Alternatifim Cafe

The Prodigy

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar


İngiltere'nin Essex şehrinde 1989 yılında Liam Howlett tarafından "Moog Prodigy" adıyla kurulan, 1991 de ismini "The Prodigy" olarak değiştirdikten sonra yaptıkları "Firestarter", Smack My Bitch Up", "Voodoo People" gibi parçalarla tüm dünyada kendilerinden bahsettirmiş elektronik müzik topluluğudur. 1998 de yaptıkları "The Fat of the Land" albümünün satış rakamı, Beatles, Spice Girls ve Radiohead'den sonra grubu tek albüm üzerinden platin plak alabilen tek İngiliz grup olarak tescillemiştir. Grup aynı zamanda yaptıkları müzik ile birçok grubun doğmasına ve elektronik müzikteki birçok tekniğin hayat bulmasında öncü olmuştur.

Yaptıkları müziğe "jungle", "breakbeat", "punk-vokal", "bigbeat" gibi isimler takılsada The Prodigy hiçbir zaman sabit bir müzik türü yapmayarak rave dünyasını ve hayranlarını her zaman şaşırttı. Grubun beyni Liam Howlett'ın yaptığı(programladığı) bu müzik 90 lı yıllarda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bir çok rave otoriterine göre Liam Howlett elektronik müziğin kurucusu Robert Moog ve geliştiricisi Brian Eno'dan sonra en büyük elektronik müzik dehası olarak kabul edilir. The Prodigy'nin böyle bir başarı elde etmesinin nedeni Liam'ın tekno rüyasına zamanının en uç Mc örnekleri olan Keith Flint ve Maxim Reality ile devam etmiş olmasıdır. Aynı zamanda lise arkadaşı olan bu üç kafadar unutulmayacak başarılara imza atacaklardır.

Albümleri

Grup, old Floppy Disk formatında 1989-1991 yılları arasında kluplerde yaptıkları çalışmalarını; "What Evil Lurks" ismiyle 1991 ile cd olarak yayımladı. Bu underground çalışmadan sonra 1989-1993 yılı arasında geçen süre zarfında yaptıkları çalışmalarını ilk albümleri "The Prodigy Experience" adlı albumde topladı ve İngiltere'de büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Özellikle İngiliz gençliği gelen bu ciddi çalışma ile Jungle, Breakbeat gibi yeni müzik türleriyle buluşmuş ve bu kapsamlı çalışma lokal de olsa grubun popularitesini büyük ölçüde arttıran etmenlerin başında gelmiştir.

1994'de "Music For The Jilted Generation" adlı ikinci albumlerini piyasaya sürdüler. Bu album müzik çevrelerinin The Prodigy'nin adının ülke dışına çıktığına ön ayak olduğunu ileri sürseler de 1998 yılında yaptıkları üçüncü albümleri "The Fat of The Land" gelmiş geçmiş en iyi elektronik müzik albümü kabul edilir. Bu album The Prodigy'nin tüm dünyaya açılmasını sağlayan, tüm dünyada hayran kitlesine sahip olmasını sağlayan albümdür.

Bu albümün tanıtım turnesinde İstanbul'a da gelen The Prodigy 1998 yılında Abdi İpekçi Spor Kompleksinde de konser vermiştir.

"Fat of the Land" albümünde yer alan "Smack My Bitch Up" parçasının videosu birçok kadın hakları örgütünden sert tepki aldıktan sonra MTV gibi populer TV kanallarından kaldırılmış, fakat bu parçanın popularitesini engelleyememiştir.Zaten grubun videolarıda defalarca MTV ve diğer müzik kanalları tarafından sözleri ve ritimleri şiddet içerdiği gerekçesiyle 02:00 kuşağından sonra verilmiş MTV2 gibi alternatif müzik kanallarının kurulması en çok Prodigy'nin işine yaramıştır.
Prodigy, 90 ların başındaki İngilterede bir grup anarşist gence hitap eden klasikleşmiş imajını Moskova Kızıl Meydan'da 1997 yılında toplanan yaklaşık 1 milyon izleyiciyle tamamen değiştirmiştir. Bu konser aynı zamanda Avrupa kıtasında verilmiş en büyük konser olarak kayıtlara geçecektir.

Liam Howlett daha sonraları tek başına bir albüm yapsa da (Dirtchamber Sessions Volume One) istediği satış rakamını yakalayamamıştır. Bu başarıyı yakalayamamısındaki en büyük etken bu albumü Maxim ve Keith olmadan yapmış olmasıdır. Grubun birlikte yaptığı "Baby's Got a Temper" adlı single müzik çevrelerince olumsuz tepkiler alsa da grubun hızının kesmemiş, bilakis 2004 yılında çıkardıkları "Always Outnumbered Never Outgunned" adlı 4. albümün çıkmasına ön ayak olmuştur. Prodigy'nin dönüşü niteliğindeki bu album grubu uzun bir aradan sonra yeniden listelere taşımıştır. Grup bu albümün tanıtım turnesinde 3 Ekim 2004 günü Parkorman-İstanbul'da da konser vermiştir.

The Prodigy 2005 yılında şu ana kadar yaptıkları en iyi parçaların içinde bulunduğu "best of" kategorisindeki beşinci albümlerini "Their Law: The Singles 1990-2005" adıyla dvd formatında piyasaya sürülmüştür. Bu dvd içerisinde hediye olarak verilen bonus cd de, Prodigy fanatikleri olan Audiobullys, Pendulum gibi üst seviye grupların Prodigy için yaptıkları remixlerde vardır.

The Prodigy, Mart 2009'da, 5 yıl aradan sonra çıkarttığı beşinci stüdyo albümü "Invaders Must Die" ile müzik piyasasındaki yerini aldı.

Grubun canlı performansı dünyaca ünlü Q Magazine, Rolling Stone gibi dergiler tarafından ölmeden önce görülmesi gereken 50 konser arasında gösterilir.

Hackers, The Sopranos, Dobermann, Matrix (film), Closer, The Fast and the Furious, Spawn, Charlie's Angels, Wasabi, Tomb Raider (film) gibi yapımların müziklerine imza atmışlardır.

Grup Üyeleri

Liam Howlett (asil üye,klavye-prodüksiyon)
Keith Flint(dans,vokal)
Maxim Reality(MC,vokal)

Gruptan ayrılan elemanlar
Leeroy Thornhill(dans)
Sharky(vokal)
#1 - Nisan 13 2010, 12:58:18
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.