Alternatifim Cafe

Big Maceo

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - GruplarBig Maceo Merriweather, 1940'larda Chicago'da aktif olan bir blues piyanisti ve şarkıcısıydı. Atlanta'da doğan Merriweather, piyano çalmayı kendi kendine öğrendi. 1920'lerde Detroit'e gitti ve partilerde, klüplerde çalmaya başladı. 1941'de, kayıt yapma isteği onu Tampa Red ile tanıştığı ve arkadaş olduğu Chicago'ya götürdü. Red onu Merriweather ile kayıt anlaşması imzalayan Bluebird Records'tan Lester Melrose'a dinletti.

İlk kaydı "Worried Life Blues" (1941) hemen bir blues hiti oldu. Arkasından "Chicago Breakdown", "Texas Stomp" ve "Detroit Jump" gibi diğer klasik piyano blues kayıtları geldi. Merriweather'ın piyano stili Meade Lux Lewis ve Albert Ammons'ın Boogie-woogie tarzından olduğu kadar Leroy Carr ve Roosevelt Sykes'tan da etkilenmişti.

Kariyeri, 1946'daki bir felçle kesildi. Sağlıksızlık ve vaktinin çoğunda içki içmesi, ölümcül bir kalp krizine neden oldu. 23 Şubat 1953'te Chicago'da hayatını kaybetti.

-

Big Maceo (1905-1953) sıcak ve boğuk bir sese sahip olan bu şarkıcı bir piyanisttir ve hareketli baslarla şahane bir stil geliştirmiştir. Roosevelt Sykes ve boogie-woogie piyanistleri arasında bir yerde bir sanatçı kabul edilen Big Maceo Bluebird için kayıtlarına ancak 1941’den sonra gitarist Tampa Red’le birlikte başlayabilmiştir ama bu güçlü birlikteliğin hassas Saint Louis ‘duo’larıyla ilişkileri çok uzaktır. Tersine, Big Maceo’nun çarpıcı ve sıcak stili savaş sırasında güneyden Chicago’ya doğru hücum eden piyanistleri (Eddie Boyd, Johnnie Jones, Otis Spann) derinden etkilemiştir. Ünlü parçaları arasında Worried Life Blues, Chicago Breakdown, Maceo’s 32-20, Texas Blues sayılır.
#1 - Nisan 02 2009, 23:33:48

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.