Alternatifim Cafe

Ronaldo Messi'yi geçti

Discussion started on Dünya FutboluReal Madrid'in yıldızı Cristiano Ronaldo, Barca ikilisi Messi ve Henry'yi zirve yarışında geride bırakarak liderliği yakaladı..

Sakatlığının ardından sahalara dönerek Real Madrid’te etkisini hemen gösteren yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo, 2010 yılına Castrol Klasmanı’nın zirvesinde başladı. Böylece Ronaldo, Eylül 2009’da başlatılan Castrol Klasmanı’nda ilk kez bir numaraya yükseldi. Castrol Performans Analizi, Haziran ayında dünya rekoru olan 80 milyon sterlin karşılığı Bernabeu Stadı’na gelen ünlü futbolcunun, yeni takımında, Manchester United için sergilediğinin üzerinde bir performansla oynadığını gösteriyor.

Castrol Analistlerinin yaptığı araştırma, Ronaldo’nun, klasmanda ikinci sırayı paylaşan iki Barcelona oyuncusu Thierry Henry ve Lionel Messi’nin önünde, en iyi performans gösteren oyuncu olduğuna işaret ediyor. Portekiz milli takımının kanat oyuncusu, ilk dokuz maçında 7 golle başlangıç yaptı; ardından da Şampiyonlar Ligi’nde şimdiye kadar 6 gol kaydederek İspanya’daki kariyerine olağanüstü bir başlangıç yaptı.

Sir Alex Ferguson’ın takımı United, maç başına ortalama 1,9 gol atan Ronaldo’nun ayrılmasından sonra maç başına ortalama 1,2 golle yetinmek zorunda kaldı. Ronaldo ise yeni kulübünde çok daha çarpıcı bir performans gösteriyor; Real, 80 milyon sterlinlik transferinin oynadığı maçlarda ortalama 2,9 gol atarken, onun yokluğunda 2,0 golde kaldı.

Castrol Klasmanı’nda birinci sıraya yükselişini yorumlayan Ronaldo, şunları söyledi:
“Leo Messi ve Thierry Henry gibi büyük oyuncuların önünde Castrol Klasmanı’nın zirvesinde yer almak benim için büyük bir onur. Artık birinciliğe yükseldiğime göre, bu sırada kalabilmek için elimden gelen herşeyi yapacağım. Castrol Klasmanı, 12 aylık performansı ölçüyor, yani birinci sırada kalmamın tek yolunun formumu sürdürmek olduğunu biliyorum. Bu da benim için büyük bir teşvik unsuru; çünkü büyük oyuncular en üst seviyedeyken istikrarlı performans göstermek zorundadır, ben de tam olarak bunu yapmayı hedefliyorum.”

FRANSIZ VE İSPANYOL FUTBOLCULAR YÜKSELİŞTE…
La Liga, ilk on oyuncunun sekizi bu ligde oynarken, Castrol Klasmanı’nda bu ay La Liga oyuncularının üstünlüğü devam ediyor; klasmanda ilk 10 oyuncunun 8’i bu ligde oynuyor. Barcelona ilk 50’de 10 oyuncusu ile yer alıyor.

Arsenal’in savunma oyuncusu William Gallas’ın 55.’likten 41.’liğe ve Bordeaux kalecisi Cedric Carrasso’nun 54.’lükten 22.’liğe yükselişleriyle birlikte, sıralamanın ilk 50 oyuncusunun 10’unu Fransız oyuncular oluşturdu. Sıralamada Fransızların bu performansını sadece İspanyol futbolcular yakalayabiliyor.

Son dönemde attığı gollerle 124.’lükten 21. sıraya kadar yükselen Jermain Defoe ise Klasmanın üst sıralarındaki İngiliz futbolcuları hızla yakalayacak gibi görünüyor. Bundesliga’nın yıldız oyuncusu ise, puanlarının çoğunu geçen ay üç maçta üç gol atarak alan ve 72. sıradan 20.’liğe yükselen Bayern Munich’in Hırvat santrforu Ivica Olic oldu.

Geçen ayın en parlak performansını da, Şampiyonlar Ligi’nde Vfl Wolfsburg’a üç gol birden atan ve bu şekilde Castrol Klasmanı’nda 1962 puan kazanan Manchester United’ın forveti Michael Owen sergiledi.

Castrol tarafından hayata geçirilen Castrol Rankings (Castrol Klasmanı) Avrupa’nın en iyi 5 liginde son 12 ayda oynanan tüm maçlardaki her pası, her ikili mücadeleyi ve 2000’den fazla oyuncunun her bir hareketini yılın her maçında değerlendiriyor. Bu değerlendirmede objektif analiz yöntemlerini ve son derece ileri teknolojiyi kullanan Castrol, yağlarını geliştirirken kullandığı bilimsel yaklaşımı ve uzmanlığı futbola da uyguluyor.

#1 - Ocak 15 2010, 18:17:29
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.