Alternatifim Cafe

Gary Moore

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - GruplarGary Moore (d. 4 Nisan 1952, Belfast, Kuzey İrlanda)

1952 yılında Kuzey Irlanda'nin Belfast sehrinde dogan Gary Moore, 16 yasinda Phil Lynott'la birlikte ilk önemli grubu Skid Row'u kurdu. Ancak kisa süre sonra Lynott kendi grubu Thin Lizzy'yi kurmak için ayrildi. Grubun geri kalani 1970'te Londra'ya giderek CBS Records ile anlasma imzaladi. Iki albüm yaptiktan sonra grup dagildi ve 1973 yilinda gitarist Gary Moore Band'i kurdu.

Bu arada kisa bir süre Thin Lizzy ile birlikte çalisti ve 1974'te Jon Hiseman'in caz agirlikli Colosseum II isimli grubuna katildi. John McLaughlin, Santana gibi devlerin de yer aldigi bu grupla iki albüm yaptiktan sonra, 1977'de eli sakatlanan gitarci Brian Robertson'in yerine turnede çalmak üzere Thin Lizzy'ye katildi.

Daha sonra gruptan ayrildi, Colosseum II ile bir albüm yapti ve 1978'de Robertson, Thin Lizzy'den ayrilinca onun yerine geçti.

Thin Lizzy ile “Black Rose” isimli albümü kaydetti. Bu arada ilk solo albümünü yayinladi. Thin Lizzy ile çiktigi turne sonrasi Los Angeles'a giderek basta Willie Dee, vokalde Tony Newton ve davulda Mark Nausseef ile G-Force isimli yeni bir grup kurdu ve bir albüm yapti.

1981'de Greg Lake Band'e katildi.

1982 yilinda solo kariyerine geri döndü. Bu kez ona vokalde Charlie Huhn, klavyede Tommy Eyre, basta Neil Murray ve davulda Ian Paice eslik ediyordu. Farkli müzisyenlerin katilimi ile gitarci, basarili kariyerini 90'larin ortalarina kadar sürdürdü.

1994 yilinda Cream elemanlari Ginger Baker ve Jack Bruce ile BBM isimli bir yan projede yer aldi.

1995'te Fleetwood Mac gitarcisi Peter Green anisina “Bluesy for Green” isimli çalismayi yayinladi.

1997 yilinda “Dark Days in Paradise” isimli pop çizgisine yakin albümü çikardi.

Gitarci son olarak 1999'da “A Different Beat” ile çikis yapti.

Bu uzun süre içinde Santana, Ozzy Osbourne, John McLaughlin, Phil Lynott, Greg Lake, B.B. King, Albert King, Jean Luc-Ponty gibi birçok devle birlikte çalisan Gary Moore, rock gitarinin en önemli ve basarili temsilcilerinden biri oldu.

Hard rock, caz ve blues gibi birçok degişik türlerde örnekler verdi, birçok gitarciyi etkiledi ve rock tarihine geçti.
#1 - Mart 03 2009, 01:47:53

Motley

Gece gece yine hüzünlenmeme neden olandır Gary Moore. Still got the blues parçasıyla tanıdım ve birçok kişide bu parçayla tanımıştır onu. One day adlı parçasını  severim birde. I had a dream de en güzel şarkılarından ve tavsiye edilesi yanı vardır. Gary'e olan duygularım kabarık bugünlerde şu an kimi dinliyorsunuz'u fethetmiştim birgün sadece bununla. Herdaim hiç sıkılmadan dinlerim ve benim için çok özeldir.
Gary Moore - Just Can't Let you Go ' da bu konuyu açan şekerlik abidesine gitsin =)
#2 - Mart 03 2009, 01:59:03

Walking By Myself. ^^ Aman Allah'ım yok böyle bir şarkı bence. Bilmem çok çok çok sevilir tarafımca.

You know i love you
You know it's true
I give you all my love, babe
What more can i do?

amanın.
#3 - Aralık 24 2009, 22:41:44

Still got the blues şarkısı özellikle beni çok etkiliyor bu adamın.
#4 - Ocak 08 2010, 21:44:27
out of the ash
i rise with my red hair
and i eat men like air.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.