Alternatifim Cafe

Sağlıkta Vatandaşı Üzecek Haber

Discussion started on Haberler

Özel hastanelerin vatandaştan alacağı ilave ücret artırıldı

Özel hastanelerin vatandaştan yüzde 70'e kadar alabildiği ilave ücret oranı yüzde 90'a çıkarıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastanelerde yapılan her türlü tetkik ve tedavi işlemi için ayrı ayrı fiyat belirliyor. Hastanelere de, hastadan tespit edilen bu rakamın belli bir miktarı kadar katkı yapı isteme hakkı tanınıyor. Örneğin bir tetkik için devlet 100 lira fiyat belirlediyse hastane SGK'dan aldığı 100 liranın yanı sıra hastadan da en fazla yüzde 70'i kadar (70 TL) isteyebiliyordu. Yeni düzenlemeyle bu oran yüzde 90'a (90 TL) çıkarıldı.

Özel hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, Radikal'e yaptığı açıklamada, "Bu sorunları tam olarak gidermez. Yine de 90, 70’ten büyüktür. Bu karar bizim için ‘yetmez ama evet’tir” diye yorumladı.

Bahat, "Olayın başka boyutu daha var. Özel hastaneler verdikleri hizmetlerin yüzde 50’sinden fark alamıyor ve hizmetlerimizin ücreti de 6 yıldır arttırılmadı. Bu sorun giderilmeden temel problem giderilmez" dedi.

Düzenlemenin uzun süreden bu yana özel hastaneler ve vakıf üniversiteleri tarafından talep edildiğini kaydeden Türk tabipler Birliği İkinci Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan da, "A grubu özel hastaneler SGK anlaşmalı olduğu zaman hastalardan, tedavi ücretinin yüzde 70’i oranında fark alıyordu. Bu oranı almaları şart değildi ancak istedikleri zaman alabiliyorlardı. Ancak SGK’nın ameliyat ve tedavi için ödediği rakamlar gerçekçi rakamlar değil. Yani bir muayene ücretine 35 TL verdiğinde bunun içinde birçok tetkik de yer alıyordu. Bu nedenlerden dolayı bu zammı uzun zamandan beri istiyorlardı" dedi.   

CHP'Lİ TOPRAK'TAN ELEŞTİRİ

Yeni uygulamayı eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, düzenlemeyle birlikte yurttaşların Anayasal güvencesi olan sağlığın tamamen bir rant kapısına dönüştürüldüğünü belirtti. Toprak, şunları ifade etti:

"Önce “Yeşil Kartları” iptal eden, gelirine göre tedavi ücretleri getiren iktidar, bir yandan da sürekli olarak arttırdığı “Katkı Payları” ile yurttaşlara darbe indirdi. Bugün gelinen noktada iktidar yaptığı son düzenlemeyle fark ücretlerini reform başladığı günden bu yana üç kat yükseltmiş oldu.

Bu açık bir deyişle "Parası olana sağlık, "Paran yoksa öl" uygulamasıdır. Halkı her alanda göz boyamalarla aldatan Ak Parti iktidarının sağlık gibi yaşamsal hizmeti sosyal güvencesi olduğunu söylediği milyonlarca yurttaşımıza “Paralı” hale getirmesi vicdansızlıktır."
#1 - Mart 19 2012, 12:58:17

"Paran yoksa öl" mü? Devlet hastaneleri, özel hastane kalitesinde hizmet veriyor nerdeyse. Ayrıca özel hastaneleri devlet hastanesine çevirdi vatandaş. Özel şirketler ne yapsın? Özel hastanede sıra bekliyordum. Devlet hastanesinden kalabalık olduğu zamanları bile gördüm. Bizim milletimiz beleş mal bulunca talan etmeyi çok iyi biliyor ama az fiyatı artınca da hemen şikayete geçiyor. Böyle millete her şey müstehak.. Ben helak olmadığımıza şükrediyorum..
#2 - Mart 21 2012, 01:04:18
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.