Alternatifim Cafe

Oscar'lar Sahiplerini Buldu

Discussion started on Magazin

derjavin

83. Oscar Ödül töreni Los Angeles'ta düzenlenen muhteşem törenle sahiplerini buldu.

83. OSCAR ÖDÜL TÖRENİ / FOTOGALERİ


Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinin 83. Oscar ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü "Dövüşçü" (Fighter) filmindeki rolüyle Melissa Leo'ya, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü de yine "Dövüşçü" filmindeki rolüyle Christian Bale'e verildi.

Leo'nun ödülünü Kirk Douglas'tan aldığı törende, En İyi Yabancı Filmi ödülü Danimarka'dan "In a Better World"ün (Daha İyi Bir Dünyada) oldu.

En iyi orijinal senaryo ödülü "Sosyal Ağ", En İyi Uyarlama Senaryo ödülü de "Zoraki Kral" filmlerine verildi.

En İyi Animasyon Filmi ödülünü "Oyuncak Hikayesi 3", En İyi Animasyon Kısa Film ödülünü "The Lost Thing", En İyi Sanat Yönetmeni Ödülünü "Alice Harikalar Diyarında" ile Robert Stromberg ile Karen O'Hara, En iyi Sinematografi ödülü "Başlangıç" (Inception) filmi ile Wally Pfister kazandı.


İŞTE OSCAR KAZANANLAR:

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christian Bale (The Fighter)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melissa Leo (The Fighter)

En İyi Uyarlama Senaryo: The Social Network, Aaron Sorkin

En İyi Orijinal Senaryo: The King's Speech: David Seidler

En İyi Yabancı Film: In a Better World (Danimarka)

En İyi Görüntü Yönetimi: Inception - Wally Pfister

En İyi Sanat Yönetmeni: Alice in Wonderland - Robert Stromberg, Karen O'Hara

En İyi Animasyon: Toy Story 3

En İyi Belgesel: Inside Job

En İyi Animasyon (Kısa Metraj): The Lost Thing

En İyi Belgesel (Kısa): Strangers No More

En İyi Müzik: The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross

En İyi Kısa Film: God of Love

En İyi Şarkı: Randy Newman, If I Rise - 127 Hours

En İyi Görsel Efekt: Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley ve Peter Bebb

En İyi Kurgu: The Social Network Angus Wall ve Kirk Baxter

En İyi Ses Miksajı: Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick

En İyi Ses Montajı: Inception, Richard King

En İyi Makyaj: The Wolfman, Rick Baker ve Dave Elsey

En İyi Kostüm: Alice in Wonderland, Colleen Atwood 

ORGANİZATÖRLERİN KORKUSU

Son iki günden beri Los Angeles’i teslim alan yoğun yağmur nedeniyle Kırmızı Halı’nın üstü saydam çadır ile kapatıldı.Törene 12 saat kala Meteoroloji uzmanları tören sırasında yağmur yağmayacağını açıklamasıyla çadırın kalkması haline ısının sadece 11 derece olması ve yaklaşık 2.5 saat sürecek Kırmızı Halı töreni sırasında dekolteli tuvalet giyecek ünlülerin üşüme olasılığı organizatörler açısından ikinci bir sıkıntı yarattı.

Oscar Ödülleri töreninde ilk kez iki ödülün banko sahipleri çok önceden adeta heykelciğe tapu koşmuş gibi açıklandılar. “En İyi Kadın Ouncu” dalında “Siyah Kuğu”nun muhteşem oyucusu Natalie Portman ile  Zoraki Kral’da kekemelerden daha yetenekli kekemeyi canlandıran Colin Firth “En iyi Erkek Oyuncu” ödülü için rakip tanımadığı iddiası bahsi müşterekçilerde prim bile yapamadı. Bu arada adaylardan Javier Bardem “Colin Firth nasıl olsa kazanacak. Kafamdan “Acaba kazanırmıyım?” sorusu bile geçmiyor” itirafında bulundu.

PORTMAN İÇİN AMBULANS

“Siyah Kuğu” filminde ki rolü ile bütün ödülleri toplayan Natalie Portman için Oscar Ödülleri töreni sırasında bir ambulans Kodak Tiyatrosunun arka sokağında bekletilecek. Altın Küre ödülleri sırasında rahatsızlanan ve bebeğini düşürmekle karşı karşıya kalan Portman için Akademi riske girmek istemedi.

James Dean’e benzetilen ve “127” filmi ile “En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday gösterilen James Franco aynı zamanda Anne Hathaway ile birlikte törene ev sahipliği yapacak.  Olası Oscar’ı kazanması halinde ödülü sahnedeki partneri Anne Hathaway’in vermesini istedi.
 
#1 - Şubat 28 2011, 07:31:44

Inception bence fikir, senaryo, yönetmenlik bakımından müthiş. Gişe filmi olması sebebiyle bazı entelektüel sanat sevicilerinin dikkatinin dışında kaldı. Çok büyük bir hayal gücü yani düşününce kusursuz bir film. Bu kadar geniş bütçeyle çekilmese ya da Haneke, Tim Burton falan çekse "Inception beni anlatıyor" diyen bir milyon insan çok rahat bulunabilirdi yani. The King's Speech güzel ama abartıldı. En iyi film Black Swan, en iyi yönetmen de Aronofsky'nin hakkıydı. Ayrıca Christian Bale ne yapmış anlayan beri gelsin. Kilo vermeyle oscar alıyor millet ya.
#2 - Şubat 28 2011, 22:35:42

En iyi kurguyu The Social Network niye almış ki? Ay çok saçma.
#3 - Mart 07 2011, 00:21:14
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.