Alternatifim Cafe

Katsayı probleminde çözüm şimdi daha yakın

Discussion started on YGS - LYS - SBS - KPSS

Katsayı sorununun mesleki eğitimin geliştirilmesine engel olduğu için önemli olduğunu kaydeden YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Danıştay, yeni düzenlemeyi 15'e 14 oyla reddetti. Bir kişiyi daha ikna edersek bu sorunu çözmüş olacağız " dedi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Türkiye'nin yakında katsayı probleminden kurtulacağını söyledi. Akademisyenler Birliğinin TOBB ETÜ'de düzenlenen 'Üniversite ve Bilim' konulu sempozyumunda konuşan Prof. Özcan, bu yıldan itibaren uygulanacak iki aşamalı sınav sisteminin 'öğrencilerin stresini azaltmayı ve tercih edecekleri mesleğe daha iyi yönelmelerini sağlayacak test çeşitliliği' amaçladığını anlattı.

YENİ ORAN 18 MART'DA BELİRLENECEK

Özcan, "Bu sistem herkes tarafından beğenildi ama bildiğiniz gibi katsayıyla ilgili bir sorunla karşı karşıyayız. Onda da belli bir yere geldik. Danıştay, 15'e 14 ile reddetti itirazımızı. Demek ki 14 üyenin tasvibini kazanmış durumdayız. Eğer bir kişiyi daha ikna edebilirsek, bu ülkemize sorun yaratmış olan problemi de halletmiş olacağız' diye konuştu. Katsayı konusundaki kararın 18 Martta gerçekleştirilecek YÖK Genel Kurulu toplantısında verileceğini bildiren Özcan, mesleki ve teknik eğitimin yeniden yapılandırılmasına önem verdiklerini anlattı. Özcan, "Katsayı meselesi de onun içinde olduğu için önemli. Mesleki eğitimi engellediği için önem arz ediyor" ifadelerini kullandı.

UZAKTAN YABANCI DİL EĞİTİMİ

YÖK Başkanı, Meslek Yüksek Okullarının yapılandırılması ve Teknoloji Fakültelerinin kurulması üzerinde çalıştıklarını, yabancı dil eğitimi için de uzaktan eğitim yoluyla yardım almayı planladıklarını kaydetti. Özcan şunları söyledi: "Dünyada uzaktan eğitimle İngilizce öğreten 11 firma var. Hepsiyle konuştuk ve ikisinde karar kıldık. Önümüzdeki yıl, bu programları vereceğiz. Bunlarla 24 ssaat, bilgisayarla ya da telefonla konuşabilirsiniz, soru sorma, cevap alma imkanınız var."

Vakıf üniversitelerinde frene basacağız

YÖK ve ÖSYM'nin yeniden yapılandırılacağını kaydeden Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Çünkü 22 üniversite için kurulan kaburga 140 üniversiteyi kaldırmıyor" dedi. 15 yıl sonra yüksek öğretimde yüzde 50 okullaşma oranı tutturulursa 600 bin öğrenci ile baş başa kalınacağını ifade eden Özcan, "Bu hem iyi hem de kötü haber. İyi haber çünkü o zaman öğrenciler sınava girmek zorunda kalmayacak. Kötü haber çünkü vakıf üniversiteleri kapanma gibi bir durumla karşı karşıyayız. Bu durumda vakıf açmada frene bakmak zorundayız" diye konuştu.
#1 - Şubat 24 2010, 12:03:13
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.