Alternatifim Cafe

Müzeyyen Senar

Discussion started on Sanatçılar - Gruplar

Müzeyyen Senar (d. 1919, Bursa), ünlü bir Türk müziği sanatçısı.

Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstadları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk müziğine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. 26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sağ tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayati tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. Senar, halen Bodrum'daki evinde dinlenmektedir.

#1 - Ağustos 28 2007, 00:52:37
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Ahh. Gönüllerin kraliçesi.
O kadar tuhaf bir sesi var ki. Bazen otur sadece bunu dinle. Bunun yanında Zeki Müren'siz de olmuyor. Sanki ikisini bir gibi benim için.
Türk müziğinin en mükemmel söz yazarlarından. İnsanı alır, alır efkara bağlar. Götürür başka alemlere.

Şarkılar seni söyler, dillere nağme adın.
Aşk gibi, sevda gibi, huysuz ve tatlı kadın.
En güzek günlerini demek bensiz yaşadın...


diye diye içini parça parça eden kadın. Rakı içiyor olsam tek meze olarak bunla Zeki Müren'i kullanırdım. Başka hiçbir şey yakışıkalmazdı o anda.

Garip, çok gari diyor ya.Akşam oldu hüzünlendim ben yine.


Ne söyleyeen var ne dinleyen, garip, çok garip.


Gel bir öpeyim seni kadın.
#2 - Ocak 19 2010, 10:02:59

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.