Alternatifim Cafe

Mari Boine Persen

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

Lapon sanatçı. 1956 yılında norveç'in küçük bir kasabası olan gamehhisnjarga'da doğan mari boine çocukluk yıllarında sami kültüründen uzak yetişmesine sebep olan şey norveç hükümetinin sami halkı ve kültürünü baskı altında tutmaya çalışmasıydı. çocukluk yıllarından itibaren kilise korosunda şarkı söyleyen boine daha sonra sesinin 'joik'denilen ve sami kültürüne özel bir şarkı söyleme tekniğine uygun olduğunu keşfetmesiyle sami kültürünün kapılarının ona açıldığı gibi müzikalitesini kurma ve geliştirme yolunda ilk adımları da atmış oldu. boine özenle seçtiğini belirttiği çok özel müzisyenleri almıştır grubuna. grubu altı kişi ve şu isimlerden oluşuyor: gjermund silset bas hakkebrett basskalimbe perküsyon ve org çalmaktadır. hege rimestad violin; helge a. norbakken bas perküsyon tin plate; roger ludvigsen gitar; carlos z. quispe ise charanga vokal toyos zamponia. müziğine baktığımızda; söz ve besteleri kendisinin yaptığı albümleri tümüyle sami etnik müziğini içermez. cazdan rock'a hatta afrika yerli müziğine kadar bir çok renk ve histen harmanlanarak ortaya çıkan tınılar dinlendiğinde kuzeyin soğukluğunu duyar puslu güneşin aydınlattığı kıyılarda kuzey kadınlarının kıyıda endişeyle kocalarını beklediğini görürsünüz. albümlerini kronolojik olarak şöyle sıralarsak :

1.jaskatvuoda mannà (after the silence) (1985 idut)
2.gula gula (1989 idut ; 1990 real world / virgin)
3.goaskinviellja (eagle brother) (1993 lean / verve / universal)
4.leahkastin (unfolding) (1994 lean / verve / universal)
5.radiant warmth (compilation) (1996 antilles / universal)
6.eallin (live) (1996 lean / sonet / antilles)
7.bálvvoslatjna (room of worship) (1998 lean / antilles / universal)
8.remixed (odda hámis) (2001 jazzland / lean / universal)
9.winter in moscow (mari boine band & inna zhelannya + allians) (2001 jaro)
10.gâvcci jahkejuogu (eight seasons) (2002 emarcy / universal)
11.idjagiedas (in the hand of the night) (2006 universal)

---
Avrupa'nın Arktik kıyılarından yükselen sesi Mari Boine vokal tekniği ve büyüleyici şarkılarıyla dünya müziğinin en etkileyici sanatçılarından biri. "Gula Gula" adlı albümüyle ünü İskandinavya topraklarını aşan sanatçı aradan geçen on yılda kuvvetli sesi ve müziğinde yatan şiirsel güçle tüm dünyada sadık bir dinleyici kitlesi edindi. Kendini sürekli yenileyen müziği dünyaca ünlü DJ ve yapımcıların da dikkatini çekti ve 2001 yılında Jazzland şirketinden bir remix albüm yayınladı. Illumination Mark De Clive-Lowe ve Nils Petter Molvær gibi ustaların elinde tekrar şekillenen atmosferik müziği Norveç'in ünlü caz etkileşimli electronica ve downtempo sahnesinde de ses getirdi.
---
samiler tarafından ırklarının en önemli temsilcilerinden biri olarak görülen norveçli lapon müzisyen. tam adı mari boine persen olan norveç'in en kuzeyinde büyüyen sanatçı kendi kültürel kimliğini bulmakta zorlandığını ve başta okulda öğretilenlerin etkisiyle kendi ırkından utandığını hatta nefret ettiğini söylemiştir. marie boine zaman zaman norveç başbakanı ile de polemiklere girmiş ve başbakandan kendi insanlarından özür dilemesini de istemiştir. 1994 yılındaki lillehammer’deki kış olimpiyatlarının açılış töreninde yer almayı da reddetmiştir.


#1 - Şubat 15 2009, 17:43:20

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.