Alternatifim Cafe

YGS'de hatalı soru mu var?

Discussion started on YGS - LYS - SBS - KPSS

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini ileri sürüldü.

Konya’da, Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, bugün yapılan YGS’de temel matematik testinin 20. sorusunun çift cevap olmasından dolayı hatalı olduğunu iddia etti.

Söz konusu soruda simetrik asal sayı tanımı verildiğini ve "AB simetrik asal sayısı için A.B çarpımı aşağıdakilerden hangisi olmaz" diye sorulduğunu ifade eden Atalay, şunları kaydetti.

"B seçeneğinde cevap 9 olup 9’un çarpanları 1 ve 9’dur veya 3 ve 3’tür. 3 ve 3 olamaz çünkü 33 asal sayı değildir. 1 ve 9 alındığında 19 asal sayıdır. Halbuki 91 asal sayı değildir. Çünkü 91 sayısı 7 ve 13 sayılarının çarpımıdır. Bu nedenle 19 simetrik bir sayı değildir. C seçeneğinde de cevabın 15 olduğu belirtiliyor. 15’in çarpanları 3 ve 5’tir. 53 sayısı asal ama 35 sayısı asal değildir. Dolayısıyla 53 sayısı da simetrik bir asal sayı değildir. Soru cümlesine göre 15 de olamaz. Soruda ’hangisi olamaz’ denildiğine göre B ve C denilebilir. Dolayısıyla soru cümlesini karşılayan 2 doğru cevap vardır. Yani bu soru 2 doğru cevaplı bir sorudur."

Atalay, YGS temel matematik testinin 20. sorusunda 2 doğru şık bulunduğunu, bu nedenle bu sorunun yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Öğrencilerin kendilerine bu soru üzerinde çok zaman harcadıklarını söylediğini ifade eden Atalay, "Öğrenciler bu soruda takılarak çok zaman kaybettiklerini söyledi. Birçoğu bu soruyu çözemeyince morali bozulup zaman kaybetmiş. Dolayısıyla bu yanlış soru öğrencilerin başarısını etkilemiştir" diye konuştu.

-ELAZIĞ

Elazığ’da, Birey Dershanesi Matematik Bölüm Başkanı Ahmet Aksu, temel matematik testinin 20. sorusunda verilen seçeneklerinden ikisinin doğru olduğunu savundu.

Aksu, "20. soruda ’simetrik asal sayı’ konusunu kapsayan sorunun hem ’B’ hem de ’C’ seçeneklerinde verilen cevaplar doğrudur. Bu durumda ya bu sorunun iptal edilmesi ya da her iki seçeneği işaretleyenlerin cevaplarının doğru kabul edilmesi gerekir" dedi.
#1 - Nisan 11 2010, 19:03:12
« Son Düzenleme: Nisan 11 2010, 19:03:22 Gönderen: Mercey »
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Proculianus

Her seneki fiks haber. Konuyu okumadım bile.
#2 - Nisan 11 2010, 19:15:26

bi an hem b yi hem c yi işaretlemek geldi içimden.hafif gülümsedim soruya aptalca.geldi gözetmen yanıma.bişey mi oldu dedi.soru hatalı sanki dedim.yanlış çözmüşsündür dedi.sinir oldum.o adam şimdi bakıyosa cevaplara pişman olsun..
#3 - Nisan 11 2010, 19:18:53

modern zamanlarda ask dipdudududududu

Zeitgeist

Türkçe'de de yanlış soru var :Ç
#4 - Nisan 11 2010, 20:07:05

Türkçe'de de yanlış soru var :Ç
bencede ya o güzel sanat ve taksim meyd. sorusu saçmalığın önde gideni.
#5 - Nisan 11 2010, 20:09:01

modern zamanlarda ask dipdudududududu

Zeitgeist

Bence de. Ben güzel sanata bakınca diğerini okumadım bile, ama o da yanlış...
#6 - Nisan 11 2010, 20:10:51

Zeitgeist

Ahaha :Ç Güzel sanatlar akademisini de yanlışmış ama yazım yanlışı değil, noktalama hatasıymış... Ha ben de bunu düşünecektim. (6)
#7 - Nisan 11 2010, 20:20:49

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.