Alternatifim Cafe

Şarjlı Tesla piyasada

Discussion started on Tuning

Yedi kişi taşıyabiliyor, bir şarjla 480 kilometre gidebiliyor..

Şarj cihazı kendi üzerinde olan Tesla Model S 120 Voltluk, 240 Voltluk ya da 480 Voltluk herhangi bir prizden şarj edilebiliyor. Aracın 480 Voltluk prizden şarj olması yalnızca 45 dakika sürüyor. Sürücüler yemek molası verdikleri sırada otomobillerini şarj ederek Los Angeles'tan New York'a benzinli bir otomobille hemen hemen aynı sürede gidebiliyorlar. Dahası, aracın zeminine takılmış pil takımı bir gaz deposunun doldurulması için gerekenden daha kısa sürede yenisiyle değiştirilebilecek şekilde tasarlanmış; bu da pil paketi değiştirme istasyonlarını mümkün kılıyor.

Zemine takılmış güç aktarım mekanizması aynı zamanda otomobilin eşi benzeri görülmemiş bagaj yerine ve çok yönlülüğe sahip olmasını sağlıyor, zira ön kaput ikinci bir bagaj haline geliyor. Buna hatchback arka bagajı ve düz katlanır arka koltuklar da eklendiğinde Tesla Model S 50 inçlik bir televizyonu, dağ bisikletini ve bir de sörf tahtasını aynı anda alabiliyor. Bu paketleme verimliliği Tesla Model S'e pazardaki diğer bütün sedanlardan ve çoğu SUV'dan daha fazla bagaj yerine sahip olması avantajını sağlıyor.

Tesla CEO'su, Başkanı ve Ürün Mimarı Elon Musk, “Tesla Model S ne performanstan, ne verimlilikten ne de kullanışlılıktan ödün veriyor – bu gerçek anlamda ihtiyacınız olan tek otomobil” diyor. “Tesla elektrikli araç teknolojisinin maliyetini dur durak tanımadan aşağı çekiyor ve bu otomobil şu anda geliştirdiğimiz birçok modelin daha ilki.” dedi.

Tesla, Model S'in üretimine 2011'in sonlarında başlamayı planlıyor. Şirket California'da Tesla Model S montaj fabrikasını inşa etmek amacıyla ABD Enerji Bakanlığı'nın Gelişmiş Teknolojili Araç İmalat Programı'ndan 350 milyon dolarlık devlet kredisi almaya çok yaklaştığına inanıyor.

Tesla Kuzey Amerika'da ve Avrupa'da otoyollara çıkabilen elektrikli araçlar satan tek toplu üretimli otomobil yapımcısı. 0'dan 96 km/s'ye yalnızca 3.9 saniyede hızlanabilen Tesla Roadster neredeyse bütün spor otomobilleri geride bırakıyor, buna rağmen ortalama bir spor otomobile göre altı kat fazla enerji verimliliğine sahip ve tek şarjla 390 kilometre yol alabiliyor. Tesla neredeyse 300 Roadster'i sahiplerine teslim etti ve bekleme listesinde 1000'e yakın müşteri daha var.#1 - Ağustos 29 2009, 00:00:19


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.