Alternatifim Cafe

Tarih öncesi bilinmeyen yaratıklar

Discussion started on Garip Olaylar

Arkadaşlar öncelikle konuyu nereye açacağımı bilemedim.

Buraya açmaya karar verdim hatamız varsa affola

Aşağıda görebileceğiniz 10 Adet İlginç Canlı bulunmaktadır...10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 milyon yıl sonra hâlâ korkutucu.Zırhla kaplı balık türlerinden Dunkleosteus, günümüzden 415 milyon yıl önce yaşanan balıklar çağı (Devonik dönem) boyunca deniz yaşamını 'terörize' etmiş. Dunkleosteus'un gündeme gelmesindeki sebepse, Chicago'daki Field Müzesi ve Chicago Üniversitesi'nden bilim insanlarının, canavarın yeryüzündeki en güçlü deniz canlılarını bile kovduğu konusunda giderek yayılan namını test etmeye çalışmaları...Çalışmaları Britanya'daki Biology Letters adlı dergide yayımlanan araştırmacılar, Dunkleosteus terrelli isimli dev balığın, uzun dişlerini 5 bin kilogramlık bir kuvvetle birleştirdiğini açıkladı. Bu, dev balığın Tyrannosaurus rex isimli dinozor türünden bile daha güçlü olduğu anlamına geliyor.Korkutucu balık, tek ısırıkla bir köpekbalığını ikiye ayırabilecek güçte. Bu veriler ışığında uzmanlar Dunkleosteus'u tüm zamanlar içinde 'balıkların şampiyonu' olarak taçlandırıyor. Field Müzesi balık küratörü Mark Westneat, bu güçlü yaratığın dev timsahlar ve Tyrannosaurus rex gibi büyük dinozorlarla birlikte, gelmiş geçmiş en güçlü ısırıcı hayvanlar arasında yer aldığını açıklıyor.Önüne gelen her şeyi yiyebilir!Uzmanlar Dunkleosteus'un ağzını çok süratli açabildiğine de dikkat çekiyor. Balıklarda hem güçlü olma hem de hızla ısırma özelliğine aynı anda çok nadir rastlanıyor.Dunkleosteus önüne gelen ve istediği herhangi bir canlıyı yeme kapasitesine sahip. Mönüsünde sert kabuklu deniz canlılarından ilkel köpekbalıklarına kadar pek çok deniz yaratığı yer alıyor. Araştırmacılar dev balığın çevresinde gördüğü her şeyi rahatça mideye indirebileceğini söylüyor.

2.ArchaeopteryxEvrimciler, Archaeopteryx adı verilen 150 milyon yıllık kuş fosilini, sürüngenlerden kuşlara geçişi ispatlayan bir ara form olarak tanıtırlar. Oysa Archaeopteryx, bir ara geçiş formu değil, gerçek bir kuştur.

Archaeopteryx'in gerçek bir kuş olduğunu gösteren iki temel delil mevcuttur. Bu deliller, fosilin tüyleri ve iskeletidir. Tüylerin yapısı günümüz uçabilen kuşlarınınkinin aynısıdır, iskeleti ise bunun uçabildiğini göstermektedir.
Dahası, evrimciler Archaeopteryx'i bir ara geçiş formu olarak sunarken, onun dünyada yaşamış en eski kuş benzeri canlı olduğu kabulünden yola çıkmışlardır. Oysa Archaeopteryx'ten çok daha eski tarihli bazı kuş fosillerinin bulunması, bu iddiayı geçersiz kılmıştır. Bu fosiller Archaeopteryx'e atfedilen sözde sürüngen özelliklerinin hiçbirine sahip olmayan, tam anlamıyla "gerçek" kuşların fosilleridir...

3.ElasmosaurElasmosaur Geç Kretase döneminde yaşadı. Muhtemelen uzunluğu 46 metre civarında ve 2,2 tondan fazla geliyordu. Gövdesi uzunluğu yarısı olan bu hayvanın boynu çok uzundu.Nöyle büyük bir yaratık olmasına rağmen süzgeçleri vardı.Fosilleri Kansas'da Dr Theophilus Turner buldu.Gövdesinin üzerindeki küçük kafasında çok sivri dişleri vardı.

4.DeinotheriumHortumlulardan kazıcı savunma dişi bulunan memelihayvanfosili. Bu cins tek başına deinotheridae familyasını teşkil eder.
Bu hayvanların boyu ve dış görünüşü fili andırır, fakat azıdişleri tapirinkine benzer. Altçenesine aşağı doğru kıvrık ve gayet kuvvetli savunma dişleri bulunur. Kemiklerine Eski Dünya'nın (Avrupa, Asya, Afrika) çeşitli ülkelerinde miyosen tabakalarında rastlanır. Örnek türüDeinotherium giganteum un yüksekliği 5 m, uzunluğu (hortum hariç) 6,5 m tahmin edilmektedir.

5.OpabiniaOpabinia, diğer bir küçük Kambriyen yaratığıdır, sekiz santimetreye kadar büyür. Bu hayvan muhtemelen uzun tüpe benzer kıskaçlı hortumunu, bir filin hortumunu kullanışı gibi kullanarak avını ağzına götürüyordu.
Opabinia, solucanları yuvadan çıkarmak için de hortumunu kullanmış olabilir.

6.HelicoprionBu köpekbalığı hakkında çok az şey bilinmesine rağmen dişlerinin şekli hemen fark edilmektedir. Dişler “taşıyıcı kemer” olarak adlandırılan yarım ay şeklindeki bir yapının arkasından çıkarak bir helezon ya da sarmal oluştururlar, ancak bu dişler modern köpekbalıklarındaki gibi ön taraftan dökülmezler. Bunun yerine, dişler alt çenenin apeksinde bir eksen üzerinde dönerler ve daha sonra sıkı bir spiral şeklinde toplandıkları yer olan alt çenenin altındaki bir boşluk içerisine geri giderler. Bu köpekbalığının neden bu şekilde acayip bir diş düzeni geliştirdiği hala bir sırdır. Bu köpekbalıkları da büyüktü. Büyük fosil dişlerine dayanılarak yapılan hesaplara göre boyları 6, ağız genişlikleri ise 1 metreye kadar ulaşabiliyordu. Devoniyen sonunda zırhlı dev plakodermlerin yok olması ile bu köpekbalıkları denizlerdeki en büyük omurgalı avcılar oldular.

7.QuetzalcoatlusKuzeydoğu Çin'deki Jiufotang fosil yataklarında erken kretase dönemine ait 120 milyon yaşında ve kanat açıklığı sadece 25 cm olan yeni bir pterozor (kanatlı kertenkele) türü bulundu. Neredeyse tüm iskeleti sağlam haldeki bu sürüngen öldüğünde tam olarak yetişkin bir birey olmasa bile bir yavru da değildi. Bilinen en küçük pterozorlardan biri olan bu türe "gizli uçan orman sakini" anlamında Nemicolopterus crypticus ismi verildi.
Keşfi yapan Çinli paleontolojist Xiaolin Wang (Chinese Academy Of Sciences) ve Brezilya'dan meslektaşı Alexander Kellner'in (Rio de Janeiro Federal University's National Museum) bildirdiğine göre, kırlangıç boyundaki bu örneğin diğer pterozorlardan ayrılmasını sağlayan bir özelliği var. Bazı ayak kemikleri -bu sürüngen grubunun diğer üyelerinde görülmeyen- farklı bir şekilde kıvrılmış durumda ve bu onun ağaçlarda yaşadığını gösteriyor. "Şimdiye kadar bu hayvanlardan bazılarının ağaçlarda yaşamaya uyum sağladığı bilinmiyordu" diyen A.Kellner'a göre bu keşif uçan sürüngenlerin evriminde yeni bir sayfa açıyor.
Dişlerinin olmaması da büyük ihtimalle böceklerle beslendiğinin işareti. Bu özellikleri ile evrim basamağında Ornithocheiroidea familyasının dişli pterozorları ile Dsungaripteroidea familyasının genellikle dişsiz olan pterozorları arasındaki bir halkayı oluşturuyor.
Pterozorlar, 206-65 milyon yıl önce dinozorlarla aynı zamanda yaşadılar. Uçan ilk omurgalılardı, çoğu deniz kenarında yaşar ve balıkla beslenirlerdi. Quetzalcoatlus türü (ismini Azteklerin tüylü yılan tanrısından alıyor) 12 metreye ulaşan kanat açıklığı ile tüm zamanların en büyük uçan canlısı olarak biliniyor.

8.Dimorphodonİlk uçan sürüngenlerden biri de Dimorphodon olup, 22 santimetre uzunluğunda bir başa ve üzerinde dişlerin dizili olduğu büyük bir gagaya sahipti. Pelikan kuşunun gagasında bulunan torba görünümlü bölüme de sahip olan yaratık, böylece uçuşu sırasında böcek avlayabiliyordu. hayvanın art ayaklarının güçlü olması, onun yırtıcı bir kuş olduğuna işaret eder.

9.JaekelopterusDenizlerde 390 milyon yıl önce yaşadığına inanılan insan boyundan büyük yamyam deniz akrebinin fosili bulundu.

"Jaekelopterus rhenaniae" adından dolayı "Jake" lakabı verilen akrep yarımşar metre uzunluğunda kıskaçları ve daha önce bilinenlerden yarım metre daha fazla olan 2.5 metre uzunluğunda boyu ile şu ana kadar bulunan en büyüğü. Fosili inceleyen bilim adamları "Bu muhteşem bir keşif. Bir zamanlar böceklerin büyük olduklarını biliyorduk. Ancak, asla bu kadar büyük olabileceklerini tahmin etmiyorduk" dedi. Hem suda hem karada nefes alabilen bu tür böcekler çiftleşmek için karada toplanıyorlar ve bazen birbirlerini yiyorlardı.


10.HallucigeniaCanlıların bugünkü mükemmel halleriyle yeryüzü katmanlarında belirdiği Kambriyen devrinde bir anda ortaya çıkan canlılardan biri de Hallucigenia'dır.Bu Kambriyen canlısının fosilinde, saldırılara karşı korunma sağlayan dikenler ya da sert kabuklar yer alır. Bu konuda evrimcilerin açıklayamadıkları nokta, ortada hiçbir "avcı" canlının bulunmadığı bu devirde bu hayvanların nasıl bu kadar iyi bir korunmaya sahip olduklarıdır. Ortada avcı hayvanların bulunmayışı, konuyu "doğal seleksiyon"la açıklamayı imkansız kılmaktadır.

NOT!:4. Resim Biraz büyük  (6) Hatta bayağı büyük nasıl küçülteceğimi bilemedim Kusura bakmassınız artık :D  :Ç

#1 - Aralık 18 2011, 20:56:35
« Son Düzenleme: Aralık 18 2011, 21:00:11 Gönderen: Ultimoose »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.