Alternatifim Cafe

Blues Türleri

Discussion started on Blues & Jazz

Acoustic Blues
Acoustic Blues, hemen hemen elektrik kullanmayan bütün müzik aletleriyle yapılan müziği kapsıyan, geniş kapsamlı bir blues türüdür. bu tarz, oldukça büyük bir çeşitlilikteki gitarları ve "folk, the songster, tradition, slide, fingerpicking, ragtime" gibi tarzları içinde barındırabilir. fakat akustik blues, akustik kavramının zengin içeriği nedeniyle sadece gitarla yapılan blues ile sınırlandırılamaz. çünkü akustik kavramı gitarın yanında mandolin, banjo, piano, harmonica, jug gibi enstürmanlarıda içerir.

Chicago Blues
Klasik Chicago stili 1940 ların sonlarına doğru ve 1950 lerin başlarında Delta Blues'u da içeriğine dahil edip, onu genişletip küçük grup konseptine sokarak gelişmiştir.Davul, bas gitar, piyano, (bazen saksafon) ve temel telli çalgılar eklentisiyle şimdiki standart blues grupları yaratılmıştır.Bu stil piyanist, gitarist, armonika sanatçılarını ve solisti bağdaştırma (birbirine uydurma) konusunda son derece esnektir.Daha sonra bu stilin permutasyonu, 1950 li lerin sonları ve 1960 ların başlarında B.B. King ve T-Bone Walker gibi yeni efsanlerin çalışmaları ve temel ritm kısmın eklenmesiyle popüler Batı Tarzı jenerasyonunu yaratmıştır.80'ler ve 90'lara gelindiğinde rock ve funk ritimlerini kapsamasına rağmen,50'lerden bu yana kendi ana hatlarındada gelişmeye devam etmiştir.

Chicago Blues'un babası olarak Muddy Waters kabul edilir. Amfiye bağladığı telecasterıyla, Son House ve Robert Johnson'dan öğrendiği delta blues çalar. "Like a rolling stone" (ya da Catfish Blues), bildiğim kadarıyla bu şekilde yapıtığı ilk kaydıdır. Blues içinde en derin groove bu tür içindedir. Gelişiminde Chess kardeşlerin sahip olduğu Chess Records ve Chess Records, Muddy Waters, Howlin' Wolf, Koko Taylor gibi isimleri yönlendiren aynı zamanda kontrbascı olan Willie Dixon'ın çok önemli etkisi vardır.

Country Blues
Piedmont, Atlanta, Memphis, Texas, Acoustic Chicago, Delta, ragtime, folk, songster gibi bölgesel blues stillerinin veya varyasyonlarının genel adı denilebilir.Piano Blues, Classic Female Blues türlerinin, akustik gitar ustalarının bulundugu, ve birçok gitar tekniklerinin ustalıkla kullanıldıgı türdür.Bu stilin en ünlü ustalarından Lightnin' Hopkins ve John Lee Hooker stillerinin temellerinde büyük bir değişiklik olmaksızın daha sonra elektro gitara geçmişlerdir.

Delta Blues
Delta Blues Stili ''Blues'un doğdugu toprak'' olarak adlandırılan Mississippi'nin güney bölgesinden gelmektedir.Stil ilk zamanlarda,ilk Afrika-Amerikan gitar-müziği olarak 1920'lerin sonuna doğru kaydedilmiştir.Birçok Delta Blues sanatçısı canlı olarak birçok yerde uzun zamanlar canlı çalmasına ve bu müziği yapmasına rağmen, çok azı kayıt yapma fırsatına sahip olmuştur.1920 ve 1930 lar arasında yapılmış olan bu kayıtlar genelde solo tarzı çalışmalar olmuştur.Tarzın en önemli özelliği muhteşem derecede slayt gitar çalınması ve sözlerin içten gelerek söylenmesidir.Şarkı sözleri genelde şiir tadında tutkuyla içten yazılmıştır.

Delta blues, ilk kayıt edilen blues türüdür. 1700'lerden beri amerika kıtasında süre gelmekte olan blues geleneğinin ilk yansımasıdır. Gitar, washboard ve mızıka gibi basit enstrumanlar kullanılır. En sık gitar-vokal karşımıza çıkar. 12-bar blues formu delta blues ile ortaya çıkmıştır. Günümüze bu türün ilk zamanlarından uluşan kayıtlar, çoğunlukla gezici kayıt studyolarında yapılmış olan kayıtlardır. A. Lomax, Amerikan kongresi kütüpanesi adına bütün güneyi dolaşarak çalınmakta olan müziği kaydetmiş ve bu kayıtların günümüze ulaşmasını sağlamıştır.

East Coast Blues
Bu stil genel olarak 2 bölüme ayrılır;Piedmont Blues ve Jump Blues (ve türleri).Müzik tarzı olarak Piedmont Blues, Georgia, the Carolinas, Virginia, Florida, West Virginia, Maryland ve Delaware'de ki müzisyenlerin stilleri olarak tasvir edilebilir.Bu stil ortak tarihe, coğrafyaya ve sosyolojik koşullara sahip olan repertuarları, estetik değerleri ve teknikleri kapsmaktadır.Piedmont gitar stili alt tellerde melodik bir yapıda olan kompleks bir parmak metoduna sahiptir.Bu stil için ragtime, country blues dans şarkıları yada parti müzigi eşdeğerinde bir yapıya sahip diyebiliriz. Jump Blues Stili ise temposuz, 1940 ların sonlarındaki jazz havasında bir türdür.Yapı olarak vokal ön plandadır, saksafon soloları ve rock&roll'un ilk ezgilerini taşıyan tür diyebiliriz.Jump Blues eski blues stili ve 1940 sonlarındaki jazz stilinin arasında bir köprü gibidir.

Fingerpicked Guitar
Fingerpick gitar tarzı amerikanın güneyinde ortaya çıkmıştır. bu teknik müzisyenin bas notaları baş parmağıyla çalarken diğer parmaklarıyla da melodiyi çalmasıyla, bir gitarla iki gitardan çıkacak sesi taklit etmek amacıyla kullanılmıştır. fingerpicking ayrıca "thumbpicking" ve merle travis le birlikte "travis picking" olarak da isimlendirlmiştir. fingerpicked tekniği, country ve folk tarzlarında olduğu gibi bluesda da önemli yer tutar. ayrıca benzer teknikler klasik gitar müziğinden kaynağını almış ve avrupa folk müziği, hawaiian slack-key gitar ve jazz gibi tarzlarla yüzeye çıkmıştır.

Harmonica Blues
Harmonica (Armonika Blues) armonika enstrümanının temel olarak kullanıldıgı bütün türleri kapsamaktadır.50'lerde country-blues kayıtlarında bu stil dahada yaygınlaşmıştır.Little Walter Jacobs armonikanın içerisine basit bir mikrofon tesisatı yerleştirerek Electric Harmonica Blues türünü yaratmıştır.Onun yaratmış oldugu stil ve sound ölümünden yıllar sonra bile Blues Dünyasında devam etmiştir.

Modern Electric Blues
Modern elektrik blues eski ve yeni tarzların elektronik olarak karışımı denilebilir.Bu türün bazı formları Chicago Blues'un eski stili ve ilk kentsel tarzını, eski enstrümanları amfi sistemi yoluyla sound değişimi içine sokmuştur.Böylece çağdaş bir tür yakalanmıştır.Birçok yeni blues formu oluşmuş, rock ve pop müziğin temeli bu sayede atılmıştır.

Slide Guitar Blues
Slide Guitar Blues, gitaristin gitarı parmağını saran bir silindirle (genellikle metal veya camdan üretilmiş), oldukça farklı bir ton elde ederek çalmasıyla oluşmuş türdür. genellikle resonator gitarlarla çalınmış olmasına rağmen çeşitli akustik ve elektro gitarlarda bu tarzda kullanılmıştır.slide gitar blues, mississippi delta bölgesinde doğmuş ve robert johnson gibi blues gitaristleri sayesinde popüler halle gelmiştir.elektrik slide gitar blues ise diğer elektrik blues tarzlarıyla birlikte afrika-amerikanların 40'larda kuzeye, Chicago'ya göçüyle gelişmiştir.

Soul Blues
Belkide blues un en modern formlarından biri olan soul-blues,zenci popüler müziğinin farklı ögelerini birbiri içinde eriterek kendine bir karışım yaratmıştır. geleneksel üsluptan farklı olarak hareket etmek isteyen sanatçılar, 50'lerin "rhythm & blues" ve 60'ların "the southern soul" stillerini yaratıcı yönden beğenilerine daha uygun bulmuşlardır. soul blues da bu iki tarzın en iyi ögelerini birleştirilmiş ve standart blues enstrümantasyonuyla harmanlanmıştır.

St. Louis Blues
St. Louis Blues, jump Blues veya piano blues un bir varyasyonu olmaya meğillidir. bu türde sadece şarkıcı veya küçük jazz topluluklarıyla yada geniş gruplarla çalan bir piyanist bulunur. tarz country-blues a değer kazandıran yerel bir hisse sahiptir.

Texas Blues
Bu blues türü diğerlerine göre daha rahat ve daha hoş bir ritm özelliğine sahiptir.1920'lerin ortalarında ilk ortaya çıkışında kendine has ve diğer türlere göre daha az duygusal bir kalıba sahipti.Gelişiminin diğer kısmını ise 2. Dünya Savaşından sonra elektronik müzigin gelişimiyle yapmıştır.
#1 - Mart 20 2008, 18:18:07
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Saol.. :)
#2 - Nisan 02 2008, 19:36:40
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Çok güzel olmuş.Ellerine sağlık Merve  :))
Teşşekür ederiz  :)
#3 - Nisan 03 2008, 03:13:34

blues olmasa rock olmazdı
#4 - Mayıs 14 2008, 14:52:16
Beatles'te Beş Minare


"Komedi Dükkanı"  jenerik müziği  (Paul Greedus - Streetwolf)   hangi blues türüne girer?
 Yardımcı olursanız sevinirim.

     
#6 - Kasım 30 2008, 15:37:36

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.