Alternatifim Cafe

Yılbaşı ağacı süslemek Türk adeti mi?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Hristiyan dünyasının vazgeçilmezi yılbaşı ağacı aslında bir Türk adetiymiş. İddianın sahibi ünlü tarihçi Dr. M. İlmiye Çığ katıldığı televizyon programında konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

Habertürk'te yayınlanan Teketek adlı programa katılan dünyaca ünlü Sümerolog ve tarihçi Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Hristiyanlar'ın adeti olarak kabul edilen çam ağacı süslemeyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Çığ, "Çam ağacı süslemek tamamıyla Türk adetidir" dedi.

Bu adetin Avrupa'ya Türkler vasıtasıyla aktarıldığını anlatan Çığ, tarihi değiştirecek iddiasını şöyle anlattı: "Çam ağacı süslemek tamamıyla Türk adetidir. Yeni Türk devletleriyle münasebetimiz bize yepyeni şeyler öğretiyor. Eski Türklerde yerin göbeğinden göğe kadar bir ağaç tasavvur ediliyor. Bu hayat ağacı. Sümerlerde de var. Bir ucunda göktanrısı duruyor. Türklerde güneş kutsal ama tanrı olarak kabul edilmiyor. 22 Aralık'ta güneş yeniden fazla olarak dünyayı aydınlatmaya başlayacak. Günler uzamaya başlayacak. Türklerin göktanrısı gün ile geceyi tanzim ediyor gökte. Sözde gün ile gece sürekli münakaşa halinde. 22 Aralık'ta gün geceyi yeniyor. Bunu "Yeniden doğuş bayramı"  olarak Türkler kutluyorlarmış. Türkistan'da bir ağaç varmış, akçam, ve bu akçam başka yerde yetişmiyormuş. Akçamı getirip eve koyuyorlar, akçamın altına o sene Tanrı onlara güzel şeyler verdi, güzel bir yaşam verdi diye Tanrı'ya hediyeler koyuyorlar. Dallarına da ertesi sene için Tanrı'dan niyaz ettikleri şeyler, adak olarak istedikleri şeyler için paçavra veya kurdela koyuyorlar. O günlerde büyük bayram, şenlik yapıyorlarmış. Aileler toplanıyor, büyükler varsa ziyaret ediliyor, özel yemekler yeniliyor, güzel elbiseler giyiliyordu."

Bu adetin Türkler sayesinde Avrupa'ya taşındığını ileri süren Çığ, konunun Noel'le bir alakası olmadığını söyleyerek, "İznik Konsili'nde pagan adeti görülen bu adeti İsa'nın doğuşu olarak kabul edelim diyorlar ve bu adet Hristiyanlara geçiyor. Ama ağaç süsleme pek yok, 16. yy'da Almanya'da başlıyor, daha sonra Fransa'ya geçiyor ve dünyaya yayılıyor" şeklinde konuştu.
#1 - Aralık 21 2009, 11:53:19
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.