Alternatifim Cafe

Hyundai Genesis

Discussion started on Tuning

“2009 Yılının Otomobili” seçilen Hyundai'nin lüks sınıftaki yeni otomobili piyasada..

Otomotiv endüstrisinin anavatanı olan Kuzey Amerika'da “2009 Yılının Otomobili” seçilen Hyundai'nin lüks sınıftaki yeni otomobili ve amiral gemisi Genesis Türkiye'de satışa sunuldu.

Arkadan itişli platforma, oldukça zengin bir donanıma ve üstün teknolojik özelliklere sahip olan Genesis, yüksek performanslı Hyundai modelleri arasında yeni bir çağın ilk adımı olarak kabul ediliyor. Hyundai'nin marka imajını daha da yukarı taşıyan ve ulaştığı teknoloji ile kalite seviyesini en iyi şekilde vurgulayan Genesis'in hem yürüyen aksam hem de donanım olarak segmentindeki rakiplerine göre birçok üstünlüğü bulunuyor.

TASARIM
Genesis; 4975 mm'lik uzunluğu, 1890 mm'lik genişliği, 1480 mm'lik yüksekliği ve tam 2935 mm'lik dingil mesafesiyle lüks sınıfta yer alan bir sedan otomobil. Ancak büyük boyutlarına rağmen Genesis tam bir “spor sedan” otomobil olarak tasarlandı ve arkadan itişli platform üstüne geliştirildi. Bu sayede tasarımcılar da aracın dizaynını oluştururken çok daha dinamik ve şık çizgileri kullanarak sportif tasarımdan ödün vermediler.

Güçlü ve akıcı hatlara sahip olan Genesis'in ön tasarımında özellikle Xenon teknolojisine sahip ayarlanabilir ön far sistemi, tampondaki hava giriş kanalı, büyük radyatör ızgarası ve devamında A sütununa kadar uzanan agresif kaput şişkinliği dikkat çekiyor. Profilden bakıldığındaysa kısa tutulan ön ve arka bölüm arasında şişkin çamurluklar ve dinamik bel çizgisi sportifliği ve modernizmi simgeliyor. Estetikliği vurgulayan arka stoplar ve kaslı duruşa sahip olan bagaj bölümüyse Genesis'in aynı zamanda hem agresif hem de şık olabileceğini gösteriyor.

Şu ana kadarki en gelişmiş Hyundai olan Genesis'in iç tasarımında da dış hatlardaki sportif çizgiler fazlasıyla hissediliyor. Çekici ve modern dizaynı, ön ve arka yolcular için sunulan kabin içi genişliği, ön ve orta konsol ekipmanlarında kullanılan üstün teknolojisi, yüksek kalite hissi ve tüm sürüşleri büyük bir keyfe dönüştürecek bütün özellikleriyle Genesis, ait olduğu segmentte Avrupalı ve Asyalı rakiplerinden üstün olan donanımı ve yüksek performansı daha uygun fiyatlarla sunuyor.

Genesis'in yüksek teknoloji ürünü sistemleri arasında Lexicon marka 17 hoparlörlü ve 6'lı DVD değiştiricili 500 watt'lık gelişmiş müzik sistemi, DIS sürücü bilgilendirme sistemi, arka yolcular için çok fonksiyonlu kontrol modülü, Bluetooth, telefon arayüzü, USB/iPod harici bağlantıları, 30 GB hafızalı ve 7 inç ekranlı bilgi sistemi, AFLS ayarlanabilir ön far sistemi, geri vites seçildiğinde devreye giren arka kamera ve orta konsoldaki multi-media butonu gibi birçok özellik bulunuyor. Genesis'te ayrıca deri kaplı ön konsol ve kapı panelleri, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, soğutmalı ön koltuklar, buğulanma önleyicili nem sensörü, yağmur sensörlü silecekler, ultraviyole ışınları yansıtmayan ve yazın sürekli serin kalan deri kaplı direksiyon simidi, elektrikli açılıp kapanan arka gölgelik, elektronik park freni, kapıya yaklaşıldığnda otomatik açılan kilit sistemi ve motoru çalıştırıp susturmak için start/stop butonu sunuluyor.

GÜVENLİK
Hyundai'nin üstün teknolojisi ve güvenlik sistemlerine sahip olan Genesis'te dünya standartlarının üstünde aktif ve pasif güvenlik donanımları sunuluyor. Araçta kullanılan ESP, ön ve arka yolcuları tamamıyla koruyan sekiz havayastığı, arkadan çarpmalarda yolcuların boyunlarını emniyete alan elektronik aktif koltuk başlıkları, ön ve arka tamponlara yerleştirilen 8 adet ultrasonik sensör, öndeki araç ile mesafesini otomatik olarak ayarlayabilen akıllı hız sabitleyici, Brake Assist ve EBD destekli ABS fren sistemi, dönüşlerde aracın yolda kalması için destek veren Dönüş Fren Kontrolü (CBC) ve dört tekerlekte de disk frenler güvenliği en üst seviyeye çıkarıyor.

PERFORMANS
Türkiye'ye ithal edilen Genesis'te her türlü ihtiyaca cevap verebilen 3773 cc hacminde Lambda serisi V6 motor sunuluyor. CVVT (Continuously Variable Valve Timing – Sürekli Değişken Supap Zamanlaması) ve VIS (Variable Intake System – Değişken Emme Sistemi) teknolojisinin kullanıldığı motor, 6200 d/d'de 290 HP maksimum güç ve 4500 d/d'de 360 Nm (36,5 kgm) maksimum tork üretiyor. Bu kadar yüksek güç ve torka rağmen V6 motor çevre dostu özelliklere sahip ve Genesis'in ULEV (Ultra Low Emission Vehicle – Ultra Düşük Emisyonlu Araç) sınıfında yer almasını sağlıyor.

Genesis'te 6 kademeli ve SHIFTRONIC özellikli otomatik şanzıman bulunuyor. Özenle ayarlanmış oranlara ve düzgün vites geçişlerine sahip olan bu şanzıman, overdrive özelliği sayesinde de uzun otoyol kullanımlarında sessiz ve konforlu bir sürüş imkanı sunuyor. Manuel kullanım istendiği taktirdeyse vites kolunu sağa itmek ve vitesleri büyütüp küçültmek mümkün oluyor. Bu şanzıman ile 100 km'de ortalama 9,5 litre yakıt tüketen motor, Genesis'i 240 km/s maksimum hıza çıkarıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyede gerçekleştiriyor. Genesis'in kilometre başına emisyon değeri ise sadece 227 gram.

Genesis'te, şu an otomotiv teknolojisinin ulaştığı en üst noktadaki gelişmiş süspansiyon sistemine yer veriliyor. Ön ve arka süspansiyonda kullanılan beş kollu sistem sayesinde hem konforlu hem de tüm tepkilerin en iyi şekilde alınabildiği dinamik sürüş yakalanıyor. Ayrıca ASD isimli ayarlanabilir amortisörler sayesinde sürüş konforu ve yol tutuş artırılıyor ve Genesis'in büyük cüssesine rağmen daha dinamik ve konforlu bir araca dönüşmesi sağlanıyor.

DONANIM
Hyundai'nin uygun fiyata en yüksek kaliteyi ve teknolojiyi sunma felsefesi Genesis'te de en üst seviyede devam ediyor. Genesis'in oldukça zengin olan donanımında sekiz adet havayastığı, ABS, ESP, aktif ön koltuk başlıkları, elektronik park freni, elektrik kontrollü, hafızalı, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar, gelişmiş yol bilgisayarı ve 7 inç ekran, 6 DVD değiştiricili ve 17 hoparlörlü Lexicon ses sistemi, çift bölgeli elektronik kontrollü tam otomatik klima, ahşap/metal görünümlü ön konsol, ahşap kaplamalı deri direksiyon ve vites topuzu, lüks deri paketi, arka bölümde çok fonksiyonlu kontrol modülü, 60/40 oranında katlanabilen ısıtmalı arka koltuklar, elektrikli arka cam perdesi, kör noktalar için ön görüş kamerası, arka görüş kamerası, LED destekli Super Vision gösterge paneli, hıza duyarlı yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyon, akıllı hız sabitleyici, anahtarsız giriş ve çalıştırma butonu, USB/iPod ve harici bağlantı girişleri, Bluetooth ve cep telefonu senkronizasyonu, kendiliğinden kararan iç ve dış dikiz aynaları, ayarlanabilir Xenon ön farlar, katlanabilir dış dikiz aynalarında LED sinyaller, LED arka stoplar, ön cam buz çözücü, elektrikli sunroof, park mesafe kontrol sistemi, yağmur sensörü, 18 inç alaşımlı jantlar ve daha birçok özellik standart olarak sunuluyor.

Hyundai Genesis Türkiye'ye İnci Siyahı, İnci Beyazı ve Metalik Gri olmak üzere üç farklı renkle ithal ediliyor. Tüm renklerde kahverengi iç döşeme sunulurken Siyah İnci dış renk ile birlikte bej rengi kabin de alınabiliyor.

Tek motor ve donanım seçeneğiyle getirilen Genesis'in anahtar teslim satış fiyatı ise 202 bin TL.

#1 - Ağustos 26 2009, 15:22:36

oha fiyata bak (6) buna vericeğim fiyata 3 4 opel insignia alırım (6)
#2 - Ağustos 29 2009, 16:53:55

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.