Alternatifim Cafe

Mutsuz İnsanlar TV İzliyor, Mutlu İnsanlar Kitap

Discussion started on Haberler

Mutsuz insanlar televizyon karşısında daha çok zaman harcarken, mutlu olan insanlar ise kitap okuyor ve çeşitli aktivitelere katılıyor.

Maryland Üniversitesi'nden sosyologlar tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, mutsuz insanların daha çok televizyon izlediği, kendilerini mutlu olarak tanımlayanların ise kitap okumaya ve sosyalleşmeye daha fazla zaman ayırdıkları çıktı. Social Indicators Research dergisinin Aralık sayısında yer alacak araştırmada, Maryland Üniversitesi'nden sosyolog John P. Robinson, "Televizyonun uzun vadede insanları tatmin etmediği görülüyor. Çünkü daha pasif ve özellikle ekonomi gibi can sıkıcı haberler olduğunda insanlara kaçış sağlıyor" dedi. Daha fazla vakti olan insanların televizyon karşısında geçirdiği saatlerin arttığını söyledi.

Bu ekstra zamanın bir kısmının uykuya harcandığını belirten Robinson, "Çalışma ve TV izleme saatleri arttığı gibi, uyku saatleri de artıyor. Uyku işten çıkarılma ya da çalışma saatlerini azaltmada ikinci büyük nedendir" dedi.

Araştırmada gerçekleştirilen Genel Sosyal Anket'e göre, araştırmacılar kendini mutlu olarak tanımlayan insanların sosyal aktivitelere daha çok zaman ayırdıkları, dini törenlere daha fazla katıldıklarını, daha çok oy verdiklerini ve daha fazla gazete okuduklarını buldular. Buna karşın, mutsuz insanlar boş zamanlarının çoğunda fazla televizyon izliyor.

Araştırma bulgularına göre, mutsuz insanlar tahminen mutlu insanlara göre yüzde 20 daha fazla TV izliyor. Robinson ve Martin, televizyon izlemenin kolay olduğunu, izleyicilerin bir yere gitmek, giyinmek, arkadaş bulmak, plan yapmak, enerji harcama zorunda olmadığını ya da izlemek için para harcamadıklarını ve iş yapmadıklarını söylüyor. Araştırmacılar, bu avantajların hepsini bir araya getirince niçin Amerikalıların boş zamanlarının yarısından fazlasını televizyon izleyerek geçirdiklerini anlarsınız diyorlar.
ZAMAN
#1 - Kasım 18 2008, 17:52:57
« Son Düzenleme: Kasım 18 2008, 17:58:41 Gönderen: beterböcek »
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Any_one

Tv'yi bilmem de mutsuz insanların bilgisayar başında vakit geçirdiği bariz ortada.
#2 - Kasım 18 2008, 17:57:44

demek ki ben çok mutlu bir insanım :D
#3 - Kasım 18 2008, 18:03:32
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

Ikisini ayni anda yapiyorsak eger, ortaya karisik mi oluyor ?

piskolojin bozuk oluyor.. hem kitap hem tv.. :Ç
#4 - Kasım 18 2008, 18:31:35
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Ikisini ayni anda yapiyorsak eger, ortaya karisik mi oluyor ?
+1905  (6)
#5 - Kasım 19 2008, 15:00:03
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.