Alternatifim Cafe

Polise adam kaçırma ve feci dayak yetkisi

Discussion started on Haberler

Polise adam kaçırma ve feci dayak yetkisiİç Güvenlik Paketi ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Polise, gözaltına aldığı vatandaşları kuytu bir yere götürüp, öldüresiye dövme, işkence yapma ve ölüme bırakma yetkisi verildi.

AKP hükümetinin "İç Güvenlik Paketi" ile resmen uygulamaya soktuğu polis devleti düzeninin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Polise, adam kaçırma, yasa kapsamında gözaltına aldığı vatandaşları kuytu bir yere götürüp, direndi bahanesiyle öldüresiye dövme, işkence yapma ve ölüme bırakma yetkisi verildi.

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) görüşmeleri sırasında kamuoyunda büyük tartışmalar yaratan İç Güvenlik Paketi’ndeki hükümlerin uygulama şekliyle ilgili ilk genelge geçen hafta İçişleri Bakanlığı’nca valiliklere gönderildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi’nce hazırlanan ve İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün imzasını taşıyan genelge, aynı zamanda Adalet ve sağlık Bakanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ulaştırıldı.

Genelgede “kolluğun veya başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürmesini önlemek amacıyla kişinin hareket özgürlüğünün makul süreyi aşmamak üzere geçici olarak sınırlandırılmasıdır” biçiminde yorumlandı. Genelgede, uzaklaştırmanın tanımı ise “kişinin olay yeriyle irtibatının fiziki olarak kesilmesi” olarak tanımlandı.

Genelgede özetle şu talimatlar verildi:

Fiil suç oluşturmadığı takdirde kolluk görevlisinin zaman, mekan ve şahsın hâl ve hareketlerini dikkate almak şartıyla kendisinin ve başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürdüğü veya düşürebileceği yönünde yeterli şüphe oluşması halinde koruma altına alma veya uzaklaştırma yetkileri kullanılabilecek.

Uzaklaştırma ve koruma altına alma yetkilerinin kullanılmasında içinde bulunulan durum ve ulaşılmak istenen amaçla uyumlu, gereklilik ve zorunluluk çerçevesinde kademeli ve orantılı hareket edilecek, amaç ile uygulanan tedbir arasındaki orantı göz önünde bulundurulacak.

Eylemin veya durumun niteliğine göre, kişi bulunduğu yerden tehlikenin önlenebileceği ölçüde uzaklaştırılacak veya koruma altına alınacak. Kolluk olayın özelliklerine göre mesleki tecrübesine dayanarak kişinin koruma altına alınacağı yeri ve süreyi takdir edecek. Kişinin uygulanan tedbire direnmesi halinde kademeli ve orantılı olarak zor kullanma yetkisi kullanılacak.

“Mesleki tecrübesine dayanarak kişinin koruma altına alınacağı yeri ve süreyi takdir etme, kişinin uygulanan tedbire direnmesi halinde kademeli ve orantılı olarak zor kullanma” yetkisi, polise gözaltına aldığın vatandaşı kimsenin görmediği bir yere götürüp, “Uyguladığım tedbire direndi” diyerek öldüresiye kadar döv, işkence yap, sonra da ölüme bırak git emri verilmesi anlamına geliyor. Süre sınırlamasının olmaması ise polise uzaklaştırma diye adam kaçırma, götürüp bir eve kapatıp günerce işkence etme yapma yetkisi demek.

Polis Gezi Parkı protestoları sırasında çok sayıda vatandaşı bodrum katlardaki otoparklara götürerek, panzerlere bindirerek, AKP milisleriyle birlikte karanlık sokaklarda yol keserek feci şekilde dövmüş, bunlardan Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’de odunlarla dövülmesi sonucu yaşamını yitirmiş, bazıları ise yüzleri tanınmayacak hale gelmişti.

Kaynak: ABNA24
#1 - Nisan 20 2015, 09:22:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.