Alternatifim Cafe

Johnny Cash

Discussion started on Sanatçılar - Gruplar

_DaRkdreams_

Johnny Cash (26 Şubat, 1932 – 12 Eylül, 2003) Amerikan rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiş bir gitarist, söz ve müzik yazarı ve June Carter Cash'in eşiydi. Derin ve özgün sesi, "yük katarı" diye de anılan Tennessee Üçlüsü adlı orkestrası, kendisine "siyah giysili adam" ün kazandıran kara giysileri ve tavırlarıyla ünlüydü. Tüm konserlerini sade bir takdimle başlatırdı: "Merhaba, ben Johnny Cash". Özellikle kariyerinin sonlarında doğru ana teması hüzün ve çile çekmek olan müzikler yaptı. "I Walk the Line", "Folsom Prison Blues", "Ring of Fire", "Man In Black" ve "Hurt" en ünlü şarkılarındandı. "One Piece At A Time", "The One on the Right is on the Left" ve "A Boy Named Sue" gibi esprili, eğlenceli şarkılar da yazdı. Hayat hikayesini anlatan "Walk the line" filminde kendisini oynayan Joaquin Phoenix ile eşi June Carter'ı oynayan Reese Witherspoon'u ölümlerinden önce eşiyle birlikte seçtiler.

Çocukluk 

Johnny Cash, Arkansas'ta Ray ve Carrie Cash'in çocuğu olarak "J.R. Cash" adıyla dünyaya geldi. Sanatçı 1944'te abisi odun keserken testereye kapılıp hayatını kaybetti. Bu ölüm aile yaşamında büyük sorunlara neden oldu. Radyonun hep dinlendiği bir evde müzik içinde büyüyen Cash, lisede gitar çalmaya ve şarkı söylemeye başladı. Hava Kuvvetlerinde çalışırken adını "John R. Cash" olarak değiştirdi.


 Müzikte ilk yılları

Cash uzun yıllar Amerikan ordusunda görev yapmıştı. Askerlik görevinin sonunda Vivian Liberto ile 7 Ağustos 1954'te evlendi. Aynı yılın sonlarında Cash, gitarist Luther Perkins ve bas gitarist Marshall Grant ile çalmaya başladı. Sun Records firmasına Johnny Cash ve Tennesse İkilisi olarak kilise şarkıları çaldılar ancak firma yetkilileri onlara kendi besteleriyle gelmelerini söyledi. Cash, 1955'te "Hey Porter", "Cry Cry Cry" şarkılarını kaydetti ve şarkılar country listelerine girdi.

"I Walk The Line" şarkısı Cash'in country listelerinde bir numara olan ilk şarkısı olmuş ve pop listelerinde de ilk yirmiye girmişti. Bu şarkıların başarısı sayesinde Cash ilk albümünü Sun Records'tan çıkardı. 1958'te Cash daha büyük bir firma olan Columbia Records ile anlaştı. Bu firmadan "Don't take Your Guns to the Ground" adlı hit şarkıyı çıkardı.


 Uyuşturucu bağımlılığı 

1960'ların başında Johnny Cash'in amfetamin'e ve barbiturat'a bağımlığı başladı. Sanatçı evin her yerine haplarını yerleştirmişti. Onları almadığı zaman büyük krizlere giriyordu. Ancak bu yıllarda daha sonra eşi olacak June Carter'ın yazdığı "Ring of Fire" şarkısı country listelerinde bir numara oldu. Şarkı hem Carter'ın Cash ile yaşadığı yasak aşka hem de Cash'in bağımlılıklarına göndermelerde bulunuyordu.

Daha sonraki yıllarda Cash'in davranışları uyuşturucu etkisiyle daha kötüye gitti. 1965'te sanatçının kamyonu ateş aldı ve birçok ağacı ve hayvanı öldürdü. Mahkeme Johnny Cash'i 125.000 $ ödemeye mahkum etti. Aynı yıl Teksas'ta narkotik tarafından yakalandı ve tekrar ceza aldı. Yine aynı yıl özel bir mülkiyetin çiçeklerini koparmak suçuyla tutuklandı. Bu dönemde sanatçı konsept albümlere ağırlık vermişti. 1966'da Cash'in sorunları yüzünden Johnny ve Vivian boşandılar.

 
Johnny Cash
 
Yeniden doğuş

Cash, karısından boşanması ve konserlerinin iptali sonrası bir süre dinlendi. Sanatçı 1968'deki "Johnny Cash at Folsom Prison" konseri ile müziğe başarılı bir dönüş gerçekleştirdi. Bu konser albümünden çıkan "A Boy Named Sue" yine country listelerinde bir numara kadar çıktı ve bu konser albümü, tüm zamanların en önemli konser albümlerinden biri olarak nitelendirildi.

Bu konser ardından Cash bir çok hapishanede konser veremye devam etti. "Johnny Cash at San Quentin" ve "På Österåker" o yıllarda çıkan önemli konser albümleri oldu. 1970lerin başlarında Cash uyuşturuculardan tamamen arınmış bir şekilde tekrardan Hristiyanlığa bir dönüş yaptı. 1968'de Cash, bu zor günlerinde yayında olan June Carter ile evlendi ve ölene kadar evli kaldılar.


 Siyah giyen idol 

SAnatçı 1969-1971 arasında televizyonda "The Johnny Cash Show"u sunmaya başladı. Program ünlü Amerikan sanatçılarını konuk ediyordu. Bu yıllarda Cash ve Bob Dylan arasındaki arkadaşlık da büyüdü. 1971'de Cash kendini anlatan "Man in Black" şarkısı ile başarı kazandı. Bu yıllarda üstünden ayırmadığı siyah kıyafetleriyle dikkat çekiyordu. Siyah giyinme fikri Cash'in müziğe başladığı yıllarda grubundaki elemanların giysileriyle uyan tek renk olmasıyla ortaya çıkmıştı.

1975'te Cash ilk otobiyografisi olan "Man in Black" kitabını yayınladı. Cash'in müzikal anlamda başarısı azalsa da yayınladığı bu kitapla ve televizyon rolleriyle Amerika'nın en önemli isimlerinden biri oluyordu. Cash, "Columbo" ve "Little House on the Prairie" adlı dizilerde küçük roller almıştı.

Sanatçı aynı zamanda Amerikan başkanlarıyla da iyi arkadaşlıklar kurmuştu. 1972'de Richard Nixon, Cash'i konser vermesi için Beyaz Saray'a çağırdı. Cash, Nixon'ın istekte bulunduğu country şarkılarını bilmediğini söylerek çalmadı, onun yerine daha politik mesaj veren şarkılarından bir konser verdi. Bir başka ABD başkanı Jimmy Carter, Cash'in en önemli arkadaşlarından biriydi.


 The Highwaymen ve sağlık sorunları 

1980'de Cash "Country Music Hall of Fame"'e adını yazdıran en genç country sanatçısı oldu. Cash bu arada sinemaya da bulaştı ve 1981'de "The Pride of Jesse Hallam" ve 1983'te "Murder In Coweta County" adlı filmlerde rol aldı. 1983'te çiftliğindeki devekuşunun saldırısına uğrayan Cash hastalığın tedavisi sırasında bir süreliğine hap bağımlılığına bir dönüş yaşadı.

1985'te Cash, birkaç önemli country müzisyeni ile The Highwaymen grubunu kurdu ve ilk albümleri "Highwaymen", "Highwaymen" adlı şarkısı ile büyük bir başarı kazandı. Bu sırada Cash, plak şirketi olan Columbia'nın ona karşı ilgisiz olması yüzünden plak şirketini protesto etmek amaçı "Chicken in Black" adlı parodi şarkıyı yazdı ancak bu şarkı Cash'in son yıllarda en çok ilgi toplayan eseri oldu. Buna rağmen Cash plak şirketinden ayrıldı.

Cash, 1988'de doktora kontrole gittikten sonra double bypass geçirdi. Sanatçı ameliyat sırasında ölümden döndüğünü söylemişti. Ameliyattan sonra Johnny Cash tekrar bağımlılık günlerine dönmemek için hap almayı reddetti. 1990'de The Highwaymen ikinci albümü "Highwaymen 2" albümünü çıkardı. Albüm ilki kadar başarılı olmasa da country listelerinde dört numaraya kadar yükseldi.


 American Recordings serileri

1990'larda Cash'in müzikal anlamda başarısı çok iyi gitmiyordu. Sanatçı 1991'de punk grubu One Bad Pig ile "Man in Black" şarkısını yorumladı. 1993'te ise U2 ile The Wanderer şarkısında düet yaptı. Ancak country müziğinin grunge, hiphop gibi müzikler yüzünden pek dinlenmemesi Cash'e büyük bir başarı getirmiyordu.

1994'te Rick Rubin'in prodüktörlüğünde Cash, sadece gitarı ile eski Amerikan şarkıları yorumladığı "American Recordings" albümünü yayınladı. Albüm şaşırtıcı şekilde büyük bir övgü topladı ve sanatçıya Grammy kazandırdı. 1994'te Glastonbury Festivali'nde sahne alıp genç kuşakla buluştu. İki yıl sonra American Recordings serisinin ikinci albümü "Unchained" yayınlandı ve yine bir Grammy kazandı. 1997'de Cash ikinci biyografisi "Cash: The Autobiography" kitabını yayınladı.

90'ların sonunda sanatçı şeker hastalığının getirdiği sağlık sorunlarıyla boğuşmaya başladı. Bu yüzden turnelerini iptal etmek zorunda kaldı. Daha sonra zatüree de ortaya çıktı. Bu sağlık sorunları nedeniyle 2000'deki "American III: Solitary Man" ve 2002'deki "American IV: The Man Comes Around" daha karanlık bir tondaydı.


 Ölümü 

American IV albümünde yorumladığı Nine Inch Nails şarkısı "Hurt" Cash'e büyük bir artistik başarı kazandırdı ve albümün videosu karısıyla beraber videoda görünen Cash'in eski görüntülerinin de bulunduğu bir veda olarak hazırlandı.

15 Mayıs 2003'te Cash'in eşi June Carter Cash kalp kapakçıklarının değişmesinin ardından geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti. Carter'ın ölmeden önce isteği üzerine Cash konserlerine devam etti ancak konserlere zorlukla çıkıyordu. % temmuz 2003'te Cash son konserini verdi.

Eşinin ölümünden dört ay sonra johnny Cash 12 Eylül 2003'te hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine evinin yanındaki mezarlıkta eşinin yayına toprağa verildi. 24 Mayıs 2005'te de ilk eşi Vivian Liberto akciğer kanserinden öldü. 2005'te Johnny Cash'in hayatını anlatan Walk The Line filmi yayınlandı.

2006'da Cash'in ölmeden önceki son kayıtlarının bulunduğu "American V: A Hundred Highways" yayınlandı ve listelere bir numaradan girdi. Sanatçının vokal kayıtlarının yapıldığı ancak enstrüman kayıtlarının bulunmadığı bazı kayıtlar vardı. Bu kayıtlar Rick Rubin tarafından düzenlenerek 2007 Ekim'inde American Recordings serisinin altıncı albümü olarak piyasaya sürülecek.


 Diskografi 


Cash'in ilk albümü LP Columbia tarafından, The Fabulous Johnny Cash
Eski batı tarzı albümü, Sings the Ballads of the True West
At Folsom Prison
At San Quentin
One Piece at a Time1958 – The Fabulous Johnny Cash
1959 – Hymns by Johnny Cash
1959 – Songs of Our Soil
1960 – Ride This Train
1960 – Now, There Was a Song!
1961 – The Lure of the Grand Canyon
1962 – Hymns from the Heart
1962 – The Sound of Johnny Cash
1963 – Blood, Sweat, and Tears
1963 – Ring of Fire: The Best of Johnny Cash
1963 – The Christmas Spirit
1964 – I Walk the Line
1964 – Bitter Tears: Ballads of the American Indian
1965 – Orange Blossom Special
1965 – Sings the Ballads of the True West
1966 – Everybody Loves a Nut
1966 – Happiness Is You
1967 – Carryin' On with Johnny Cash and June Carter
1968 – From Sea to Shining Sea
1968 – At Folsom Prison (canlı)
1968 – Old Golden Throat
1968 – Heart of Cash
1968 – The Holy Land
1969 – At San Quentin (canlı)
1969 – More of Old Golden Throat
1970 – Hello, I'm Johnny Cash
1970 – The Johnny Cash Show (canlı)
1970 – I Walk the Line - Movie Soundtrack
1970 – Little Fauss and Big Halsy - Movie Soundtrack
1971 – Man in Black
1972 – A Thing Called Love
1972 – America: A 200-Year Salute in Story and Song
1972 – The Johnny Cash Family Christmas
1972 – International Superstar
1973 – På Österåker (canlı)
1973 – Any Old Wind That Blows
1973 – The Gospel Road
1973 – Johnny Cash and His Woman
1974 – Ragged Old Flag
1974 – Junkie and the Juicehead Minus Me
1975 – The Children's Album
1975 – Sings Precious Memories
1975 – John R. Cash
1975 – Look at Them Beans
1975 – Strawberry Cake (canlı)
1976 – One Piece at a Time
1977 – The Last Gunfighter Ballad
1977 – The Rambler
1978 – I Would Like to See You Again
1978 – Gone Girl
1979 – Silver
1980 – Rockabilly Blues
1980 – Classic Christmas
1981 – The Baron
1982 – The Adventures of Johnny Cash
1983 – Johnny 99
1986 – Rainbow
#1 - Eylül 12 2007, 19:05:52

Punk- O -Rama

Johnny Cash bana "Country" müziği sevdiren gönül adamıdır.71 yaşında dünyadan göç etmiş bir idoldür.71 çok erken bir yaş aslında.90'lara kadar yaşamalı daha çok işler yapmalıydı.Ölmeden önce seslendirdiği "Hurt" coverı onun "Ölme vaktim geldi" şarkısıydı bir bakıma.O şarkıdan birkaç hafta sonra eşi June Carter,1 ay sonra kızı Rosie,3 ay sonrada Johnny Cash öldü.Sanki anlaşmışlar gibi.Kendisi ömrü boyunca sayısız albüm çıkarmıştırki bu albümleri indirme imkanım tabiikide var ama Greatest Hits'i var bende.O yetiyorda artıyor açıkcası.

Cash'in yazdığı ilk şarkı " I Was There When It Happened " dır.Askerdeyken ilk gitarıyla tanışmış ve şarkısına bestesini yapmaya çalışmıştır kendi kafasından.Daha sonra askerden döndüğünde Vivian ile evlenip yuva kurmuşlardır.Ancak parasal sorunları yüzünden ayrılma noktasına gelmişlerdir.J.C bir plak stüdyosuna gider,oradanın müdürü "Senin yaptığın şarkılar tutmaz" diye tersler Cash'i.O da sinirlenip "Benim askerde yazdığım bir şarkı var onu çalayım" der.Ve akabinde albümü çıkar Tennessee üçlüsü ve Cash'in.
Kendileri "Man in Black" tir efendim.Siyahtan başka giydiği kıyafet yok denecek kadar azdır."Cenazeye mi gidiyorsun sahneye mi çıkıyorsun (!)" gibi iğnelemelere maruz kalmıştır.
Her sahneye çıkışında "Hello!I'm Johnny Cash" der.Kendisine özgü bir insandır.Elvis Presley yüzünden hapçı olup hapislere düşmüştür.Gitarının içine koyduğu hapları polisler yakalamıştır en sonunda.Bob Dylan,Elvis Presley,Jerry Lee Lewis,Roy Orbison gibi ilahlarlada yakın arkadaştırki bu gayet doğal birşeydir.Zira onlarda aynı dönemin sanatçılarıdır.Az önceki saydığım üstadlar konserlerde büyük yerleri tercih ederken Johnny Cash hapishaneleri tercih etmiştir daha çok.Hapishanedeki mahkumların sevgilisidir kendileri.Kendisine özgü kalın bir sesi ve yine kendisine özgü bir gitar tutuşu vardır.
June Carter ile yaptığı düetler dinlenilmelidir.Böğre basılmalı,okşanmalıdır.Johnny Cash hayranıyım diyen her insan evladının "Walk The Line" filmini izlemesi gerekir.
Walk the Line demişken , bu film Johnny Cash ' in hayatını anlatıyor.Ölmeden önce izlenilmesi gereken bir film.10 numara.Joaquin Phoenix ' in sesi aynı Johnny Cash gibidir.
Johnny Cash , Joaquin Phoenix ' i "Gladyatör" isimli filmi izlerken görmüş ve "Bu çocuk benim hayatımı oynasın" demiştir.June Carter ' da kendisine benzettiği Reese Witherspoon ' ın filmde oynamasını istemiştir.

Asalete,spesifikliğe bak.
Tabii aşağıdaki resim Joaquin Phoenix ' in , Johnny Cash ' in böyle bir resmini bulamadım.


Johnny Cash - Hurt
İzlerken ağladığım kliplerdendir.Saygım sonsuz bu adama zira.
http://www.youtube.com/watch?v=SmVAWKfJ4Go

Johnny Cash & Bob Dylan - I Still Miss Someone
Bob'da pek yakışıklı hani :Ç
http://www.youtube.com/watch?v=dHOsLREkRI8&feature=related

Johnny Cash & Roy Orbison - Pretty Woman
Roy Orbison hiç çıkarmamıştır gözlüklerini zaten.
http://www.youtube.com/watch?v=wQamJyT2vbY

Johnny Cash , Elvis Presley ' i taklit ederken
http://www.youtube.com/watch?v=TYctbbWWzzo


Elvis Presley , Cash ' i taklit ederken (6)
http://www.youtube.com/watch?v=1CAudY_pAjw

Kendilerinin en çok sevdiğim şarkıları ;

Folsom Prison Blues (hapishanelerdeki mahkumlara yazmıştır bu şarkıyı.)
I Walk The Line
A Boy Named Sue (hapishanede verdiği her konserde , mahkumlara bu şarkıyı söylemiş ve onlarda gülme krizine girmişlerdir.)
I Was There When It Happened
Get Rhythm
I Still Miss Someone
I Got Stripes
Ring Of Fire (June Carter ile yaşadıkları aşk üzerine yazılmış bir şarkıdır.)
Jackson (June Carter ile düeti.)
#2 - Mart 06 2008, 15:53:15
« Son Düzenleme: Mart 06 2008, 15:59:59 Gönderen: Punk- O -Rama »

Johnny Cash - Hurt , ne zaman dinlesem ağlarım. Üzerimde ki etkisi büyük bir şarkı.
#3 - Temmuz 28 2008, 23:31:38

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.