Alternatifim Cafe

Kenan Yarar

Discussion started on Yazarlar - Çizerler


Çizgi romanlarında bir nevi karanlık hikâyeleri ince mizah öğeleriyle harmanlayarak sunan Yarar'ın evine vardığınızda tek kelimeyle mum gibi bir mekânla karşılaşıyorsunuz! O evde ne yapsanız düzen bozuluyor, yani her şey o kadar yerli yerinde... Yarar da bu rahatsızlığımızı fark ediyor: "Biraz fazla düzenliyim değil mi" diyor. Yarar Lemanyak ve Lombak'taki çizgilerini, tiplemesiyle aynı adlı 'Hilal' kitabında topladı. Hilal karakteri Yarar'ın ortaokul döneminde tanıştığı bir kız arkadaşından esinlendiği çılgın bir tip. Özgürlüğüne düşkün olan Hilal, Yarar'ın de dediği gibi 'dünya angutu' babası ve kendisine baltayla saldıran hemşire annesiyle yaşıyor. Hilal'in hayattaki tek gayesi eğlenmek. Hilal'e göre hayat bir lunapark, bir panayır yeri. Bunca rahatlığına rağmen Yarar, Hilal'i 'kötü kız' simgeleriyle süslemiyor. Hilal sigara ve içki içmiyor örneğin. Ancak yaklaşık her karede Hilal erotik bir görünüm sergiliyor, bazen pornografinin yanından geçiyor. Yarar, "Evet sanki bıraksalar her şeyi çizecekmişim gibi bir hava vardır. Bazen gerçekçi geldiği için rahatsız mı ettiği, insanlarca ilgi mi çektiğini bilemiyorum. Çizgi roman olduğu için karikatürize de durmuyor. Çok gerçekçi. Bu durum hoşuma gidiyor. Seksi orada yaşıyormuşum gibi. O sahnede onu yaşıyormuşum gibi aktarıyorum. Bu da insanları etkiliyor. Bir tane davam bile var bu konuda" diyor. Ancak belirtmeden geçmiyor: "Birçok erkek çizer bir kadın karakteri yaratır. Bu kadınların bir özelliği vardır. Erotik malzeme için kullanılır. Erkekler için çizilir. Ben 'Hilal'e o gözle bakılmasını istemiyorum. Hilal erotik bir kahraman değildir."
Resim eğitimi alıp almadığını soruyoruz; "Akademik bir eğitimim yok" diyor. Yarar okuldan nefret eden bir öğrenci olmuş hep. 20'li yaşlarında Hürriyet grafik servisinde çalışırken Ersin Burak çizgilerine yön vermiş: "Çizgilerimin çizgi roman çizgileri olduğuna beni ikna eden kişi o oldu. Ersin Burak beni bir çizgi romancı olarak yetiştirdi." Halen Lombak'ta çizen Yarar'a karikatürün baskın olduğu bir dergide çizgi romanla tutunmanın zor olup olmadığını sorduğumuzda "Bunun ikilemini çok yaşadım. Tamamen melezleştiğime inanıyorum" şeklinde cevaplıyor ve ekliyor: "Mizah dergilerinde var olmaya çalışıyorsun ama çizgi roman geçmişim ve ideallerim çok başka yerde."
Kenan Yarar 'Hilal'in gazete ilanıyla ilgili birtakım sorunlar yaşamış. Bazı gazeteler kitabın kapağında Hilal'in orta parmağını kaldırıyor olmasını müstehcen bulmuş ve yayımlamayı reddetmiş. Doğan Kitap'ın yayımladığı 'Hilal', Yarar'ın aslında ikinci kitabı. Çizerin 'Melankomik' adında bir kitabı daha var ancak bu kitapla pek iddialı olmadığını söylüyor: "Çalıştığım dergi istemişti. Bir yayınevinden toplanmış bir kitap olsun isterdim."
Çizimlerinde detaylara önem veren Kenan Yarar'ın öykülerinde sinema dili dikkat çekiyor. Sinematik anlatım biçiminin çizgi roman dilini bulmakla alakalı olduğunu söylüyor. "Sinemasal görüntüler vermeye çalışıyorum. En çok bir karenin açısı önemli benim için. Bazen uzun süre bir kareyi hangi açıdan çizeceğimi düşündüğüm oluyor. Karelerdeki yerleştirmeleri çok önemsiyorum. Yani birçok kez kelimeyi değil görüntüyü düşünüyorum." Bu yüzden balonları en son yazıyormuş: "Kelimeleri bulmak benim için daha güç. Cümle kurarken daha çok zorlanıyorum. Görüntüde her şeyi anlattığımı düşünüyorum."
Yarar'la büyük bir 'tertip' içinde ilerleyen söyleşimiz sona eriyor.
Apartmanda bizi uğurlarken "Üşümeyin siz, içeri girin" demek için kendisine dönüyoruz ki, Yarar'ı ayağıyla çıkarken bozduğumuz paspası düzeltirken yakalıyoruz. Kısaca Yarar'ın dünyasıyla, tiplemesi 'Hilal'in dünyasının pek bir alakası yok. O, sonsuz dağınıklığını 'Hilal'de yaşıyor!
#1 - Mart 17 2008, 14:10:02

hilalimin yazarı kurban olduğumun yaratığı luciferımı mükemmel çizen karakter hilal gibi daş bir hatunu bölesine ustalıkla çizen ve bunun için kendi demesine göre baya bir araştırma yapıp hilalin bu şekilde bi güzelliğe sahip olmasını sağlayıp beni onla buluşturan yegane insan

seviyom uleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeen
#2 - Kasım 22 2008, 21:02:59
İmzanız kural dışı.

Ah ! Bu adamın karanlığına bayılıyorum, cidden. Hilal karakteri göklere çıkarmıştır zaten kendisini. Şimdilerde Penguen de çizdiği '  Paranoyak teyze ile angut hanım ' köşeside hayli güzel. Karakterler oldukça renkli, tip babında.
#3 - Kasım 04 2009, 15:31:20
« Son Düzenleme: Kasım 04 2009, 16:03:17 Gönderen: Tári Elensar »
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Psikozlarına hayran olduğum karakter.
Kenan Yarar yazdıklarıyla çizdikleriyle beni benden alır götürür.
Hilal karakteri hem pis hem dee mükemmel bi karakter. Annesi de apayrı bir olay.
Şuan Psikoz bölümleri çizdiği Penguen dergisinin sebeplerinden kendisi.
#4 - Kasım 06 2009, 22:49:42

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.