Alternatifim Cafe

Tiësto

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - GruplarTijs Verwest (tiɛsto d.17 Ocak 1969,Breda, Hollanda) dünyaca ünlü trance DJ`i. Geçmişte birçok takma isim kullanırdı, bunlardan en çok bilineni DJ Tiesto`dur. Son eserlerinde "DJ" etiketini de kaldırmasıyla kısaca Tiësto olarak bilinmeye başladı. En çok Delerium parçası Silence remiksi ve Barber`ın Adagio for Strings yorumuyla bilinir.

Tijs Michel Wervest 17 Ocak 1969'da Breda Hollanda'da doğdu.1980'lerin başında okul ve ev partileriyle profesyonel DJ'liğe başladı. 1985 ve 1993 yılları arasında Hollanda'daki gece kulüplerinde residence DJ olarak çalıştı.The Spock adlı kulüp, Tiësto için birçok şeyin şekillendiği yer oldu. Hardcore/Gabber tarzda parçalardan vazgeçerek, bu kulüpte haftasonları saat 22:00'den 04:00'e kadar kendi sound'unu biçimlendirmeye başladı. 1990'ların ortalarında trance müzik üretmeye etmeye başladı ve halen devam etmekte.

Tiësto bu son rumuzunu alana kadar birçok takma isim kullandı. Bunlar; Allure(günümüzde hala kullandığı bir proje), Da Joker, DJ Limited, Drumfire, Hammock Brothers, Paradise in Dubs, Passenger, Roze, Stray Dog, Tom Ace ve Wild Bunch olarak sıralanabilir.

Tiësto, DJ Mag okuyucuları tarafından 3 yıl üst üste DJ'lik sıralamasında birinci oldu. (2002-2003-2004) Şu an ise, Armin van Buuren'den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Tiësto en çok kişiye konser veren DJ'lerde başı çekmektedir. Amsterdam'da kapalı alanda 50,000 kişiye, Rio De Janerio'da ise açık alanda 200,000 kişiye konser vermiştir. Tiësto, trance müziğin tavan yaptığı senelerde popüleriteye kavuştuğu için dünya çapında çok daha kolay tanınıp, daha kalabalık kitlelere ulaşmıştır.

Ülkesi Hollanda'yı dünyaya tanıtmaktaki büyük katkılarından dolayı Hollanda Kraliçesi tarafından şovalyelik unvanına layık görülmüştür.

Tiësto, Delerium'un Sarah Mc Lachlan'la ortak çalışması olan "Silence" adlı parçasına yaptığı remiksle dünya çapında üne kavuşmuştur. Ayrıca bu remiks Kuzey Amerika radyolarında dans parçası olarak gündüz vakti çalınan ilk parça özelliğini kazanmıştır. Bundan sonra da pek çok başarılı parçaya imza atan Tiësto'nun en popüler ve bilindik parçaları In My Memory ve Just Be albümü çıkışlı, "Flight 643" , "Traffic" , "Lethal Industry"", "Obsession" olmakla beraber en çok sevilen remikslerinden biri de orjinali Samuel Barber'a ait olan "Adagio For Strings"'e yaptığı remiks olmuştur. Son zamanlarda alıştık tarzının oldukça dışına kaymaya başlamış, yaptığı prodüksiyon ve remiks çalışmalarının kalitesinde bir düşüş olmuştur . Özellikle Britney Spears'ın Sometimes, Tarkan'ın Pare Pare, ve son olarak da Kanye West'in Love Lockdown isimli çalışmalarına yaptığı remikslerde, kendi deyimiyle kullandığı "Sound Of Tiësto" kalıbının dışında sound'lar yaratmaya başlamıştır.

1997'de arkadaşı Arny Bink ile plak firmasını kurup; Magik Seri Albümlerini peşpeşe yayınladı. Plak firmasının ismi ise Black Hole Recordings'tir.

Tiësto canlı performanslarındaki pozitif enerjisi ve dinleyicileriyle kurduğu yakın temasla sevilen ve aranılan bir DJ'dir. Hollanda ekolününün başarılı temsilcisi Tiësto, kendi vatandaşı Ferry Corsten ile Gouryella adı altında kurdukları grupta ortaklaşa yaptıkları trance müziği hayranlarına sundular. Walhalla ve Alias isimleri olan Gouryella ile büyük bir çıkış yakalayan Tijs ve Corsten ortaklığı çok uzun sürmedi.

Tiesto, DJ'lik temelini hardcore ve gabber ile attığı için şimdiki sound'u da bu tarzların izlerini taşımaktadır.Tiesto için kısacası şu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi dj'lerden biri diyebiliriz.

Tiesto ilk kez 10 Mayıs 2003'te Hollanda'nın Gelredome stadyumunda 25.000 kişiye canlı konser veren bir DJ olarak tarihe geçti. Kendi deyimiyle "Bir adam 25.000 kişiye şarkı bile söylemeden konser verdi". İki gecelik toplam 50.000 bileti iki saatte tükenen bu konserin DVD'si de son yılların en çok satan konser DVD'leri arasında yerini aldı.

Tiesto'nun "IN CONCERT" şovu dünyanın önde gelen yaratıcı teknoloji dehası ID&T grubu işbirliği ile hazırlanmış muhteşem bir ses, ışık ve multimedya gösterisidir. Tiesto bu konserlerinde 4,5-5 saat sahnede kalır ve hit parçalarının solistleri canlı performansları ile kendisine sahnede eşlik eder. Zaman zaman bulunulan ülkeye ve konserin temasına göre sürpriz konuk şov grupları ve misafir sanatçılara da programda yer verilir.

Tiesto 2007 yılının mart ayında piyasaya verdiği "Elements of Life" albümünün adını taşıyan bir dünya turnesi ile ilk kez bu dev prodüksiyonu İstanbul dahil olmak üzere önde gelen metropollere taşıyor. "IN CONCERT"in 2007 versiyonunda en büyük yeniliklerden biri ise dünyada ilk kez üretilen dev bir LED ekran. Amsterdam Schipol Havalimanı sponsorluğunda yapılan bu ekran 30m x 18m boyutuna kadar büyütülebiliyor.

Albümler

    * 2001 In My Memory
    * 2002 In My Memory - Remixes
    * 2004 Just Be
    * 2004 Parade of the Athletes
    * 2004 Parade of the Athletes: Unmixed
    * 2006 Just Be: Remixed
    * 2007 Elements of Life
    * 2008 Elements of Life: Remixed

Tiësto Resmi Web Sitesi
Tiesto Fun
Myspace'te Tiesto
#1 - Mayıs 02 2009, 18:40:51

İlk göz ağrım.
Beny Benassi yüzünden aramız bozuldu , ırak kaldık.

(:
#2 - Eylül 09 2009, 01:36:55
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Power Mix'i çok iyiğ yağ diye geziniyorduk bir zamanlar , o kemanlı bölüme biterim :O
#3 - Ağustos 05 2010, 23:40:15

Yok öyle bi Dünya.!  

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.