Alternatifim Cafe

Türkiye yasta, Meclis'tekiler kavgada!

Discussion started on Haberler

trustno1

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın, "Bu bir savaş, bu savaşta her iki taraftan da insanlar yaşamını yitiriyor" sözlerine AKP, CHP ve MHP sıralarından tepki geldi.

Meclis Genel Kurulu saat 14.00’te toplandı. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, yoklama aldıktan sonra toplantıya 10 dakika ara verdi. Yoklama devam ederken Başkanlık kürsüsüne gelen AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan bir süre konuştu. Aradan sonra kürsüye gelen Güldal Mumcu, "Bugün yaşadığımız Hakkari’deki elim saldırı sonucu yitirdiğimiz bütün vatandaşlarımızın başı sağolsun diyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum" dedi. Mumcu, ardından gruplara 3’er dakika söz verdi.

-BDP’Lİ BULDAN’IN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ-

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Yaşamını yitiren bütün insanlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bugün yaşanan acı tablo bir kez daha göstermiştir ki Türkiye’nin barıştan başka hiçbir seçeneği yoktur" dedi. Buldan, şöyle dedi: "Bu yaşanan acıları daha fazla arttırmadan durdurmanın tek yolu sorunları diyalogla, uzlaşıyla çözmenin zemini oluşturulmalıdır. Hükümeti ve Meclis’i el ele vererek sorunun bütünlüklü ve köklü çözümü için birlikte çalışma davet ediyorum."

-SIRA KAPAKLARINA VURDULAR-

"Bu bir savaş, bu savaşta her iki taraftan da insanlar yaşamını yitiriyor" diyen Buldan’ın sözlerine AKP, CHP, MHP sıralarından tepki geldi. Vekiller, sıra kapaklarına vurarak tepkilerini dile getirdiler.

Tepkiler üzerine Buldan, "Bu savaşta her iki taraftan da insanlar yaşamını yitiriyor. Lütfen olaya tek taraflı bakmayınız. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Hem Türk anneleri hem Kürt anneleri ağlıyor. Ben bir anne yüreği ile konuşuyorum. Ben bir anne yüreği ile sesleniyorum, artık yeter diyorum. Bu iş tehditle kınamakla çözülmez. Dün 5 polis yaşamını yitirmişti, hepiniz olayı kınadınız, bugün ne oldu, yine aynı şey tekrarlandı. Kınamakla hiçbir şey değişmedi. Bir an önce hepimizin savaş için değil, barış için hepimizin savaşması gerektiğini ifade ediyorum" dedi.

-GENEL KURUL SALONU’NDA "AMİN" SESLERİ YÜKSELDİ-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, sözlerine, "Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah bize bu milletimize bu acıları yaşatanları helak etsin. Bu acıları yaşatanlarla mücadele etmeyenleri de helak etsin" dedi. Vural’ın sözlerine salondan "Amin" diyerek karşılık geldi.

Ekilen bölücülük tohumlarının mayın, bomba, mermi ve gözyaşı olarak biçilmekte olduğunu ifade eden Vural, "Bu felakete çanak tutan, destek veren, teşvik eden, meşrulaştırmaya çalışan, sindirmeye çabalayan ve kılavuzluk yapan gafillerin ise akan kandan doğrudan doğruya sorumlu oldukları açık ve meydandadır" şeklinde konuştu. Savcıları da görev çağıran Vural, şunları kaydetti: "Medyada köşe tutmuş bazı kalem sahiplerinin, sözde aydınların, terör hamisi işbirlikçi zihniyetlerin, siyasetteki bölücü odakların PKK’yla koalisyon halinde milletimize zehir içirmeye gayret ettikleri herkesin malumudur.

Bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılıklarının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının ahlak, vicdan ve şereften yoksun güruhun yazıları, beyanları, raporları ve faaliyetleri hakkında gerekli tahkikatları başlatması zorunluluk haline gelmiştir."

-MHP’NİN ÖNERİLERİ-

"Siyasi fırsatçılık yaparak muhalefeti suçlayan Başbakan’ı uyarıyorum" diyen Vural, MHP’nin önerilerini de şöyle sıraladı: "Demokratik açılım isimli İmralı’nın yıkım projesi sonlandırılmalıdır.

Yıkım koordinatörü Başbakan Yardımcısı istifa ettirilmelidir.

Sınır ötesi harekat başlatılarak Kandil’e egemenliğimizin gücü, simgesi olan ay yıldızlı bayrağı dikmenin vakti gelmiştir.

Ülke içinde bölücülüğü himaye eden yardım eden mihraklar hakkında gerekli işlemler yapılmalı.

Caydırıcı bir stratejik plan hazırlanmalı. Uluslararası kamuoyunun desteğini almak için girişimler yoğunlaştırılmalı. Somut tedbirlerle Meclis’e gelinmeli."

-CHP’Lİ İNCE, MECLİS BAŞKANI’NA ÇAĞRI YAPTI-

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’de sözlerine, "24 şehidimiz var. 18 yaralı. Bizler CHP’li milletvekilleri olarak al bayrağa sararak uğurlayacağımız şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Şehit anne ve babalara sabırlar diliyoruz, milletimizin başı sağolsun" diyerek başladı.

Bu ülkenin topraklarında 8 ayrı yerde aynı anda saldırılar düzenlendiğini, ağır silahlar kullanıldığını kaydeden İnce, "Cumhurbaşkanının kimseye duyurmadan ziyaret ettiği yerlere bu saldırı yapılıyorsa ve bu saldırı Habur rezaletinin ikinci yıl dönümünde yaşanıyorsa durum vahim demektir" dedi.

10 yıllık bir hükümetin tüm planlarının hazır olması gerektiğine işaret eden İnce, şu soruları yöneltti: "Bu ülkenin istihbaratı nerede, profesyonel ordu nerede, özel harekat polisi nerede, yüksek güvenlikli karakollar nerede, ortak istihbarat paylaşımı nerede, koordinatör atanması nerede, sonu gelmeyen güvenlik zirveleri nerede, artık milletimiz bunları duymak istemiyor, bıçak kemikte değil bıçak gırtlağa dayanmış durumda." Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e de çağrı yapan İnce, "Meclis acilen özel gündemle toplanmalıdır. Meclis Başkanı, Meclisi acilen özel gündemle toplamalı, kapalı oturum yapılmalı" dedi.

-BAŞBAKAN’I ALLAH’A HAVALE ETTİ-

"Biz terörden nemalanmak derdinde değiliz" diyen İnce, "Her konuda hükümete yardıma hazırız ama hükümet hayal peşinde. Sayın Başbakan’ın muhalefeti suçlamasını siyaset yapmak istemediğimiz için teessüf ediyoruz, Allah’a havale ediyoruz" dedi.

660 subayın yargılandığını, 276’sının tutuklu olduğunu, 360 generalden 66’sının tutuklu olduğuna dikkat çeken İnce, "Ordu nasıl, kiminle hangi şarta mücadele edecek" diye konuştu.

-MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ-

"Suriye’yi, İran’ı, İsrail’i, Mısır’ı dizayn etmeye çalışan hükümet egemen güçlerle yaptığı işbirliğini yeniden sorgulamalı" diyen İnce, şunları söyledi: "Sorun Türkiye’nin sorunu, sorun Meclis’in sorunu. Bütün milletvekillerine sesleniyorum. Zaman kuru demeç verme zamanı değil, herkesin bir karar vermesi gerekiyor ya terörden bağrı yanan milletimizin vekili olacak ya da teröristlerin vekili olacaklar diye."

-MECLİS YARIN TERÖR GÜNDEMİYLE TOPLANACAK-

Saldırıyı lanetlediğini ifade eden AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’da, "Gün siyaset yapma günü değil. Bu bir savaş değil, eğer bu bir savaşsa savaşın hangi tarafındasınız diye sorarlar" ifadelerini kullandı.

"Demokratikleşmeye olan inancımızı yitirmeden, teröre boyun eğmeden bu belanın üstünden geleceğiz" diyen Ünal, "Bugün Anayasa Uzlaşma Komisyonunun ilk toplantı günüdür" dedi. Ünal’ın bu sözlerine karşılık salondan, "Bugün aynı zamanda Habur’da davul zurnayla gelenlerin günüdür" sesleri yükseldi.

Demokratikleşmeden, hukuktan ve özgürlüklerden asla dönülmeyeceğini belirten Ünal, Meclis’te yarın terör gündemiyle genel görüşme yapılacağını açıkladı.(ANKA)

#1 - Ekim 20 2011, 00:08:54

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.