Alternatifim Cafe

Çin'de Atatürk'ü bilmeyen lise öğrencisi yoktur

Discussion started on Atatürk Köşesi

_DaRkdreams_

"Çin'de Atatürk'ü bilmeyen lise öğrencisi yoktur"..

Çin'de Mustafa Kemal Atatürk üzerine araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Hu Zhenhua, ''Mustafa Kemal Atatürk ve 1911'deki Çin Devrimi'nin öncüsü Dr. Sun Yatsen'in aynı role sahip olduklarını'' söyledi.

Aynı zamanda Kırgız dili ve edebiyatı alanında çok sayıda çalışması olan ve Merkezi Milliyetler Üniversitesi'nde ders veren Prof. Dr. Hu ''Milliyet Kültürleri Araştırmaları'' adlı son kitabının bir bölümünü Atatürk'e ayırdı. Çinli Müslümanlar, Uygur milliyetinin kültürü, Çin'de yaşayan çeşitli milliyetlerin dil ve kültürleri hakkında bilimsel çalışmaların aktarıldığı kitapta, Çin'de yapılan Atatürk araştırmalarına da yer verildi.
''Ölümünün ardından 70 yıl geçmesine rağmen Atatürk'ün ismi ve davasının Çin'de geniş kesimler tarafından bilindiğini ve Çin halkı tarafından saygı duyulduğunu'' belirten Çinli profesör, Çin'de 1930'lu yıllarda daha hayattayken Atatürk hakkında kitaplar yayımlandığını kaydetti.
Çin halkına önderlik yapan Dr. Sun Yat Sen gibi Atatürk'ü de çocukluğundan beri çok iyi bildiğini ifade eden Prof. Dr. Hu, şöyle konuştu:
''Çin'de Mustafa Kemal Atatürk'ü bilmeyen lise öğrencisi hemen hemen hiç yoktur. Çünkü bizim ülkemizde yıllardan beri lisede mecburi ders kitabı olarak okutulan Yakınçağ ve Çağdaş Dünya Tarihi kitabı, Mustafa Kemal ve onun önderliğindeki Türk devrimini de içermektedir. Hatta kitabın ilk sayfasında Lenin ve Gandhi'yle birlikte Atatürk'ün de portresi bulunmaktadır. Kitabın içinde de Atatürk'ün karatahta başında yeni harfleri öğretirken resmi vardır.'' 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Atatürk hakkındaki araştırmalara devam edildiğini ve bu araştırmaların laiklik ve harf devrimi gibi konulara yoğunlaştığını söyleyen Prof. Dr. Hu, bunlardan başvuru ve deneyim kaynakları olarak yararlanıldığına işaret etti. Prof. Dr. Hu, Çin Halk Cumhuriyeti yeni kurulduğunda Rusça'dan Atatürk ile ilgili çok sayıda kitap çevrildiğini, daha sonraki yıllarda bunları Türkçe ve İngilizce'den çevrilen kitapların izlediğini söyledi.
Hui milliyetine mensup bir Müslüman olan 76 yaşındaki Prof. Dr. Hu, bilimsel toplantılara katılmak için birçok kez Türkiye’ye geldi ve 1986-87 ders yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi'nde ders verdi. Prof. Dr. Hu'nun aynı zamanda Donggan Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü, Çin Türk Dilleri Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcılığı ve Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi Onursal Akademisyenliği gibi unvanları bulunuyor.
Kırgızistan Devlet Başkanı'nın Manas Madalyası'na da layık görülen Prof. Dr. Hu, 10-15 Eylül günlerinde Ankara'da yapılacak 38. ICANAS (Uluslararası Asya ve Kuzey Afrika Kongresi) ile 10-16 Kasım'da yine Ankara'da gerçekleştirilecek 6. Uluslararası Atatürk Kongresi'ne katılacak.
#1 - Temmuz 25 2007, 22:15:23

helal bee... sonunda ata'mızın değerini ve yaptıklarını bilen,bununla gurur duyan bir milletin varlığından haberdar olduk.çin'in nüfusunu göz önünde bulundurunca insan dio ki ne kadar çok kişi tanıomuş atatürk'ü... :)...ayrıca dikkatinizi çekerim türkiye'de bile atamızı o kadar da ii tanımayan lise öğrencileri mevcut!yabancı bi ülkede böle olması hem gurur verio insana hem de düşündürüo.....
#2 - Temmuz 26 2007, 15:07:48
GsL[/b]

MektebiM MektebiM BeniM HerşeyiiimMmMmm  :ask

>>>>>144<<<<<

Kıvırjıq saNa katıLıyoruM insanı gururLandıraN ve düşündüreN biR biLgi bu teşekkürLer Köyün Delisi  :4  :öff
#3 - Ağustos 11 2007, 00:43:51
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

Türkiye'de değerini bilmeyen pek çok kişi varken Çin bizim atamıza sahip çıkıyor yazık ya vallahi yazık!
#4 - Ağustos 18 2007, 16:15:44

Atatürkün ilkelerinin çiğnendiği bi dönemde din diye insanların kandırıldığı bi dönemde böyle bi haber gerçekten utanç werici Atatürkten bi haber gençlerimiz war..yazık..
#5 - Ağustos 18 2007, 16:29:14
İmza kural dışı.

Türkiye'de değerini bilmeyen pek çok kişi varken Çin bizim atamıza sahip çıkıyor yazık ya vallahi yazık!
kesnlkle katılıyorum
#6 - Eylül 03 2007, 17:15:37

Anaaamm nereye gidiyorum ben..

Hayat çok garip tavşanlar falan..

chiLékk

iyi ne güzel :)
tşkler
#7 - Eylül 03 2007, 17:18:36

kesnlkle katılıyorum
ben de katılıyorum..
#8 - Şubat 13 2008, 20:35:50

kesnlkle katılıyorum
ben de katılıyorum..
KESİNLİKLE BENDE KATILIYORUm
#9 - Şubat 15 2008, 18:00:22
Huzursuz bir uykudan uyanınca; ya etrafınızdaki karanlığa yenilip, gözlerinizi sımsıkı kapatırsınız.
Ya da sadece gözlerinizi açıp, karanlığa alışmasını beklersiniz.
Zifir-i Karanlıktaysanız tercihinizi yapmışsınızdır.

4ever.haiko

bizim bazı Türkler bile Atamıza saygı göstermezken Çin gösteriyor..Helal olsun...
#10 - Mayıs 30 2008, 21:38:09

Bizdeki kaç lise öğrencisi Ata'sını biliyor acaba bir düşünmek lazım
#11 - Temmuz 30 2009, 01:08:14

ya bi gidin İşinize bea. Koca Sınıflarda asılan  atatürk Portleri nah 1 Metre Boyunda ki  Çerçevenin İçindeki O resmin Atatürke Ait olduğunu bilmeyene Siz Türk mü Diyorsunuz -* Öğrenci Mi yoksa Daha Doğrusu. O Resmi Görmemek ve atatürk Olduğunu Bilmemek İçin Kör duymamak için sağır anlamamak için Beyiniz olmak lazım.
#12 - Ağustos 01 2009, 11:57:09
“Burada her çeşit suale cevap verilir. Her müşkil halledilir. Ama hiç kimseye sual sorulmaz.”

Anti-tiKKy

Atatürk'ü bilmek fotoğrafına alık alık bakmakla olmuyor kanımca.
#13 - Ağustos 01 2009, 17:57:14

Bunuda Düşünmüşler :) İnklap Tarihi Ta Kendisini anlatıyor.
#14 - Ağustos 01 2009, 19:27:21
“Burada her çeşit suale cevap verilir. Her müşkil halledilir. Ama hiç kimseye sual sorulmaz.”

Anti-tiKKy

Bunuda Düşünmüşler :) İnklap Tarihi Ta Kendisini anlatıyor.
Evet, dogru bir önceki mesajında bu yazmıyordu. =)
#15 - Ağustos 01 2009, 21:04:16

komünizm
çin zulmü
Uygur Katliamı^^

komünizmin her zamanki yaptığı iş, muhalefeti katletmek, sscbde olduğu gibi...
#16 - Ağustos 08 2009, 10:10:24
  :ask düş #

kesnlkle katılıyorum

ben de katılıyorum..

KESİNLİKLE BENDE KATILIYORUm

ben de katılıyorum doğru soze ne denir
#17 - Eylül 16 2009, 20:56:29
Özlemişim buraları =)

negzel, dünya türk oluyor yavaş yavaş. böyle bi projeye çin'den başlanmasıysa çok yerinde bi hareket. negzel şeyler bunlar.
#18 - Eylül 18 2010, 22:38:28
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Lanet olsun dostum.
#19 - Ocak 04 2011, 13:24:22
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

#20 - Ocak 16 2011, 10:09:18

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.