombasının atıldığı kaydedildi. Tutukluların silahla birbirlerini öldürdüğü iddiası da, tutukluların uzun mesafeden açılan ateş sonrası öldüğünü belirleyen adli tıp raporuyla çürütülüyordu[4][5][6]. Rapor ayrıca, kimi delillerin karartıldığını ve jandarma tutanağınındaki verilerindeki bazı çelişkileri de ortaya çıkartmıştı[7].

Operasyonla ilgili (sonuçlanan) tek tazminat davası, T Bayrampaşa Cezaevi'nde askerlerin öldürdüğü Murat Ördekçi'nin ailesinin İçişleri ve Adalet Bakanlığı aleyhine açtığı dava idi. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, toplam 109 milyar lira tazminat cezasına hükmetmişti ve operasyonlarıyla ilgili ilk yargı kararı: “Yaşam hakkı ihlal edildi. Ölen hükümlünün ailesine 109 milyar ödenmeli” olmuştu[8], diğer cezaevlerindeki operasyonlarla ilgili de bugüne kadar sonuçlanan dava yok.

F tiplerine nakledilen tutukluların para ve kişisel eşyalarının zorla alındığına ilişkin iddiaları, dayak, taciz ve tecavüz iddiaları gibi, idare tarafından dikkate alınmamıştı[9].

Operasyonun ardından 154 hükümlü hakkında da, faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek, isyan ve intihara azmettirmek suçlarından ömür boyu hapis istemiyle dava açılmıştı. 154 hükümlü hakkında açılan davada, 2005'te Ağır Ceza Mahkemesi delil durumlarını dikkate alarak, tutuklu yargılanan yedi hükümlü'nun tahliye kararı onaylanmıştı.[10]

'Hayata Dönüş' operasyonunun Adli Tıp raporlarını yayınladığı için Radikal Gazetesi'ne dava açılmıştı ve İstanbul 5 No'lu DGM'de görülen duruşmada Radikal Gazetesi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Hasan Çakkalkurt ile avukatı Köksal Bayraktar beraat etmişlerdi.

Operasyonda görev alanlar hakkında açılan ve halen süren birçok dava bulunuyor[11][12][13].

F tipi cezaevlerinin mimarlarından olan ve Operasyon sırasında Cezaevleri Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Ali Suat Ertosun'a 2004 yılında hükümet kararıyla 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' verilmişti[14].

‘Hayata Dönüş’ Operasyonu’nda yaşamını yitiren tutukluların listesi ise şöyle:
1. Ahmet İbili. Ateşli silah yaralanması ve yüzeysel yanıklar. Ümraniye. 2. Ali Ateş. Ateşli silah yaralanması. Bayrampaşa. 3. Ali İhsan Özkan. Bursa. 4. Alp Ata Akçayüz. Ateşli silah yaralanması. Ümraniye 5. Aşur Korkmaz. Ateşli silah yaralanması. Bayrampaşa. 6. Berrin Bıçkılar. Yanık ve ölüm orucu sonucu ölüm. Uşak. 7. Cengiz Çalıkoparan. Ateşli silah yaralanması. Bayrampaşa. 8. Ercan Polat. Karın alt kısmında ateşli silah yarası. Ümraniye. 9. Fahri Sarı. Kurşunla ölüm. Çanakkale. 10. Fırat Tavuk. Yanma sonucu ölüm. Bayrampaşa. 11. Fidan Kalşen. Kurşun ve yanma sonucu ölüm. Çanakkale. 12. Gülser Tuzcu. Yanma sonucu ölüm. Bayrampaşa. 13. İlker Babacan. Çanakkale. 14. İrfan Ortakçı. Çankırı. 15. Murat Ördekçi. Ateşli silah yaralanması. Bayrampaşa. 16. Murat Özdemir. Bursa. 17. Mustafa Yılmaz. Ateşli silah yaralanması. Bayrampaşa. 18. Nilüfer Alcan. Yüzü ve elleri 1. derecede yanık, duman zehirlenmesi. Bayrampaşa. 19. Özlem Ercan. Yanma sonucu ölüm. Bayrampaşa. 20. Seyhan Doğan. Yanma sonucu ölüm. Bayrampaşa. 21. Sultan Sarı. Çanakkale. 22. Şefinur Tezgel. Yanma sonucu ölüm. Bayrampaşa 23. Ünsal Gedik. Kafasında ekimoz var. Karbonmonoksit zehirlenmesi olabilir. Ümraniye. 24. Yasemin Cancı. Uşak. 25. Yazgülü Güder Öztürk. Yanma sonucu ölüm. Bayrampaşa. 26. Halil Önder. Ceyhan. 27. Hasan Güngörmez. Ölüm Oruçcusu. Sincan. 28. Rıza Poyraz. Ateşli silah yaralanması, künt kafa travması. Ümraniye. 29. Kimliği Belirsiz. Ateşli silah yaralanması ve yüzeysel yanıklar sonucu tanınmaz durumda. Ümraniye. 30. Kimliği Belirsiz. Ateşli silah yaralanması ve yüzeysel yanıklar sonucu tanınmaz durumda. Ümraniye.


‘Hayata Dönüş’ Operasyonu'nın 2000-2001 Bilançosu:
Operasyon Düzenlenen Cezaevi Sayısı: 20 Öldürülen Tutuklu Ve Hükümlü Sayısı: 30 Hastaneye kaldırılan yaralı Tutuklu-Hükümlü: 237 Yaşamını Yitiren Asker: 2 Yaralanan Asker sayısı: 6 Edirne F Tipi Cezaevine Sevk Edilenler: 348 Kocaeli F Tipi Cezaevine Sevk Edilenler: 340 Sincan F Tipi Cezaevine Sevk Edilenler: 341 Kartal F Tipi Cezaevine Sevk Edilenler: 67 Bakırköy Kadın Ve Çocuk Tutukevine Sevkler: 45 Açlık grevi süren cezaevi: 41 Operasyon öncesi ölüm orucunda olanlar: 259 Operasyondan sonra ölüm orucunu sürdürenler: 357 Açlık Grevini Sürdürenler: 1656 Operasyonu Protesto sırasında Gözaltına Alınanlar: 2145 Operasyonu Protesto Edenlerden Tutuklananlar: 58 Copla tecavüz iddiası: 8 Operasyon sonra basılan kültür merkezi, dernek, parti binası: 18 Mühürlenen dernek sayısı: 2 [15]


 Kaynaklar
↑ Otopsideki gerçek (1) Radikal Gazetesi ↑ Jandarmaya asker kurşunu Radikal Gazetesi ↑ 'Hayata dönüş' haberleri sahteymiş! Medyakronik.com ↑ Cezaevi katliamı belgelendi Evrensel Gazetesi ↑ Gerçeğe dönüş Radikal Gazetesi ↑ Resmi yalanlar Radikal Gazetesi ↑ Otopsideki gerçek (2) Radikal Gazetesi ↑ Hayata dönüş kararı Radikal Gazetesi ↑ Ümraniye yağması Radikal Gazetesi ↑ Hayata Dönüş için yedi tahliye Radikal Gazetesi ↑ Mahkemeye 'dönüş' - Radikal Gazetesi ↑ 'Hayata Dönüş Operasyonu' davaları ertelendi Radikal Gazetesi ↑ Bir dava için altı gözlemci Radikal Gazetesi ↑ Ertosun'a madalya Radikal Gazetesi ↑ F-tipi Cezaevleri Raporu, 12 Haziran 2001
#1 - Haziran 22 2007, 19:04:26
« Son Düzenleme: Haziran 22 2007, 19:05:53 Gönderen: ftb »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.