Alternatifim Cafe

[2pac amaru shakur]

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

Asıl Adı: Lesane Parish Crooks

Doğum Tarihi ve Yeri: 16 Haziran 1971 – Brooklyn

Ölüm Tarihi ve Yeri: 13 Eylül 1996 – Las Vegas

Fiziksel Ölçüleri: 1.75 m. boy, 74 kg.

Boşandığı Eşi: Keisha Morris

Nişanlısı: Kidada Jones

Mesleği: Rap’çi / Oyuncu / Şair

En Sevdiği Yemek: Acı soslu piliç kanat

En Sevdiği İçki: Orange Pop

Sevdiği Renkler: Siyah ve altın sarısı

Burcu: İkizler

Anne Adı: Afeni Shakur (Alice Fay Williams)

Baba Adı: William Garland

Üvey Babası: Mutulu Shakur (Jerald W. Williams)

Üvey Kız Kardeşi: Sekyiwa Shakur

Üvey Erkek Kardeşi: Maurice Harding(Thug Life grubundan “Mopreme”)

Vaftiz Babası: Emler “Geronimo” Pratt

Kurduğu Gruplar: Born Busy, One Nation Emcees, Two From The Crew, Strictly Dope, Digital Underground, Thug Life, Outlaw Immortalz/Outlawz

Takma Adları: MC New York, 2Pac, Don Makaveli

AİLESİ

Afeni Shakur(Annesi):

Tupac'ın annesi daha Tupac'a hamileyken Kara Panterler davası nedeniyle hapisteydi. Tupac'ın daha anne karnında başlayan hapishane ziyaretlerinin onun peşini yaşam boyu bırakmaması acı bir ironi olarak görülmektedir. Afeni'nin hapse girme nedeni ise bazı bankalara ve büyük mağazalara bomba koyduğu suçlamasıydı.

William Garland(Biyolojik Babası):

Tupac biyolojik babasının ölmüş olduğunu bilerek büyüdü. Ancak 1995 yılında New York'ta uğradığı silahlı saldırının ardından hastaneye gelen ziyaretçilerden biri Tupac'a babası olduğunu söylediği zaman, Tupac'ın hayatında yeni bir dönem başlamış oldu. William Garland da Tupac'ın çevresindeki birçok kişi gibi, Kara Panterler'in bir üyesiydi.Tupac son yılında babasıyla görüşmüş olsa da gerçek babasını Mutulu Shakur olarak kabul ettiği bilinen bir gerçektir.

Mutulu Shakur(Üvey Babası):

Afeni Shakur'un eşi. Tupac'ın gerçek babası kabul ettiği adam. 1981 yılında karıştığı iddia edilen üç ölümlü silahlı soygun suçundan hüküm giyerek cezaevine girdi ve hala da orada. Tupac'ın ölümünden sonra dostlarıyla bir araya gelerek "Dare To Struggle" adlı bir anmaalbümü yayınlanmasına ön ayak oldu. Albüm ABD'de bulunan siyasi tutuklulara ithaf edilmişti.

Lumumba Shakur(Amcası):

Mutulu Shakur'un kardeşi. Kara Panterler'in aktif bir üyesiydi. Mutulu'nun tutuklanıp hapse girmesinden önce Louisiana'da vurularak öldürüldü.

Zayd Shakur(Amcası):

Mutulu Shakur'un erkek kardeşi. O da ailenin birçok üyesi gibi, Kara Panter'di. New Jersey'de bir silahlı çatışmada öldürüldü.

Geronimo Pratt(Vaftiz Babası):

Tupac'ın vaftiz babası. Kara Panter'ler davasından dolayı birkaç yıl cezaevinde yatmıştır.

Assata Shakur(Yengesi):

1973 yılında Assata ve Zayd Shakur New Jersey'de polis tarafından durduruldular. Çıkan silahlı çatışmada Zayd ve polis ölünce Assata yakalanarak hapse gönderildi. Kendisinin hapiste öldürüleceği ihbarı üzerine 1979 yılında Kara Panter'ler tarafından hapishaneden kaçırıldı ve Küba'ya g**ürüldü. Şuanda Küba'da Fidel Castro'nun özel himayesinde bulunan bir korunakta yaşıyor.

Set Shakur(Kız Kardeşi):

Tupac'ın kız kardeşi. "Coast Trippin" filminin müzikleri olan "Snake Eyez" albümünde şarkı söyledi.

Mopreme(Erkek Kardeşi):

Mopreme, Tupac'ın aynı babadan erkek kardeşi Maurice Harding'in takma adı. Tupac'la birlikte Thug Life grubunda birlikte çalıştı.

Keisha Morris(Boşandığı Eşi):

Tupac hapisteyken onunla evlendi. Tupac'la ilk kez 1994 Haziranın da tanışmışlardı. Çıkmaya başladıktan üç ay sonra Tupac ona evlenme teklifi etti. Evlendiler. Tupac hapisteyken Arizona'ya taşınmak ve Star adında bir kız ya da Michelangelo adında bir erkek çocuğa sahip olmak istediğini söylüyordu. Tupac tahliye olduktan bir süre sonra ayrıldılar.

Kidada Jones(Nişanlısı):


Tupac öldürüldüğü sırada onun nişanlısıydı ve yakında evlenmeyi planlıyorlardı. Kidada çok ünlü müzisyen ve yapımcı Quincy Jones'un kızıdır. Quincy Jones da Tupac'ın ölümünün ardından dostu Tupac Amaru Shakur 1971-1996 adlı bir anma kitabının derlenmesine ön ayak oldu.

doδTLαяı & qяupLaяı

Müzik yapmaya MC New York takma adıyla başlayan Tupac yaşamı boyunca Born Busy, one Nation Emcees, Two From The Crew, Strictly Dope, Digital Underground, Thug Life, Outlaw Immortalz (Outlawz) adlı grupları kuran Tupac kısa sanat yaşamında hemen hemen hiç boş oturmamıştır.

Tupac: One Nation: Tupac'ın göstermek istediği önemli bir nokta da herkesin önem verdiği "doğu yakası batı yakasına karşı" tribinin onu fazla ilgilendirmediğiydi. O herkesi içine alan bir müziğin peşindeydi. Son dönemlerinde Tupac Outlawz'u arkasına alarak aralarında doğu yakasından Greg Nice, Buckshot(BDI THUG) Boot Camp Clique, Smiff N Wesson (Cocoa Brovaz) ve güney yakasından Scarface, Tupac and The Outlawz, Bone Thugs N Harmony, Daz Dillinger, Kurupt, Snoop Dogg ve daha başkalarının da bulunduğu sanatçılara "One Nation" adlı bir albüm yapmak istiyordu. Ama bu düşü ne yazık ki gerçekleşmedi. Albüm tamamen kaydedildi, ama kimse bu albümü piyasaya çıkarmadı. Bu albümün yayını askıya alınınca albümdeki bazı sanatçılar Buckshot, Bone Thugs N Harmony gibi sanatçılar albümdeki parçalarını kendi albümlerinde kullanma yoluna gittiler.

Tupac: Makaveli Records:"Don Killuminati: The 7 Day Theory" adlı albümünü de Death Row'dan çıkaran Tupac'ın en büyük hayali bir sonraki albümünü kendi firmasından çıkarmaktı ve firmasının adının da Makaveli Records olmasını istiyordu. Tek hayali hayranlarına artık kendi firmasından çıkan albümlerle seslenmekti. Bazılarına göre Death Row'u aslında çok seven Tupac, ekipten tamamen ayrılmayacak, Makaveli Records'u Death Row'un bir yan şirketi olarak kuracaktı.

The Outlawz:

Hussein Fatal: Tupac'ın kuzeni ve aynı zamanda çok samimi arkadaşı. Tek başına "In The Line Of Fire" adlı bir albüm de çıkardı.

Kadafi: Kadafi de Tupac'ın çok yakın bir dostuydu. O da Tupac'dan bir süre sonra yakın bir arkadaşı tarafından kaza kurşunuyla vurularak öldü. Kadafi'nin annesi ve Tupac'ın annesi, ikisi de Kara Panterler oldukları için çok yakın arkadaştılar.

Kastro: Kastro ve Napoleon yakın arkadaştılar, özellikle söz yazma konusunda yetenekli bir adamdır.

Komani: Bir adı da Mopreme olan Maurice Harding, aynı zamanda Thug Life grubunun da üyesiydi. Tupac'ın aynı babadan erkek kardeşi, ve samimi arkadaşıdır.

Napoleon: Kastro'nun yakın arkadaşıdır. O da söz yazarlığında yeteneklidir.

E.D.I. Mean: Arkadaş ve akraba grubu dışında Outlawz'a giren ilk elemandır. "Hit 'Em Up" gibi çok popüler bazı Tupac şarkılarına söz yazarı olarak büyük katkıda bulunmuştur.

Syke: Thug Life'ın da elemanı olan biri. "Be Yo Self" adında bir de solo albüm çıkarmıştır.

Makaveli Tha Don: Bu elemanın kim olduğunu da siz tahmin edin TaBikide TUpaC

тυρα¢ нαккındα αS ßilenenleя

    * Ölmek üzere olan bir çocuğun ailesi Pac’a, çocuklarının son arzusu onu görmek olduğunu belirten bir mektup yazar. Tupac’ta çocuğun son isteğini yerine getirebilmek için Maryland’e uçmuş, hatta çocuğun ölümünden sonra bir şirketinin ismini Joshua’s Dream (Joshua’nın Rüyası) koymuştur.
    * Foster Elementary Okuluna 450 oyuncak yardım etmiştir.
      Los angeles’ın fakir bir bölümünde dağıtılmak üzere yarım milyon dolar maliyetinde yemek sipariş ettirmiştir.
    * Bir gün House of Blues’a gittiğinde herkesin dans edip tekerlekli sandalyede oturan bir kadının yalnız kaldığını görmüş ve onunla 4 saat boyunca dans etmiştir.
    * Siyasete atılmayı düşünmüştür. Bir röportajında sonraki seçimlerde kendisininde aday olacağını ve siyahiler göçmenler ve daha bir çok insane için politika yapacağını söylemiştir.
    * Notları minimum C eksi olan okul öğrencilerin katılabileceği okul konserleri vermeye düşünmüştür.Hatta rapçiler tarafından finance edilecek bir çocuk ligi kurmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda bakım evlerine kendisinde bir fon ayırmıştır.
    * Bazı şarkılarında bir “plan”I olduğundan bahsetmiştir. Bu ve daha bilmediğimiz yaptığı şeyler bence bu planın bir parçası idiler.
    * 13 yaşındayken sözleşme imzalatılmak istendiği halde annesi yaşının çok küçük olduğunu söyleyip bu teklifi red etmiştir.
    * Ünlü olmadan once yerel Baltimore Tv haber özellerinde programlara katılmıştır. Silahların anlatıldığı Saturday Night Special isimli programda silahlar hakkında ne kadar çok şey bilğini göstermiştir.
    * Eric Clapton Tracy Chapman, Jimi Hendrix ve Muddy Waters hayranıydı. Tracy Chapman hakkında gerçek bir şair demiştir.
    * Küçükken arkadaşları tarafından noellerde ve doğum günlerinde, fakirliğini bildiklerinden, giysi hediye edilirdi.
    *  Bilinen ilk Pac şarkısı şiddet hakkındaki“When Will You Learn" şarkısıdır. Bu şarkıda mahallesinde öldürülen Darren Berret’e ithaf etmiştir. üzerinde hiç bir şey giymeme tarzını bu arkadaşından aldığını söylemiştir.
    * Baltimore da Enoch Pratt Free kütüphanesinin duvarında el yazması birkaç sözleri vardır.
    * Arkadaşlığı sırasında Biggie Tupac’a Duke derdi. Tupac’ta Biggie Christopher demiştir.
    * Suge Knight’a gore Never Had A friend Like me şarkısı kendisi hakkındaydı. Pac’a “senin düşmanın benim düşmanımdır” dediği için Pac’ın ona ithafen yazdığını söylemiştir.
    * Nothing can come between us şarkısı Tupac’ın arkadaşı John Cole için yazılmıştır.
    * Tupac ve yakın arkadaşı John Cole Baltimore Sanat Okuluna devam ederlerken Shaka Zulu ve beyaz kölesi giysilerinden ötürü en iyi kostüm ödülünü almışlardır.
    * Forrest Gump’ta ki Bubba rolü için Tupac senaryoyu okumuştur.
    * Ünlü olmadan evvel bir reklam da oynaması için yerel televizyon kanalı tarafından 335 dolar almıştır. Bu parayı daha sonra kiraya vermiştir.
    * Tupac hapisten çıktıktan sonra Suge Los Angeles’a bir özel uçak, bir limuzin ve koruma olarak da 5 polis tutmuştur.
    * Tupac Deahtrow Records ile anlaşma imzaladıktan sonra Suge, annesine ev alması için Pac’a para vermiştir.
    * Tupac The Assassin ve Dee Tha Mad ile 93’ün sonlarında tanışmıştır. Onlarla çalışmayı o kadar sevmiştir ki üç hafta boyunca kayıt stüdyosunu kiralamıştır.
    * Tupac’ın cesedi Davis Mortuary tarafından Las Vegas’ta yakılmıştır.
    *  2pacalypse Now adlı albümünden sonra prodüksiyonluğunu yapacağı Nothing Gold adlı bir grup kurmak istemiştir. Aynı zamanda “A sister Named Mister” adlı bir kadın şarkıcıyla da çalışmayı planlamıştır ama bu iki düşüncesinde de başarısız olmuştur.
    * Keisha Morris, Tupac’ın bir ara evil olduğu kişi, Atlanta’da otelde Pac’a ziyaret etmişti. Geldiği sırada oda da yangın çıkınca arkasına bakmadan hemen kaçmaya çalıştı. Tupac sonraları onun bu davranışa üzüldüğünü ve kendisini ansızın yalnız bırakp kaçtığı için de ona asla güvenemeyeceğini söylemiştir.
    * Tupac ve Keisha Morris’in evlilik töreninde rahip “…ve sahip olduğunuz herşeyle birlikte…” cümlesini okuduğunda, Pac “ eh, havuzum ve büyük ekran televizyonum hariç herşeyimi” demiştir.
    * Kasım 1996’ta Snoop ile birlikte ismi All Eyez On Us olan  bir turneye çıkacaklardı.
    * ThugLife açılımı “The Hate U Give Lil Infants F*ck Everybody"dır.
    * NIGGA açılımı "Never ignorant getting goals accomplished" dır
    * OUTLAW açılımı "Operating under thug laws as warriors"
    * Marin County’de şovda iken bir kimseyle tartışmaya girmiştir. Olayı durdurmak için orda bulunan polislerin çabası yetersiz olmuş ve dikkatsizce sıkılan bir kurşun küçük bir çocuğun ölümüne sebebiyet vermiştir.
    * Tupac konser vermekten ,bir çok eyalette, şarkılarındaki ve konserlerinde vahşetten ötürü men edilmiştir.Hatta 1993 yılındaki bir konserinde vurulup sakat kalan bir kadın tarafından dava edilmiştir.
    * Tupac Keisha Morris ile evlenmiş ama evlilikleri geçersiz kılınmıştır. Keisha kolunda Tupac dövmesi vardır.
    *  Tupac rapçi olmadan evvel aktör olmayı düşünüyordu.
    * Tupac Guinness rekorlar kitabında gelmiş geçmiş en başarılı rap şarkıcısı olarak anılmaktadır.
    * Kendisine benzemeye çalıştığından ötürü Tupac her zaman Nas’ı yermiştir. "This little ni**a named Nas think he live like me, talking bout he left the hospital took 5 like me."
    * Deathrow Records CEO’su Suge Knight Tupac’i onun ilk basket maçına g**ürmüştür.
    * Menace the Society adlı filmed rol almayı düşünüyorken kendisine sandığının daha büyük rol verildiğini duyunca yönetmenlerle tartışmış ve onlarla kavga etmiştir. Daha sonraları o olay hakkında “Bir tanesine vurdum, diğeri de bir k_ltak gibi kaçtı” demiştir.
    * Tupac hapse girmesine sebep olan taciz davasının, polis için çalışan Jacques Agnant isimli birisi tarafından tezgahlandığını iddia etmiştir.
    * Düşmanı olduğu Bad Boy records aslında Black Mafia tarafından kurulmuştur. 1994 olayında parmağı olduğu ileri sürülen King Tut bu mafia’nın ileri gelen bir üyesiydi. Agains All odds şarkısında Pac onun için "Gun shots to Tut, now you stuck"
      demiştir.
      Tupac Baltimore Sanay Okuluna giderken drama ve tiyatro eğitim görmüştür. Aynı zamanda Mc New York ismiyle rap de yapmaktadır.
    * Digital Underground’ın bir üyesi iken kız meselesi yüzünden birisi tarafından kafasına silah doğrultulmuştur. Olay Pac’ın bu grupla bir Martin Luther King Jr festivalinde sahne almasından sorna gerçekleşmiştir.
    * Me and My girlfriend şarkısı (The 7th day Theory) aslında kız arkadaşı değil, silahı hakkındadır.
    * Tupac’ın en sevdiği aktörlerden biri Jim Carrey’dir. Onun her zaman taklidini yapmaya çalışırdı.
    * 16 Eylül 1996’ta Tupac’ın koruması Frank Alexander bir dövmeciye gidip koluna "In Memory of Tupac, Only God Can Judge You, Revelation 20:12." yazdırmıştır.
    * Rapçi Treach’in kolunda Tupac dövmesi vardır.
    *  "Against All Odds" şarkısının bir bölümü The Godfather 3 filmindendir.
    * "Hold Ya Head" şarkısının girişi Malcolm X hakkındaki bir filmden alınmıştır.
    * All Eyez On me albümünün orijinal ismi Americaz Euphanasia
    * Me Against the World albümünün original ismi Crucify’dır
    * Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z şarkısının original ismi Troublesome 21’dir.
    * Krazy şarkısında aslında Outlawz’ın olması gerekiyordu, acak kendi parçalarını yazmaktan o kadar vakit harcadılarki Pac en sonunda Bad Azz ile parçayı seslendirdi.
    * Tupac’ın Bonnie ve Clyde ismin, rottweiler cinsinde iki köpeği vardır.
    * Tupac’ın eski karısı Keisha’nın kolunda Pac’ın bir sandalyeye oturup yukarıya baktığı bir dove bulunmaktadır.
    * Tupac’ın en sevdiği içecek Sunkist Orange Soda’dır.
    * Tupac’ın en sevdiği iki renk altın ve siyahtır.
    * Tupac’ın en sevdiği yemekler kızarmış tavuk kanatları ve soslu, peynirli makarnadır.
    * Tupac Roundtable Pizza’da çalışırdı. Orda hem pizza yapar hemde yaptığını dağıtmakla görevliydi.
    * Tupac’ın çocuğu olsaydı adlarını, kız ise Star erkekse Michelangelo koymak istemiştir.
    * Higher Learning filminde rolü vardı ancak mahkemelerle başı sıkışınca filmin kadrosundan çıkarıldı.
    * Tupac’ın ilk filmi Nothing But Trouble’dır.
#1 - Temmuz 23 2007, 11:21:07
oNLy 2Pac ;)

_ Niqqa & ThuqLife _

[» ¢-η.σ.т.є «]

there is a Little 2pac in all of us!


ιη тнє Lιƒє wє Lινє αѕ тнυgѕ
єνєявσdу fυ¢кιη wιт υѕ ѕσ ¢αη'т уσυ ѕєє
ιт'ѕ нαяd тσ вє α мαη.
яιdιη wιт му gυη ιη нαηd..

teşekkürler bilgiler için yoktu galiba 2pac forumda .. :öff
#2 - Temmuz 30 2007, 00:56:05
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

uFo göReN maSuM köyLü

yokdu yokdu. . geRçi vaRlığıda bı fayda etmemiş ya nse :)
#3 - Ağustos 05 2007, 21:43:33

yokdu yokdu. . geRçi vaRlığıda bı fayda etmemiş ya nse :)
deli etme beni:@tupaci bilmediinz için neyse bu arada mesleğinden birini kaçırmışsın dostum alıntı yaptığın için gangsta en önemli mesleği bu arada tupac ölmedi onu da söyleyeyim iyi bi tupac hayranıysanız sözlerinden anlarsınız
#4 - Ağustos 07 2007, 19:42:20

uFo göReN maSuM köyLü

tabikide dınlemedık tupaçdan bize ne :) ayRıca gangsta bi meslek mi ya ben taRz olaRak biliyodum . .aylık geliRi filan ne kadar bunun , sigoRtası vs. (6)
#5 - Ağustos 08 2007, 10:26:40

ona göre gangsta lık  en önemli mesleği olmustur  tupac dinlememne saygı duyarım ben ama tupac gelmis gecmis en büyük rapper onun sahte ölümü yle rape ilgi oldukça azaldı dünyada
#6 - Ağustos 08 2007, 14:27:05

aRkadaslar rap demişsiniz eyvallah eminem,50,sagopa falan..ama rap'in kralı 2PAC neden yok burda yaaa!!!!
thug life ...2pAC sevenler yazın mutlaka !Live my life as a Thug nigga                                                   
Until the day I die
Live my life as a Boss playa (All eyez on me)
cuz we be getting high
All Eyez on me
Live my life as a Thug nigga
Until the day I die
Live my life as a Boss playa (All eyez on me)
cuz we be getting high
#7 - Ekim 16 2007, 13:33:31
« Son Düzenleme: Ekim 16 2007, 14:08:47 Gönderen: me against da world »

üstadı rahmetle anarım... o olmasa belki hiphop kültürü olduğu yerden çok geride olacaktı o bir km taşı....
#8 - Ekim 16 2007, 22:27:59
KuVVeTiM SiLaHsız YaşaM AcımasıZ...!

NOD32..eywallah çok tşk ederim verdiğin sağlam cvp için... :okey
#9 - Ekim 17 2007, 21:28:16

ufo gören masum köylü....2pac gibi bi kral'ı dinlememene bende saygı duyabilirim belki,ama onu tanıyıp bilmeden bence hakkında varlığının da pek faydası olmamış tarzı şeyler söyleme..50 cent gibi adamlar bile şuan bile 2PAC'a TAPAR!!!!

bende bi 2pac sayfası açtım ama bu sayfadan haberim yoktu...dishy2pac:büyk bi 2pac hayranı olarak teşekkürler yaptıın sayfa için!
#10 - Ekim 18 2007, 22:05:45

Büyük saygı duyduğum bir adam. Hakkında bilmediğim daha bir ton bilgi varmış meğersem.
#11 - Ekim 25 2007, 01:29:48

dünyaya onun gibi bi büyük gelmess...  :ühü
sni sefioruss 2paccccccc.......
we'll alwayz remember!!
#12 - Şubat 04 2008, 05:54:48
İmza Kural Dışı

Ortalarda "gengsta rep beeeybi" diye dolananlardan veyahut Rap seven biri değilim fakat bu adama saygı duyuyorum. Bazı şarkılarını dinlemişliğim vardır. Fikirleri, adeta zencilerin dili olması, annesinin "Siyah panterler"e üye olması, '96 da öldürüldü diyenler olsa da şu anda Küba'da purosunu içiyor söylentileri, Ghetto'yu isyana teşvik edebilecek şarkıları nedeniyle devlet tarafından öldürülmüş olma ihtimali olması bu adama olan saygımı arttırdı.

http://www.youtube.com/watch?v=a7JuArhpTB8

Bu şarkısı benim için en iyisidir.
#13 - Şubat 22 2008, 15:28:32

tupac...rap dinlemeyenlerin bile şarkılarından haberdar olduğu gangsta stil...

pis zenci (6)

http://www.youtube.com/watch?v=psBEj6cUXyk
#14 - Şubat 22 2008, 16:07:48
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

Yeni!
RIP
#15 - Mart 25 2008, 19:09:41
« Son Düzenleme: Aralık 31 2008, 01:52:11 Gönderen: Chocoholic »
Kindness is like snow, it beautifies everything it covers...

Bu adamı çok seviyorum ve umarım yaşıyordur, ölmemiştir. :S
#16 - Temmuz 25 2008, 14:08:36
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

halen daha öldümü ölmedi mi bilinmiyor çok ilginç bir insan
#17 - Eylül 09 2008, 22:27:17
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.