Alternatifim Cafe

Sherwood Anderson

Discussion started on YazarlarAmerikalı yazar. (13 Eylül 1876 - 8 Mart 1941) Eserleri,özellikle hikâyeciliği ardılları olan Ernest Hemingway, William Faulkner, Thomas Wolfe, John Steinbeck, Erskine Caldwell gibi yazarları etkiledi. 20.yüzyılın başında orta ve alt sınıf Amerikalılara ve bireylerin yanlızlık, aidiyet, kimlik gibi evrensel sorunlarına ilişkin yalın, dramatik hikâyeler ve romanlar yazdı. Özellikle Kasabamız kitabında toplanan hikâyelerindeki cinsellik temaları tutucu çevrelerde rahatsızlık yarattı.

Özgeçmişi

Camden, Ohio'da yedi çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. 1898-1900 arasında yaşanan İspanyol-Amerikan savaşı için orduya alındı, fakat harekata katılmadı. Varlıklı bir Ohio ailesinin kızı olan Cornelia Lane ile evlendi ve üç çocukları oldu. 1916'da boşandılar. Aynı yıl ilk romanı Windy McPherson's Son yayımlandı. Üç yıl sonra Marching Men yayımlandı. Çeşitli anı, öykü ve romanlarla geçen yazın hayatında New Orleans deneyimlerinden temellenen 1925 tarihli Dark Laughter romanı "en çok satanlar" listesine giren tek eseridir. 1941'de Panama'da bir partide içtiği martinideki zeytin kürdanını yutması sonuçunda yaşamını yitirdi.

Yazar Willliam Faulkner, Anderson hakkında şöyle der; "Sherwood Anderson aralarında benim de olduğum Amerikan yazarlar kuşağının babası sayılır; o bizden sonrakilerin sürdüreceği bir geleneğin gerçek değeri hiç bir zaman bilinmeyen en önemli temsilcilerinden biridir."


Türkiye'de yayımlanan kitapları

    * Kasabamız, Adam Yayınları, 1984, İstanbul (özgün dilinde adı;Winesburg,Ohio / özgün yayım tarihi:1919), çeviri: Saydam Özel
    * Sherwood Anderson Öyküleri 1, 2006 Epsilon Yayınları
    * Sherwood Anderson Öyküleri 2, 2006 Epsilon Yayınları

Türkiye'de yayımlanan Sherwood Anderson hakkındaki kitaplar

    * Edebiyatta Epifan; Sherwood Anderson'ın Winesburg, Ohio'su ,İsmail Öğretir, 2005, Çizgi Kitabevi Yayınları
#1 - Mart 20 2010, 21:55:33

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.