Alternatifim Cafe

Cevabı aranan soru!

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Amerikan hukuk dünyası şu günlerde bir üniversite öğrencisinin tez konusunu tartışıyor. İkizlerden birinin işlediği cinayette, olayın bir parçası olmayan ve onu durduramayacak haldeki diğer ikiz ceza almalı mı?

ABD’li hukuk öğrencisi Nick Kam tarafından hazırlanan “Half Guilty” (Yarı Suçlu) isimli tez ülkedeki hukuk uzmanlarını ayağa kaldırdı. San Fransisco Üniversitesi’nin hukuk bölümünde 3’üncü sınıf öğrencisi olan Kam, tezinde yapışık ikizlerden birinin cinayet işlemesi durumunda hukuk sisteminin onları nasıl cezalandırması gerektiğini sorguluyor. Kam, iki başı ve tek bir vücudu olan yapışık ikizleri ele alıyor. İkizlerden her biri vücudun yarısını idare ediyor ve diğerinin hissettiklerini bilmiyor. İkizlerden birinin cinayet işlemesinin ardından mahkeme büyük bir ihtimalle ikizi suçlu bulacaktır. Ancak cinayetin bir parçası olmayan ve onu durduramayacak bir halde olan ikizin durumu ne olacak? Masum olan ikiz kardeş, sıra dışı tıbbi durumları yüzünden cezalandırılmalı mı? Yoksa suçlu ikiz masum kardeşi için serbest mi bırakılmalı? Kam, tezinde ABD hukuk sisteminde idam, hapis, ikizleri ayırma ve para cezaları seçeneklerini gözden geçiriyor.

İşte olası çözümler:

İdam: En mantıksız seçenek olarak görülüyor. İkizlerden yalnızca biri suçlu ve ABD Anayasası’na göre “Hiçbir Amerikan vatandaşı yasal işlemler öngörmediği sürece yaşam, özgürlük ve mülk hakkından mahrum edilemez.” Mahkemenin yalnızca suçluyu idam etmek için bir yol bulması gerekir.

Ömürboyu hapis: Masum bir insanı hakkında hiçbir suçlama olmaksızın ömrünün geri kalan kısmı boyunca hapiste tutmak anayasaya aykırıdır.

İkizlerin ayrılması: Suçlu ikizin cezalandırılabilmesi için ikizlerin ameliyatla birbirinden ayrılması seçeneği ortaya atılabilir. Ancak ABD Yükse Mahkemesi’nin yalnızca kan testi yapma, kimyasal hadım ve idam uygulama hakkı var. Bu uygulama suçlu bulunan hırsızın elini kesen şeriata benzerlik gösterebilir. Ameliyatın yüzde 5’lik başarı ihtimali var. Ayrıca ikizler hayatlarının geri kalanını engelli olarak geçirmek zorunda kalacak.

Cezanın askıya alınması: Önemli olan masum olanın cezalandırılması mı yoksa suçlu olanın serbest kalması mı? Sonuç olarak mahkeme ikizleri serbest bırakmak zorunda kalabilir. En mantıklı çözüm bu gibi görünüyor.

Maddi tazminat: İlkel antik toplumlarda uygulanan bu yöntemle, cinayet işleyen suçlunun kurbanın ailesine para vermesi ve böylelikle suçun kontrol altına alınması öngörülüyor. Ancak bu yöntem günümüzde sıkça kullanılmıyor. Bunun dışında maddi tazminatın masum olan ikizi etkilememesi de söz konusu değil.

En yaşlı ikizler

Amerikalı Ronnie ve Donnie Galyon, kalçadan birbirlerine yapışık. 57 yıldır hayatta olan ikizler dünyanın en yaşlı yapışık ikizleri. İkizler hayatlarını tek başına idare etmek için küçük yaşlarından beri birlikte uyum içinde hareket etmeyi öğrendi. Ronnie ve Donnie’nin ayrı kimlikleri, pasaportları ve sosyal güvenlik numaraları var.

Benzer bir cinayet 17’nci yüzyılda işlendi

KAYITLARA göre 17’nci yüzyıl İtalya’sında bu duruma benzer bir olay meydana geldi. Genoa’da karınlarından yapışık ikizlerden biri dilsiz, sağır ve kördü. Sağlıklı olan ise bir adamı bıçaklayarak öldürdü. Mahkeme sağlıklı ikizi suçlu bularak ölüme mahkûm etti. İdam yerine getirilmedi ancak uygulanan ceza hakkında bilgi bulunmuyor.

Dip NOT

AMERİKA’DA ve diğer ülkelerde yapışık da olsalar, her ikiz ayrı birer birey olarak kabul ediliyor. İkisinin de farklı sosyal güvenlik numaraları, ehliyetleri, pasaportları bulunuyor.
#1 - Ocak 03 2010, 17:01:59
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


hmm ilginç...Bence para cezası en iyisi...Çünkü serbest bırakırlarsa adam önüne geleni öldürmezmi_?? o zaman ne yapacaklar.Sonuç yine aynı =)
#2 - Ocak 09 2010, 00:25:54
Ne Kadar Bilirsen Bil;
Söylediklerin Karşındakinin Anlayabildiği Kadardır...

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.