Alternatifim Cafe

Katsayı kararına vize çıktı, kriz sona erdi

Discussion started on YGS - LYS - SBS - KPSS

Danıştay’a teşekkür edip “Çok mutluyum” dedi

0.12 ile 0.15 olarak belirlenen katsayı için yapılan itiraz ve yürütmeyi durdurma talebi Danıştay 8. Dairesi tarafından bu kez reddedildi. YÖK Başkanı, Danıştay’a teşekkür etti.

Danıştay 8. Dairesi YÖK’ün 0.12 ile 0.15 olarak belirlediği katsayı kararını bir anlamda onayan bir karar aldı. Daire, katsayı iptali ile ilgili yapılan itirazı ve yürütmenin durdurulması talebini oybirliğiyle reddetti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay 8. Dairesinin, YÖK’ün 17 Mart 2010’da aldığı yeni katsayı kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetmesiyle ilgili “YÖK’ün kararını iptal etmedi. Yapılan itirazı iptal etti. Yani bizim istediğimiz şekilde düzenlemeyi kabul etti. Çok mutluyum. Danıştay’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘Yeni katsayı amaca uygun’

Danıştay 8. Dairesinin, YÖK’ün 17 Mart 2010 tarihinde aldığı yeni katsayı kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddine ilişkin kararının gerekçesinde, “Farklı sınav ve puan türlerinin bulunduğu yeni sınav sisteminin farklı katsayı ile desteklenmesi sonucunda oluşturulan dava konusu yeni düzenlemenin 1. maddesi ile getirilen katsayı oranlarının Milli Eğitim Temel Yasası’nın alanlara yönlendirmeye ilişkin amacına ve bu konudaki yargı kararlarına aykırı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

Anadolu öğretmen lisesi son sınıf öğrencisi, Yüksek Öğretim Genel Kurulunun 17 Mart 2010 tarihli kararının 1’inci ve 2’nci maddelerinin, yargı kararının gereklerinin yerine getirilmediğini öne sürerek iptali ile yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı.

İşte KKTC’den sınava giren öğrenci

YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın bu yılki YGS’de Mardin’den Kıbrıs’a ya da Edirne’ye kimsenin gitmediğini iddia etmesi şaşkınlık yarattı. 11 Nisan’da yapılan YGS’de, Mardin Kızıltepe’den birçok öğrenci Mardin ve Diyarbakır’ı tercih ettiği halde, KKTC başta olmak üzere Denizli, Trabzon, Eskişehir gibi illere verilmişti. VATAN, bunun üzerine Kızıltepe’ye giderek KKTC’de sınava girecek olan öğrencilerle görüşmüştü. Sınava Lefkoşa’daki Türk Lisesi’nde giren Adil Yavuz, “Ben Mardin ve Diyarbakır’ı tercih etmiştim. Ancak KKTC çıkınca çok şaşırdım. ÖSYM beni neden bu kadar uzak bir yere gönderiyor. Ne suçum var?” diyerek, tepkisini dile getirmişti.
#1 - Nisan 23 2010, 20:33:37
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Fade

Hahah biz de çok mutluyuz. :S
#2 - Nisan 23 2010, 21:53:44

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.