Alternatifim Cafe

Şair Hasan Sancak’tan Şadiye Turhan’a Şiirli Övgü!..

Discussion started on Haberler
Şair Hasan Sancak’tan Şadiye Turhan’a Şiirli Övgü!..

Alaçamlı Halk Şairi,Reklam Yazarı,Eğitimci, ve Gazeteci Hasan Sancak (56) Samsun’un  Alaçam ilçesine, Şadiye - Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi ve Spor Salonu yaptıran Şadiye Turhan’a,altı dörtlükten oluşan ‘ŞADİYE TURHAN HANIM-OKUL YAPTIRAN  KADIN
YÜZYILLAR YAŞAMALI-HEM SOYADIN HEM ADIN’
nakaratlı bir şiiir yazarak, bütün Alaçamlılar adına teşekkür etti.


                     Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren Sancak:’ 'Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası' çerçevesinde yapılan Şadiye-Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi ve Spor Salonu’nu,diğer zengin iş adamlarımıza da örnek olasını diliyorum.Şadiye Turhan 85 yaşında bir Türk anasıdır.O,bir okul yaptıyorsa,diğer bütün zenginlerimiz, daha fazla okul yapmaları gerekir.Devletimiz, okul yaptıranlara, her türlü kolaylığı göstermektedir. Şadiye - Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi ve Spor Salonu’nun yapımına 14 Nisan 2011 tarihinde başlanmıştır. 22 derslikli ve spor salonu da olan okul, Turhan ailesinin şirketi olan, Ali Raif İlaç Sanayi (ARİS) tarafından yaptırılmıştır.Okulun bu kadar kısa bir sürede tamamlanması,eğitim ve öğretme verilen değeri göstermektedir.Turhan ailesi, Ali Raif beyin kurucusu olduğu ilaç firmasına sahiptir. Ali Raif Beyin oğlu Muzaffer TURHAN, Alaçam’ın Bahşioymağı Hacılar köyündendir.Gelini Şadiye TURHAN ise, Alaçam Merkezden Anakök ailesindendir. Muzaffer bey 1982 yılında vefat etmiştir.Şirketi oğulları yönetmektedir.

1928 yılında Ali Raif ve Şeriki adıyla kurulan firma, 1963 yılında Muzaffer Turhan tarafından ilaç sanayinde faaliyet gösterecek şekilde yeniden organize olmuştur. 1983 yılından bu yana şirket Ali Raif İlaç Sanayi A.Ş. adı altında faaliyetini sürdürmektedir.Ülkemizin önde gelen ilaç firmaları arasında yer alan Ali Raif İlaç, tüm çalışmalarında insana saygıyı, güvenilirliği, başarıyı ve yenilikçiliği prensip edinmiştir. Ali Raif İlaç, kuruluşunun ilk yıllarında çok uluslu şirketlerin lisansları ile ilaç üretip pazarlarken, bitmiş ilaç ithalatı, eşdeğer ilaç üretimi ve pazarlaması alanlarında da faaliyetlerini ve organizasyonunu genişletmiştir.Ali Raif, eşdeğer ilaç ruhsatlandırma, üretim ve pazarlamasına başladıktan sonra, ihracat olanakları da buna paralel olarak gelişmeye başlamıştır. Azerbaycan ve Gürcistan ile başladığı ihracat faaliyetleri 2003 yılında AB ülkeleri ile devam etmiş, 2005 yılından itibaren önemli bir ivme kazanmıştır.İngiltere, Portekiz, Macaristan, Azerbaycan, Gürcistan, Filipinler, Bulgaristan, İspanya, Cezayir, Polonya ihracat yaptığı ülkeler arasındadır.Kardiyovasküler, diyabet, gastrointestinal, analjezik antienflamatuar, antigribal, antihistaminik, merkezi sinir sistemi gibi terapötik alanlarda, formları ile birlikte yaşama değer katan 150'e yakın ilacı vardır.Şirketin merkez ofisi ve üretim tesisleri İstanbul İkitelli'de olup, ayrıca Türkiye genelinde 10 bölge ofisi bulunmaktadır’dedi.

‘ŞADİYE TURHAN HANIM-OKUL YAPTIRAN  KADIN
YÜZYILLAR YAŞAMALI-HEM SOYADIN HEM ADIN’


Okulu yapan ARİS-büyük ilaç şirketi
İstanbul’dur merkezi-bilmeli cemiyeti
Kuruluşu çok eski-ihracaat yapıyor
Yurda döviz geliyor-bizi mutluluğa kor

‘Şadiye Turhan Hanım-okul yaptıran  kadın
Yüzyıllar yaşamalı-hem soyadın hem adın’

Azerbaycan Gürcistan-İngiltere Polonya
Macaristan Cezayir- Bulgaristan İspanya
Filipinler Portekiz-işte bazı devletler
Daha niceleri var-manşetten verin haber

‘Şadiye Turhan Hanım-okul yaptıran  kadın
Yüzyıllar yaşamalı-hem soyadın hem adın’

İlçemi sevindirdi-çok büyük hizmet etti
İsmi unutulmasın-bilinmeli kıymeti
Gençler hep öğrenecek -sevgi saygılar ona
Okuyanlar duyursun-güzelliği dört yana

‘Şadiye Turhan Hanım-okul yaptıran  kadın
Yüzyıllar yaşamalı-hem soyadın hem adın’

Günlerden 14 Nisan-sene 2011
Yapımına başlandı-yükseldi katlar bir bir
22 derslikli- geniş spor salonu
Gören maşşallah diyor-herkes konuşur onu

‘Şadiye Turhan Hanım-okul yaptıran  kadın
Yüzyıllar yaşamalı-hem soyadın hem adın’

Altı Nisan tarihi- açılışı yapıldı
Alaçam oradaydı-unutulmasın adı
Okula ihtiyaç var-il ile ilçelerde
Zenginler nerdesiniz-son verin artık derde

‘Şadiye Turhan Hanım-okul yaptıran  kadın
Yüzyıllar yaşamalı-hem soyadın hem adın’

Vatanın dört yanını- okullar bürümeli
Onar yüzer sayayım-yukarı kaldır eli
Bunları size yazan-O Şair Hasan Sancak
Emekli öğretendir-şiir oku ışık yak

‘Şadiye Turhan Hanım-okul yaptıran  kadın
Yüzyıllar yaşamalı-hem soyadın hem adın’HASAN SANCAK
ALAÇAMLI HALK ŞAİRİ
REKLÂM YAZARI
(EĞİTİMCİ-GAZETECİ)#1 - Nisan 07 2012, 22:39:27
SANCAK

hocam merhaba. yakın bir zamanda ev arkadaşım vasıtasıyla elime bir kitapçık geçti. "karadeniz deryası çaykaralı, halk şairi aşık mustafa bal'dan her türlü şiir türkü destan ve ilahiler" kapakta yazılanların tümü bunlar. "her vatandaşın arzusuna göre siparişle türkü, destan yazarım" diyor bir de kitapçığının içinde. ısmarlama destan, türkü yazmak sizce sağlıklı mıdır? acaba siz de böyle bir şey yapar mıydınız? yaparsanız birkaç isteğim olabilir mi? teşekkür ederim.
#2 - Nisan 12 2012, 04:17:40

Konu hakkında bilgim olursa,hem haber olarak hem de şiir olarak yazabilirim...

Saygılarımla.
#3 - Nisan 12 2012, 09:53:49
SANCAK

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.