Alternatifim Cafe

24 saatlik hafıza ile yaşıyor!

Discussion started on Haberler

İngiltere'de bir kadın geçirdiği iki büyük trafik kazasının ardından '24 saatlik hafıza' ile yaşamaya mahkum oldu.47 yaşındaki Michelle Philpots, her sabah 1994 yılında olduğunu sanarak uyanıyor ve önceki güne dair hiçbir şey hatırlamıyor.

ONUN İÇİN HER GÜN 1994´TE BAŞLIYOR

Philpots, evlilik günü dahil olmak üzere son 16 yılından hiçbir şey hatırlamıyor ve kısa süreli hafızayla yaşıyor. Evden çıktığında nereye gittiğini unutuyor ve vardığı yerde nerede olduğuna dair hiçbir fikri olmuyor. 46 yaşındaki kocası Ian'ın, her gün karısına 1997'de evlendikleri günü hatırlatması gerekiyor.

Ian, eşine evli olduklarını kanıtlamak için düğün günü çekilen fotoğraflarını gösterdiyor. Çift, Michelle'in rahatsızlığının üstesinden gelebilmek için yüzlerce post-it kullanıyor, cep telefonu alarmlarından yararlanıyor.

Michelle, tanıştığı ya da konuştuğu birini veya yaptığı bir şeyi hemen not etmezse, ertesi sabah uyandığında asla hatırlamıyor.

Lincolnshire'daki evinden çok fazla çıkamayan Michelle, durumunun asla aynı televizyon programını izlememek veya duyduğu her şakayı ilk kez duyuyor olmak gibi birtakım avantajları da olduğunu şaka yoluyla söylüyor.

Michelle yaşadıklarını "Sabah uyandığımda penceremin dışındaki her şey aynı, açıklaması zor, ama hergün benim için normal bir gün. Aslında her gün aynı günü yaşıyor gibiyim. Diğer günlere dair hiçbir şey hatırlamıyorum" diye anlatıyor.

Michelle'e 16 yıl önce, (1985'te geçirdiği motosiklet ve 1990'daki otomobil kazasının yol açtığı beyin hasarları nedeniyle) epilepsi teşhisi konuldu. Durumu giderek kötüleşti ve 1993'te artık hafızasında önemli boşluklar oluşmuştu.

2005'te hasar görmüş ve ölmüş beyin hücreleri büyük bir ameliyatla alındı. Ancak hafızasında bir iyileşme olmadı.

Michelle'nin hikayesi, başrollerini Adam Sandler ve Drew Barrymore'un paylaştığı Türkçe'ye 50 İlk Öpücük adıyla çevrilen 50 First Dates adlı filmdeki hikayenin aynısı. Filmde, Barrymore'un canlandırdığı Lucy karakteri kısa dönemli hafıza kaybı yaşıyor, her sabah uyandığında sevgilisi Henry'yi (Sandler) ve hiçbir şeyi hatırlamıyordu.
#1 - Haziran 11 2010, 20:25:32
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Enee 50 İlk Öpücük gibi. Kendisinden ziyade çevresindekilere sabır versin Allah.
#2 - Haziran 11 2010, 22:20:14
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten
 

Zeitgeist

Memento filmi gibi. Çok kötü bişey lan.
#3 - Haziran 12 2010, 01:24:55

ilk elli öpücüüük
#4 - Ağustos 16 2011, 01:52:59
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.