Alternatifim Cafe

FIFA 16

Discussion started on Browser (Tarayıcı Tabanlı) Oyunlar

sabunkopugu

Bilindiği üzere Konami’nin Pro Evolution Soccer serisiyle EA’nin FIFA serisinde senelerden beri süren bir rekabet var ve bu sene Konami biraz daha erken davranıp PES 2016 sürümünü daha önce satışa sundu. Sitemizde kısa süre önce incelemesine yer verdiğimiz PES 2016’nın, önceki PES 2015’ten bile iyi olduğunu söyledik. Bu aşamadan sonra FIFA 16 ile ilgili beklentilerimiz ve merakımız ister istemez arttı. Bakalım EA beklentileri karşılayacak biçimde iyi bir oyun hazırlamış mı?

Geçen sene olduğu gibi bu sene de PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One ve hatta Android ile iOS olmak üzere çok sayıda farklı platformda FIFA 16 karşımıza çıkıyor olacak. Bu sene Nintendo sürümü yok. Yeri gelmişken bu oyundan söz açan herkesin aklına gelen en büyük değişim ilk kez kadın oyunculara da yer verilmiş olması. Bir diğer ilkse oyunun kapak tasarımında yer alacak futbolcuların – kadın oyuncu dahil olmak üzere – ilk kez oylama usulüyle seçilmiş olması. Kadın oyuncular ilk aşamada ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Çin, Fransa, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, Kanada, Meksika milli takımlarından seçilmişler.

FIFA 16 ile ellisi gerçek stadyumlar olmak üzere toplam 78 farklı stadyuma yer veriliyor. Geçen seneki oyunla birlikte bizler için olumlu bir gelişme yaşanarak Türkiye ligi ve Milli Takım lisanslı olarak kapsam dahiline alınmıştı. O dönemdeki üç senelik anlaşmanın getirisi olarak bu seneki FIFA 16 ve gelecek seneki FIFA 17 için de benzer durum geçerli. Benzer biçimde geçen sene olduğu gibi bu sene de uluslararası kapakta Lionel Messi, Türkiye’ye özel kapakta Arda Turan yer alıyor, Ignite adlı grafik motoru kullanılıyor, geliştiriciliği EA Canada üstleniyor. EA’nin Origin ağı üzerinden dijital yolla satışa ve dağıtıma sunduğu oyunun Demo paketi ücretsiz olarak easports websitesinden indirilebiliyor yani almadan önce deneme imkanınız var ki böylece hem oyunun tadına bakabilir, hem de sisteminizin akıcı biçimde oynatıp oynatamayacağını test edebilirsiniz.

Ancak her zamanki gibi demo pakete tüm takımlar dahil değil. Şu aşamada gerekli olan sistem şartları Windows 7 64-bit işletim sistemi, Intel Core i3-2100 3.1 GHz işlemci, 4 GB RAM bellek, 15 GB boş disk alanı, Radeon HD 5770 ya da NVIDIA GeForce GTX 650 ekran kartı yani donanım gereksinimleri hiç de yüksek olmasa da işletim sistemi 32-bit olanlar sıkıntı yaşayacak. Zaten 4 GB RAM sahibi olan sistemlerde işletim sisteminin 64-bit olması gerekiyor ki bellek kullanılabilsin. Origin bir süredir “beğenmediğin oyunu iade et” seçeneği de sunuyor ki böylece kullanıcılar daha rahat biçimde oyun alabiliyor.

FIFA oynayanların en sevdiği modlardan biri kariyer. Son senelerde bu modla ilgili ciddi bir değişiklik olmamıştı. FIFA 16 ile bu anlamda devrimnsel değişiklikler gelmese de ilerleme var. Örneğin oyuncu olarak kariyer yapmak yanında menajer olarak hiç müsabakaya çıkmadan oyuncu kariyerine odaklanma seçeneği de var. Takımınızdan beş oyuncu seçip farklı antremanlar yaptırtabilir, pas, savunma gibi konulara odaklanabilirsiniz. Böylece taze oyuncuları iyi biçimde eğiterek başarılı olmalarını sağlayabilirsiniz. FUT olarak bilinen ve giderek popülerleşen FIFA Ultimate Team ise kartları esas alarak takım oluşturmaya odaklanıyor.

Bu seneki FIFA 16 ile birlikte FUT için Draft olarak bilinen çözümle yıldızları özel maçlarda oynatma şansı sunuluyor. İşte bu modlarda FIFA puanlarının kullanılması gerekiyor. Diğer yandan FUT konusunda başarılı olanlar elde ettikleri sonuçlarla hayli etkileyici ödüller kazanabiliyor. Başta yapılan yatırım iyi biçimde geri alınabildiği gibi eğlenceli vakitler geçirilebiliyor. Bir diğer yenilik olan FIFA Trainer modunda oyuncuya tıklayıp oynama ipuçları alınabiliyor ama yeni bir çözüm olduğu için henüz tam olarak oturmuş değil. Özellikle yeni FIFA oyuncuları için anlamlı olabilir. Eklenen yeniliklerden bir diğeri topa dokunmadan hareket gerçekleştirebilme, Messi, Ronaldo, Neymar gibi oyuncuların rakibi ters köşeye yatırıp çalımlama tekniğini uygulayabilme.
güncel teknoloji
Oyunun Standart, Deluxe ve Super Deluxe olmak üzere üç farklı versiyonla sunulduğu görülüyor. Ayrıca çıkmadan önce önsipariş vermiş olanlara Premium Gold paketler hediye edildi. Diğer paketlerin getirisi daha fazla FIFA Ultimate Team (FUT) Gold paketi ve diğer eklentiler. PC tarafındaysa sadece Standart sürüm temin edilebiliyor. Daha önceden olduğu gibi FIFA 16 puanları da farklı boyutlardaki paketler halinde ek ödeme yapılarak alınıp hesaba eklenebiliyor. Ignite motoru daha önceki oyunlarda kalitesini ve görsel şöleni gözler önüne sermişti. Bu bölümde de görseller son derece başarılı ve gerçekçi. Futbol oyununu en iyi biçimde simüle eden seriden söz ediyoruz.
cd siz format atma
Hak etmiş biçimde bu bölümde ilgiyi çeken bayan takımları oluyor. Kısa süre önce gerçekleşmiş Bayanlar Dünya Kupası’nda oynamış en iyilere yer veriliyor. EA Canada, haliyle bayanların oyun içindeki hareketlerini gerçekçi kılmak için bu iyi oyunculardan üçünü seçerek çeşitli ölçümler ve analizler gerçekleştirmiş. Ancak yine de sadece Milli Takımlar olarak yer aldıklarından bayanlarla oynanacak maçlar sınırlı çeşitlilikte. Gelecek bölümler için iyi bir başlangıç olduğu fikri hakim. Hangi oyuncu olursa olsun hareketler başarılı biçimde ekrana geliyor çünkü animasyonlar gerçekçi. Grafik detayları da olması gereken seviyede. Diğer yandan PES 2016 ile kıyaslayınca artık Ignite motorunun vadesini doldurduğu hissediliyor.
#1 - Ekim 07 2015, 09:43:54

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.