Alternatifim Cafe

Elektro Gitarlarla İlgili Herşey

Discussion started on Müzik Enstrümanları

Elektro gitar almayı dusunuyorsunuz ama ne marka nasıl bi gitar alacagınıza karar veremiyorsanız gitarlar hakkkında biraz bilgi vermek isterim

ESP
[/B]

Öncelikle Japon harikası olan ESP Gitarla başlıyalım işe.

Hard rock yada heavy metal yapmak isteyen arkadaşlar için ilk tavsiyem muhakkak esp olacaktır. Tonu hard ve heavy metale cok uygun olan bu gitarlar teknik özellikleriylede göz doldurmaktadır. Aradıgınız FLOYD ROSE ve diger butun özelliklere sahip mukemmel dizayn ve kasa ceşitleriyle her gitaristin sahip olmak istedigi eşsiz gitarlardır. Fiyat malum biraz pahalı ama eski gitarınızı değiştirmek istiyorsanız esp mukemmel bi karar olabilir.

Gelelim bu esp gitarları hangi unluler kullanmaktadır.

James Hetfield , Kirk Hammett , Dave Mustaine ,  Alexi Laiho , Jeff Hanneman , Michael Amott gibi kendi alanlarında çok başarılı olmuş isimlerin ellerinde bu gitardan görmek mumkundur.

FENDER
[/B]

Eger rock pop rock yada virtiöz takılmayı isteyen biriyseniz bu gitarlar tam size göre uretilmiştir. Ne yazıktır ki bu fender gitarların tonu hard rock ve heavy metale uygun deildir. Ve yine ne yazıktır ki diger gitarlara göre teknik olarak cok geridedir. Örnegin hiç bir Fender gitarda FLOYD ROSE aramayın ve diger özellikleri (akor kilidi v.s.) cünkü yoktur. ama söledigim tarzlar ve bunlara yakın tarzlarda muzik yapmak istiyorsanız bu gitar sizin için yapılmıştır. Fenderin en iyi özelligi cok rahat bir klavyeye sahip olmasıdır. Bu özellikle calarken size cok rahatlık saglıyacaktır. Bu gitarlar bilindigi uzere klasik kasa ve klasik kasaya yakın görünümlü kasalardan oluşur. yani öle V kasa yada yıldız kasa ucuk kacık gitarlar beklemeyin.

Kimler Fender kullanıyor:

Buddy Guy , Eric Johnson , Jimmy Bryant , Sting , Yngwie Malmsteen.

İBANEZ

Gelelim yine başka bir virtiöz gitarı olan ibaneze. Söledigim gibi ibanezde fender gibi bir virtiöz gitarıdır ama ibanezi fenderden ayıran cok özellik  vardır. bunların başında ibanez teknik olarak butun özelliklere sahip gitarlar üretmektedir. ve fendere göre daha yakışıklı kasalarda bünyesinde barındırmaktadır. Japon harikası olan bu ibanez gitarlarda cok iyi olmasına karsılık endonezya mallarından muhakkak uzak durmak gerekir. Bu kucuk uyarıyıda yaptıktan sonra gelelim ibanezi kimlerin kullandıgına.

Satriani ve vai bu ikisi yeter zaten.:A

B.C. Rich

Geldik çoğu metal ilahlarının kullandıgı gitara. Bu gitarlar şekil ve ton olarak Hard Rock ve Metal müzik için yaratılmış gitarlardır. Hemen hemen her Death ve Black Matal grublarında kullanan gitaristler görülmektedir. B.C. Rich Gitarlar her türlü özelligi sahip olmalarına ragmen tipi ve tonu bakımından bazı gitaristlerin alışamadığı ve bu nedenle bir sürü karalamalara neden olan kimine göre asılsız eleştirilere maruz kamıştır. Kimine göre klavyesinin hiç rahat olmadıgı , kasasının büyük oldugu için ayakta rahat calınamadığı sölenir. Bunun En doğru cevabını herkes deneyerek bulabilir. Hiç kimse lütfen denemedigi gitar hakkında eleştiri yapmasın.

Kimler B.C. Rich kullanır :

Kery King , Chuck Schuldiner , Paolo Gregoletto , Steve Smyth , Christian Black , Rob Marcello , Guy Marchais ve daha niceleri.

Jackson

Sıradaki gitarımız bir american mucizesi şekli şemali tonu ve özelligi tarafından her rock  ve metal gitaristin sahip olmayı istedigi Jakcson gitarlardır. Yazıdanda anlaşıldıgı gibi sekil ton ve özellik bakımından istediginiz her şeyi size vermeye hazır gitar harikasıdır. Bir rivayete göre Jackson ı fender firması satın aldıktan sonra kalitesi biraz düşmüştür. Türkiye satış fiyatı olarakta americaya göre devasal bi fark vardır. Eger  bir jacksona sahip olmak istiyorsanız kesenin azını iyice acmanız gerekmektedir. Bu konu kesinlikle ithalatcı firmanın fiyatları normalin üzerinde tutmasından kaynaklanmalıdır. Ya herşeyini satıp alacaksın yada America ya ucup ordan alacaksın yada getirteceksin:D

Kimler Jackson kullanır:

Derrick Green , James Root , John Campbell , Mark Morton , Rob Cavestany

DEAN
[/B]

Yine American harikası alabildigince uçuk kacık Görünüm Mükemmel ton ve her türlü özellige sahip mükemel gitar Harikası dean gitar. Bu gitarı anlatmaya gerek bile yok aslında rock metal riff ve sololarda sizi dünyanın ulaşılmayacak yerlerine götürebilecek gitar desek yeridir. dean gitarların bir diğer özelligide dolma sap özelligidir alışana kadar biraz zorlanırsınız ama alışınca her gitaristin sahip olmadıgı bir özelliginiz olacaktır. görünüş ton ve özellik istiyorsanız dean tam size göre bir gitardır. Dimebag Darrell in elinden hiç düşürmedigi bu gitarlar gectigimiz günlerde yeni bir italatcı firma tarafından Türkiye de satılmaya başlanmıştır.

Kimler Dean kullanır :

Dimebag Darrell
  , Michael Schenker , Zakk , Mıchael Angelo , Jerry Cantrell , Trivium gitaristleri.

Not : Trivium gitarisleri ünlü gitarist Dimebag Darrell in kendiyle özdeşleşen gitarını Dimebag ın ailesinden aldıkları izin sayesinde kullanmabilmektedirler.

GIBSON

Kalitesinden yenmeyen american gitar sektörüne adını kazımış mukemmel hatta süper özelliklere sahip gitar marksıdır. Gibson gitarların en büyük özelligi Bu gitarlarla istediginiz her tarz müzigi yapabilirsiniz Garip ama gercek işte. Artık düşünün kalitesini. Gel görki bu kalitedeki gitarlarında bir fiyatı oluyor. Eger Gİbson hayranı ve almayı düşünen bir şahıssanız ne diyim size dogru yoldasınız ve coook paranız var. Bu gitarların ülkemizdeki ikinci el fiyatları bile neredeyse diger gitarların sıfır fiyatlarına eşit. Güzel bi secim ama biraz pahalı olsa gerek. Aynı dean gitarlar gibi dolma sap özelligine sahiptir. Her gitaristin mukakkak bir kerede olsa tadına bakması gerektigini düşünüyorum.

Kimler Gibson kullanır:

Kesinlikle herkes kullanmıştır:Ç

Washburn
[/B]

Geldik size tanıtacagım son gitar markası olan Washburn gitara. Washburn gitarlar tonu ve özellik bakımından cok özellige sahip gitarlardır. yalnız altını cizmem gereken bi konu varki ülkemizde en çok yan ürünü yani sahtesi olan gitar markasıdır. Çogu gitarist Washburn lerin orijinal olmayan yan ürünlerini deneyerek bir sürü kötü eleştiriler sarfetmektedirler. Washburn gitar firması her keseye uygun buyuk gitar ceşitleri sunmaktadır. Yeni başalyanlar için profesyoneller için mukemmel gitarlara sahiptir. Tonu hard rock ve heavy metali desteklemektedir. Kim ne derse desim Washburn gitarlar kesinlikle bir gitarist için büyük nimettir.

Kimler Washburn kullanır:

Dimebag Darrell , Jeff La Bar , Paul Stanley , Buzz Feiten .

NOT:ALINTIDIR

#1 - Aralık 24 2006, 22:51:50
« Son Düzenleme: Aralık 24 2006, 22:52:19 Gönderen: mSa »
İmzanız kural dışı.

benim bi sorum var :klasik gitar çalmaya başladık falan diyelim.yaklaşık ne kadar zaman sonra elektro veya basa geçiş yapabiliriz?veya illa ki klasikle başlamak zorunda mıyız?
#2 - Aralık 25 2006, 14:14:07
« Son Düzenleme: Aralık 25 2006, 14:14:30 Gönderen: Kıvırjıq »
GsL[/b]

MektebiM MektebiM BeniM HerşeyiiimMmMmm  :ask

>>>>>144<<<<<

schumi_81

Yeni başlarken klasik gitarla başlamak tavsiye edilir.
Yetenek kulak ve istek üçlüsüne sahip birisi 4 ay gibi bir sürede klasik gitarda kendisini dinletecek seviyeye gelir.
Bundan sonrası tamamen isteğe bağlıdır. Yani ister elektrogitar ister bas gitar hangisini istiyorsan ona geçebilirsin.

alıntıdır...
#3 - Aralık 25 2006, 16:01:51

benim bi sorum var :klasik gitar çalmaya başladık falan diyelim.yaklaşık ne kadar zaman sonra elektro veya basa geçiş yapabiliriz?veya illa ki klasikle başlamak zorunda mıyız?

ne kadar istekli olduğun ve yetenekli olduğuna baalı eğer odunsan günde 10 saat çalışsan bişi olmaz ama ciddi ciddi istersn 2 ayda da geçersn 1 ayda da
#4 - Aralık 29 2006, 21:12:58
imza kural dışı

boş vakte de bağlı ama şunu da söylemek gerekir ki ben kursa gittiğimde bazı zamanlar kurstan önceki akşam 10 dklığına bakıyordum çalmamız gerekenlere ve sorun da olmuyordu.
ama en en önemlisi istek.  hiç yeteneksiz biri bile istekliyse en azından gitara ve dinleyene işkence etmeyecek kadar çalar.
#6 - Ocak 19 2007, 16:48:12
« Son Düzenleme: Ocak 19 2007, 16:48:43 Gönderen: dagger »
ll All the dreams we held so close seemed to all go up in smoke...ll
How I miss thee, thou shalt never be forgotten...

Abi bir klip izledim herif normal gitarla electro gitar sesi çıkarıyo :D :D :D
#7 - Şubat 18 2007, 12:38:05
Hayat bir sınavsa ismimi yazar çıkarım..!

schumi_81

o klibi rica etsek senden :D

pedal bağlamıştır adam gitara olmayacak şey değil :D
#8 - Şubat 18 2007, 12:41:10
« Son Düzenleme: Şubat 18 2007, 12:42:01 Gönderen: €rm@n »

bir araştırayım bekleyin arkadaşlar çok komik
#9 - Şubat 18 2007, 16:31:57

abi bulamadım yaaa ama acaip komikti youtube'de izlemiştim belki siz bulursunuz
#10 - Şubat 18 2007, 16:41:27

Fender'lardan hiç Malmsteen'leri gördünüz mü.Acaip adamın acaip pahalı gitarı
#11 - Şubat 20 2007, 20:10:31
İmza kural dışı.

jackson ii gitardı ama fender alınca american üretmediği için eskisi gibi değil artık dandkleşti
#12 - Şubat 21 2007, 20:55:51
imza kural dışı

bu arada fender kullanan en önemli gitaristi unutmuşunuz john 5 da kullanıyo hatta fender sponsorudur kendısının
#13 - Mayıs 24 2007, 14:17:15
noktalı virgül

yha ben bişi duydum hatta netten okumuştum profosyonel bir gitarcı hangi gitar tipini istiyosanız onla başlayın demişti (linki istemeyin çok önce okumuştum)
#14 - Haziran 19 2007, 14:33:45

Elektro gitar markaları, elektro gitar tarihi ve elektro gitarla ilgili daha birçok bilgi için http://electrogitar.com/ siteme uğrayabilirsiniz. Elektro gitarla ilgili bilgi verme amaçlı bir içerik sitesidir.
#15 - Mayıs 02 2012, 23:08:49

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.