Alternatifim Cafe

Mevsimlerden en merhametlisidir kış!

Discussion started on Hikâye ve Denemeler..

Atkılar ve şapkalar yüzünden dağılmış saçlarımızla bizi güzel bulacak birileri olacak mı bu kış? Girdiğimizde 36.7 derece olacak mı yatak? Yoksa boynunu kendine yaslayan kuğular gibi mi olacağız bütün kış?

Bir kadın vardı eskiden; etraflıca yaşamış, tazeliği bir gürültü ile geçmiş, sanıldığından hep daha kalabalık olmuş bir kadın. Bir gün normal insan kılığını çıkarıverdi üzerinden. Doğal olarak, kalabalıklar da terk ediverdi onu; çünkü artık, kalabalıklar için fazla "kılıksızdı". Doğrusu, o da zaten evine gitmek niyetindeydi. Acemilik bu ya, acıyarâk "Ne yapacaksın şimdi?" diye sordu biri. İşte o zaman kadın şöyle demişti: "Şimdi ben, mevsimlerin dönüşüne bakacağım. Bakakalacağım!" Bir mevsimden diğerine dönüldüğü anı, o can alıcı aralığı yakalayamadan geçirilen hayattan kansız bir intikam almak niyetindeydi. İyi niyetliydi yani...

Yüzünde yastık izi

     Bu sabah, yüzlerinde yastık izleriyle insanlar işyeri servislerine doluştular. Paltolarının içinde yatağın ılığını umutsuzca araya araya, titreyen camlarda geceki rüyalarının manasını taraya taraya, en acıklı çocuk halleriyle büyük binaların önüne döküldüler. Yüklüklerden yeni indirilmiş kışlıklarının naftalin kokusunu otobüslerde bırakıp gayretkeş böcekler gibi binalara doluştular. Emeklerini sattıkları efendinin zamanına giriverdiler böylece. Havalandırma sistemlerinin hep aynı mevsimi, ışıklandırma sistemlerinin hep aynı saati döndürdüğü bir yok-zamana dalıp gittiler. Mühim bir acele içindeydiler; o sebepten, kışın bugün ilk kokusunu salgıladığını, sonbaharın sarı eteğinin altından inceden görünüp kaçtığını fark etmediler.

Evin şefkati
     Yaz, fazla şımartılmıştır, fazla havalı. Bedenlerinin kusurlarını göstermeye zorlayıp yorar insanı. Bedenlerin mevsimidir yaz; yani, sükseli bir kimse değilsen bitiktir işin. Süklüm püklümsündür bütün mevsim. Bahar, tehlikelidir. İnsana olmayacak işler yaptırdığı gibi çabucak kaçtığı için suçu hiçbir zaman ispatlanamamıştır. Tekin değildir yani. Sonbahar, başlangıç ve sondur. Niyeyse hep bir şeye karar vermelisindir sonbaharda. Bu yüzden durup denize, denizsiz yerlerde göğe bakılmalıdır hep. "Yağmur yağınca deniz çoğalır mı?" diye sorulmalıdır. Niyeyse... Mevsimlerin en merhametlisidir kış. Evin mevsimi; sarılmanın, sarınmanın, sarmalanmanın. Uzun çayların, derinlemesine yemeklerin, etraflıca içmelerin mevsimi... Karşılaşmaların değil buluşmaların... Sıcak olan her şeye doğru neşeyle yönelmenin, böylece hep beraber ılımanın... Yollarda çıplak ayaklı çocuklar görüp en yakın dükkandan ona ayakkabı almanın, sokağın ucundaki yaşlı kadına, utandırmadan nasıl odun parası vereceğini, bu Allah’ın belası sistemin nede bir türlü değişmediğini, "küçük burjuva duyarlılıklarıyla" yaşamanın çamursu halini uzun uzun düşünmenin mevsimi...

Çaydanlık: Kahraman onbaşı
     Çaydanlıklar özel olarak neşeleniyor mudur acaba kışları? Esas duruşa geçiyorlar mıdır acaba? Büyük görev için seviniyorlar mıdır gizli gizli? Kahramanlık sırası nihayet ona gelmiş bir onbaşı gibi... Battaniyeler geriniyor mudur? Boğazlı kazaklar raflardan çıkarılırken, tam biz arkamızı dönünce kültür-fizik hareketleri yapıyorlar mıdır? Burnu havada ince gömleklere, kenarın dilberi askılılara dil çıkarıyorlar mıdır? Kendini apartmandan sorumlu kedi ilan edip oraya buraya asabi emirler yağdıran mafyosa sarman aralık ayının hamsi zamanı olduğunu artık öğrenmiş midir? Atkılar ve şapkalar yüzünden dağılmış saçlarımızla bizi güzel bulacak birileri olacak mı bu kış? Yatak 36.7 derece olacak mı girdiğimizde? Yoksa boynunu kendine yaslayan kuğular gibi mi olacağız bu kış da?
     Öyle işte... Mevsimlerden en ince fikirlisidir kış. İyi kışlar!


#1 - Aralık 16 2009, 19:58:25
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.