Alternatifim Cafe

osmanlı döneminde gerileme dönemi diye bi dönem yoktur ...

Discussion started on Osmanlı Tarihi

bu konu hakkında ki düşünceleriniz nelerdir katılıp katılmadığınızı açıklayın lütfen ...
#1 - Aralık 28 2006, 12:53:40

Gerileme dönemi yokmudur?Sen hiç kitap okumazmısın?Toprak kayıpları,yerinde sayışlar,para kayıpları ve insan kayıpları.Sence bu gerileme değilde nedir?
#2 - Aralık 28 2006, 13:18:23

 
 -  " Tarih " 'in kitap okunarak anlışalacağını sanıyosan aldanıyosun o anı yaşaman lazım tarihe bakarken

-   Gerileme dönemi diyince " Toprak kayıpları,yerinde sayışlar,para kayıpları ve insan kayıpları, ... " demişsin ama gerileme diye bi dönem varsa sadece bu kıstaslarla anlıyamassın bir çok etken var dönemleri etkileyen.

-  Ayrıca bir çok akademisyen bunun böyle olduğunu dile getiriyor özellikle ( i.... o...... ) artık osmanlı tarihinde uzmanlaşmış kişiler bunu söyliyince sanırım karşı çıkmana gerek bile kalmıycağını anlarsın ...

baska arkadaşlar daha detaylı yorum lütfen 
#3 - Aralık 28 2006, 15:45:29

O anı nasıl yaşayacaksın merak ediyorum?Zaman makinan varda haberimiz mi yok?
#4 - Aralık 28 2006, 21:11:50


Pesim1sTLee ---

      Evet çok haklısın işte bende ondan bahsediyorum her insan bunu algılıyamaz bu insanın içinden gelen bişey biraz o kişide olması lazım bu guyguların tarih sanıldığı gibi ruhsuz bi kavram değildir kitabı okuduktan sonra veya bir konuyla ilgili binlerce kitap okuduktan sonra tamam ben bu konuda mükemmelim diyemmessin başka bi bilim dalına benzemez tarih kendi içinde özerklikleri vardır ...


_TrAiToR_        " Bunlar gerileme belirtisidir " Evet güzel bi yaklaşım çoğu tarihçi de bunu savunuyo ancak işin içine çok girmiş olanlar çok ayrıntılı inceleyenler böyle bi dönemin kabul edilmesinden yana değiller en basitinden gerileme döneminin başladığı zamanlarda bile sarayda çamaşır makinalarının mevcut olduğu bilinmekte bu tip şeyler gerileme adının konmasını engelliyo ama bunun yanında toprak kayıpları , siyasi satünün azalması böyle bi havaya girilmesine neden oluyo ...


#5 - Aralık 29 2006, 18:04:25

Senin mantığını anlamakta da ben zorluk çekiyorum. Tamam gerileme de sonuçta bir kavram olduğuna göre farklı anlamlar yüklenebilir kendisine ama yine de bizim kullandığımız ve anladığımız haliyle düşünürsek..İçte ve dışta isyanlar ve toprak kayıpları sürerken, lehimize bir anlaşma bile yapılamayıp aleyhimize anlaşmalar gırla giderken, ekonomi borçlanma rehavetine kapılınıp batağa sürüklenirken ve azınlıklar dış kışkırtmaların da etkisiyle bütünlüğü bozarken..bütün bunlar gerileme dönemini göstermiyor ama çamaşır makinası gibi küçük detaylar (ki esasında o da bence bir gerileme işaretidir..çünkü sen üretmiyorsun..teknolojin yok, sadece satın alıyorsun) gerileme denmesini engelliyor nasılsa. Yine gerileme dönemi yoksa duraklama da mı yok..eğer varsa yıkılana kadar durakladı mı bu devlet..mantıksız bir çıkarım bence..tarih sonuçta bir bilimdir ve duraklayan bir devlet direkt yıkılmaz diyor..duraklama bir noktadan sonra ya yükselişe geçer..ya düşüşe..işte o zaman yıkıma gidilir...o yüzden bence gerileme diye bir dönem vardır..içinde teknolojik ilerleme kırıntıları olsa bile..çünküü..istisnalar kaideyi bozmaz.

Sonuçta.. gerileme dönemini reddetmek için daha makul sebepler olmalı bence. Ayrıca hiçbir tarihçinin doğuştan ya da içten gelen bir dürtüyle tarihçi olduğuna da katılmıyorum. Okumadan..öğrenmeden..mantıkla veya duygularla tarih yapılmaz..o tarihin objektifliği kalmaz..o yüzden de tarih olmaz..Retrospektif bakış açısı diye birşey var..o günleri yaşamana gerek yok..bu sayede bugünün değil ama o zamanın koşullarıyla değerlendirebiliyorsun tarihi..bu da duygusal tarih yaklaşımını geçersiz kılar bence.
#6 - Aralık 29 2006, 18:48:11

osmanlı devletı kuruluş yukseliş duraklama GERILEME ve dagılma şeklınde hem okullarda hemde kıtaplarda bu sekılde anlatılır hatta osmanlı devletı Karlofça Antlaşmasıyla ilk kez toprak kaybedıyor ve gerıleme dönemı başlıyor ;)
#7 - Temmuz 02 2008, 17:37:29

osmanlı devletı kuruluş yukseliş duraklama GERILEME ve dagılma şeklınde hem okullarda hemde kıtaplarda bu sekılde anlatılır hatta osmanlı devletı Karlofça Antlaşmasıyla ilk kez toprak kaybedıyor ve gerıleme dönemı başlıyor ;)

evet bnde öyle biliyorum 1699'dan itibaren Osmanlı gerileme dönemine girmiştir herkes bunu kabul ediyor ztn
#8 - Temmuz 02 2008, 21:32:57
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

Osmanlı Devleti Gerileme Dönemi

 Osmanlı tarihinde Karlofça Antlaşması’ndan (1699) başlayarak, Yaş Antlaşmasına kadar (1792) geçen süreye denir.

Bu dönemde Karlofça ve İstanbul Antlaşması’yla kaybedilen yerleri geri almak ve mevcut toprakları korumak amacıyla batıda Avusturya ve Venedik, kuzeyde Rusya ve doğuda İran ile savaşlar yapılmıştır.

Bu yüzyılda Avrupa’dan geri kalındığı Pasarofça Antlaşması’ndan itibaren kabul edilmiş ve yapılan ıslahatlarda Avrupa örnek alınmıştır.

26 Ocak 1699 tarihinde Avusturya imzalanan Karlofça Antlaşması, Osmanlı-Kutsal ittifak Savaşları'nı bitirmiştir. Karlofça Antlaşması, Osmanlı Devleti'nin toprak kaybettiği ilk antlaşmadır. Bu tarihten sonra Osmanlı Devleti'nin gerileme dönemi başlamıştır. Papa tarafından Osmanlı Devleti'ne karşı Avusturya, Lehistan, Rusya, Malta ve Venediklilerden oluşan bir ittifak ile uzun süren savaşlar sonunda yorgun düşen Osmanlı Devleti, Banat ve Temeşvar hariç, bütün Macaristan ve Erdel Beyliği Avusturya'ya, Ukrayna ve Podolya Lehistan'a, Mora ve Dalmaçya kıyıları Venediklilere bırakmıştır.
#9 - Temmuz 02 2008, 21:39:04
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

budur kardesım sımdı konusun bakalım gerıleme dönemı varmıdır yokmudur :Ç
#10 - Temmuz 03 2008, 10:25:13

gerileme dönemi elbette vardır.Semeni arkadaşımızın da dediği gibi o anı yaşayabilmek burdan o anı yaşamaktan kasıt kitapları okurken en azından göz önünde canlandırmak ve bir an da olsa tüylerinizin dikenleştiğini anlayabilmektir.karlofça antlaşmasıyla başlayan toprak kayıprları hiç eksik olmamıştır ve hep borçlanmalar ekonomiyi zayıflatmıştır.yönetieme kadınların karışması işleri daha da kötüye sürüklemiş ve sultan olanın ailesinden olanların başa geçme düşüncesi iç karışıklığı arttırmış ve osmanlı devleti iç sorun ve dış sorun yüzünden sıkıntılı anlar yaşamaya başlamıştır ta ki iç sorun olan cem sultan olayının dış sorun haline gelmesi gibi!!!
#11 - Temmuz 12 2008, 15:41:14
bakma bana öle yükselip yükselip bahar sularının talan ettiği yerden güneşin kavurucu sıcaklığından isyan bayraklarını çekmişim rütbemi söktürmüşüm bunları yaşayıp ta hayata savaş açmışım

burda arkadaşların yüzeysel tepkiler vermelerini ve şaşırmalarını anlıyabiliyorum ama zaten bu konu o kadar basit değil biraz daha detaylı tahlili yapılırsa ne demek istediğim yüzeysel ve objektiflikten tamamen uzak olan ilk ve orta öğretimde öğrenilen bilgilerle değil daha derinlerde yüzenlerin anlayacağına eminim bu cümlenin uluslar arası ödülleri olan ve de tanınan prof. lerle yaptığım incelemelerden sonra yazdığım bir makalemin bölümünden alıntıdır.
#12 - Temmuz 12 2008, 19:01:56

burda arkadaşların yüzeysel tepkiler vermelerini ve şaşırmalarını anlıyabiliyorum ama zaten bu konu o kadar basit değil biraz daha detaylı tahlili yapılırsa ne demek istediğim yüzeysel ve objektiflikten tamamen uzak olan ilk ve orta öğretimde öğrenilen bilgilerle değil daha derinlerde yüzenlerin anlayacağına eminim bu cümlenin uluslar arası ödülleri olan ve de tanınan prof. lerle yaptığım incelemelerden sonra yazdığım bir makalemin bölümünden alıntıdır.

İspat???
#13 - Temmuz 17 2008, 03:26:43
Yaşamak rüyasında gerçeği görmek...

bu devlet nasıl bi yapıya sahiptir ki gerileme dönemine girmeden çöksün ?
okadar kötü bi devletmiydi oslam lı ki gerilemeye girmeden yok olmuş.
burda yıllardır war olan bi devletten bahsediyoruz.
we hiçbişey olmadan yıkılmış olamaz bu devlet.
son olarak
gerileme dönemi wardır.
#14 - Temmuz 17 2008, 05:09:49
İmza kural dışı.

en basit örneği (her zaman veririm bu örneği) ilber hocanın osmanlıda gerileme dönemi olmadığını söylemesi.
#15 - Temmuz 17 2008, 11:52:37

en basit örneği (her zaman veririm bu örneği) ilber hocanın osmanlıda gerileme dönemi olmadığını söylemesi.

sen tek bı ınsanın sözune mı bakıyorsun bence bıraz sen araştır var mı yok mu
#16 - Temmuz 17 2008, 12:07:47

yok tek değil en basitin tekrar altını çizerim.
#17 - Temmuz 17 2008, 12:23:19

gerileme dönemi diye adlandırılan dönemde! çamaşırhanede çamaşır makinası kullanılması.
#18 - Temmuz 17 2008, 12:31:37

bana göre gerileme dönemi vardır tabii ki.
Tarihte herşeyin nedeni vardır.
Gerileme dönemi yoksa devlet durup dururken mi yıklıdı?
Bu dönemde avrupa nın üstünlüğü kabul edildi.bilim ve teknik te avrupa örnek alında.
Lale devrinde de biçok yenilik yapıldı (Yalova'da kağıt, İstanbul'da kumaş ve çini fabrikaları kuruldu, matbaa ,çiçek aşısı) ama devletin yıkılması engellenemedi.

yani çamaşırhanede çamaşır makinesi kullanılması bnce bu dönemin olmadığını kanıtlayamaz.
#19 - Temmuz 17 2008, 12:42:59

şöyle ki - her devletin gerilemenin ardından yıkıldığına değinilmiş fakat ihtilal devrim gibi vakalarda devlet bir anda gider bu yumuşatılmış bir süreç değildir ani olan bir olaydı. burdan her devletin yıkılmasından önce gerileme olduğu söylenmemeli. - ama her buluşun doğuda yapıldığı sırada batı gerileme döneminde değildi.
#20 - Temmuz 17 2008, 14:17:05

depresif

semeni yüzeysel düşünmemek adına sen de fantezi kuruyorsun resmen.
#21 - Temmuz 17 2008, 14:24:05

yok depresif nadir raslanan bir şeyi dillendirmenin fantazi olduğuna katılmıyorum.
#22 - Temmuz 17 2008, 21:57:08

ya sız hala bu gerılemede mısınız bak çamasır makınası bulaşık makınası neyse ne devlet ekomık açıdan zaten çökmus ısyanlardan dolayı zayıflamıstı osm ımp kendı içinde dagıldı zaten ve avrupadan gerı kaldı yalan mı bunu kımse ınkar edemez en basıtıden gerıledıgının ufak bı kanıtıdır bu
#23 - Temmuz 18 2008, 12:18:46

mutabakata varmadan konuya devam edilir. olay çamaşır bulaşık değil teknoloji kullanılan malzeme isyanlar tün süreçlerde yaşanmıştı ama avrupanın orta asyadan geri kalması gerilediği anlamına gelmiyor ( gelmezken neden bu dönemde osmanlı gerileme oluyor? )
#24 - Temmuz 18 2008, 12:50:30

ya kendın dıyorsun gerı kalınması dıye osmanlı o Gösterişli Dev Insan Portresını çızemıyor kendını kaymet bıtmıs sen hala gerı kalması gerılemesı demek degıl dıyorsun Osmanlıdan korkan butun devletlerın onun onunde olması ve gerıde kaldıgını kabul etmesı sence yeterınce gerıledıgı anlamına gelmıyo Padişah kabul edıyo sen hala dırenıyorsun anlmyrm kı ben senı
#25 - Temmuz 18 2008, 12:58:20

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.