Alternatifim Cafe

İTÜ, Kıbrıs'ta fakülte ve bölüm açacak

Discussion started on Üniversiteler

LEFKOŞA (İHA) - KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ), bu yıl ve önümüzdeki yıl Gazimağusa, Yenirenköy ve Dipkarpaz'da fakülte ve bölüm açacağını açıkladı.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası'nın açılışında yaptığı açıklamada, "Bu yıl ve önümüzdeki yıl itibarıyla artık İTÜ de Mağusa'ya ve Karpaz'a üniversite ve fakültelerini açacaktır" dedi.

Gazimağusa'nın üniversite kenti olma noktasında yeni bir kapasitesinin gerçekleşeceğini belirten Başbakan Soyer, İTÜ'nün, Gazimağusa'da; eski devlet hastanesinin yeri ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na ait bir alanın hükümet tarafından tahsis edilmesiyle yatırım gerçekleştireceğini ifade etti. Soyer, İTÜ'nün, Gazimağusa yanında, Yenirenköy'deki yatırımla Karpaz'a, Dipkarpaz'da açılacak olan bölümlerle de bütün yöreye yeni bir güç ve katkı getireceğini, ekonomik olarak yeni imkanlar sunacağını söyledi.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer ayrıca, Gazimağusa ile Lazkiye arasındaki feribot seferleri başladığı zaman hükümet olarak hayata geçirmek için gizli tuttukları bu olayın siyasi kıskançlık ve başka nedenlerden dolayı bazı kişiler tarafından deşifre edilmesinin kendisini çok üzdüğünü ifade etti. Soyer, "Güney Kıbrıs'ın, özellikle Mağusa - Lazkiye arasındaki bu seferleri sabote etmek için yaptığı girişimlere bağlı olarak, özellikle sürdürülen bu kampanya bizi çok üzmüştür. Sonuçta bunu başardık, bunu
geliştirmek gerekir" dedi.

Türkiye'nin desteğiyle ve Türkiye Kalkınma Bankası'ndan sağlanan imkanla Gazimağusa Limanı'na 50 bin yolcu taşıyacak bir turistik geminin gelmesinin realiteye döndüğünü belirten Soyer, "Ama ne kadar üzülüyorum ki bunun sabote edilmesi için elden gelen gayret gösteriliyor" dedi. Başbakan Soyer, 50 bin turistin Mağusa'ya gelmesinin sadece kente değil, tüm ülkeye getireceği katkının düşünülmesi gerektiğini ifade etti.
#1 - Şubat 15 2009, 02:04:07
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.