Alternatifim Cafe

Misfit Flash

Discussion started on Teknoloji Dünyasından Haberler

sabunkopugu

Giyilebilir teknolojiler artık moda sektörünü de zorlamaya başladı. Bu işi en iyi beceren şirketlerden Misfit’in adeta bir moda aksesuarı gibi görünen fitness takipçisi Misfit Shine’ı geçen yıl incelemiştik. Misfit bu kez daha uygun fiyatlı, daha spor görünümlü ama benzer özelliklere sahip Misfit Flash’la karşımızda. Tıpkı Shine gibi Flash da gün içinde attığınız adımları sayma ve uyku düzeninizi izlemeye odaklanıyor.

Flash’ın üzerinde herhangi bir ekran yok. Düz, tek renkli bir düğmeye benziyor. LED göstergeleri yakmak için ortasına basmanız gerekiyor. (Misfit Flash’ta dokunmanız yeterli oluyordu.) 12 LED ışık size saati ve günlü hedefinizin ne kadarını tamamladığınızı gösteriyor. Saati okumak ilk etapta zor gelebilir ama anlaşılmayacak bir şey değil ve havalı görünüyor.

Yaklaşık 1 TL büyüklüğündeki Misfit Flash, kutudan çıkan bilekliğe takılarak tıpkı bir kol saati gibi taşınabiliyor. Alternatif olarak kutudan çıkan klipsi kullanarak kemer, cep, çorap gibi görünmeyen bir yere de takabilirsiniz.

İncelemeye gelen mavi renkli Flash’ı kolumuza taktığımızda birçok arkadaşımızın dikkatini çektiğini söyleyebiliriz. Shine oldukça şık ve dikkat çekici görünüyor, “O nasıl saat?” veya “O ne?” gibi soruları doğuruyor. Öte yandan, bu şık görüntünün kaliteli malzemeyle tamamlandığını söyleyemeyeceğiz.

Geçen yılki Shine modeli anodize alüminyum kaplamaydı. Flash ise maliyetli düşürmek için termoplastik poliüretan/polikarbonattan üretilmiş. Kısacası plastik hissi veriyor. Fazla para harcamak isteyen, spor görünümlü bir ürün arayanlar düşünüldüğü için bunu affedebiliriz ama daha büyük bir kusur var ki bunu affetmemiz zor: Flash’ı bilekliğe takarak sabitlemek epey zor.

Biz bunu başardık ama sadece bir hafta sonra çerçevenin birkaç yerden çatladığını gördük. İnternette biraz araştırınca benzer sorun yaşayan birçok kullanıcı yorumuyla karşılaştık. Flash’ı iyice sabitlemeyenlerse ürünün bileklikten düşmesinden şikâyetçiydi.

Bu sorun dışında aslında bilekliği beğendik. İnce bileklere bile rahatlıkla oturuyor. Misfit Flash’ın kendisi gayet dayanıklı. 30 metreye kadar su geçirmez olduğu için banyoda veya yüzerken çıkarmanıza gerek yok. Yere düşmeden de etkilenmiyor.

Misfit Flash’ın içinde üç eksenli bir ivmeölçer var. Attığınız adım sayısını, yaktığınız kalori miktarını, kat ettiğiniz mesafeyi, uyku sürenizi ve kalitenizi ölçebiliyor. Adım sayısının genellikle diğer takipçilerle tutarlı olduğunu gördük.

Shine, uyuma ve uyanma saatlerinizi hareketlerinize bakarak tespit ediyor. Yani yatmadan önce bir düğmeye basmanıza gerek yok. Bu konuda oldukça başarılı olduğunu gördük.

Misfit Flash, iPhone 4S ve üstü modeller ile Android 4.3 ve üstü yüklü Android telefonlarla uyumlu. Telefonla haberleşmek için Bluetooth 4.1 teknolojisini kullanıyor. Windows Phone desteği henüz yok.

Misfit’in mobil uygulaması Türkçe destekli. Günlük ve haftalık adım ve kalori değerlerinizi, uyku alışkanlıklarınızı görebileceğiniz sekmeler var. Ayrıca ağırlığınızı da her gün uygulamaya kaydederek takip edebilirsiniz. Misfit kullanan başka arkadaşlarınız varsa onları ekleyip “yarışabilirsiniz”.

Uyku grafiklerini okumak biraz zor: Kaç saati uyanık, hafif uykuda veya dinlendirici uykuda geçirdiğinizi görebilirsiniz ama çubukların hangi saatlere denk düştüğü net değil.
yeni teknolojiler
Uygulama, hangi saatlerde kaç dakika yürüdüğünüzü veya koştuğunuzu anlıyor ama yüzme, futbol, bisiklet gibi etkinlikleri kendiniz düzenlemeniz gerekiyor.
pc hızlandırma
Sonuç olarak Misfit Flash şık görünen ama yakından bakınca bileklikteki “kusurları” belli olan, uygun fiyatlı bir aktivite takipçisi. Çok ayrıntılı istatistikler sunamıyor. O yüzden sporcular için değil de günlük kullanım için daha uygun.
#1 - Ağustos 25 2015, 10:01:26

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.