Alternatifim Cafe

Eğitimin Laikleştirilmesi ve Eğitim Birliği

Discussion started on Lâiklik

EĞİTİMİN LAİKLEŞTİRİLMESİ VE EĞİTİM BİRLİĞİ : (TEVHİD-İ TEDRİSAT İLKESİ, LAİKLİĞİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR.)

 

EĞİTİM KURUMLARI VE İÇERİĞİNİN, DİN KURALLARINA GÖRE DÜZENLENMEYİP, AKILCI VE ÇAĞDAŞ KURALLARA GÖRE, ÇAĞIN İHTİYAÇLARINA CEVAP VEREBİLECEK ŞEKİLDE DÜZENLENMESİDİR.

 

BU KONUDA 1961 ANAYASASININ 19. MADDESİNİN 4. FIKRASINDA ŞÖYLE DENİLMEKTEDİR. “HİÇ KİMSE KENDİSİNİN İSTEĞİ DIŞINDA, DEVLETİN RESMİ OLARAK BENİMSEDİĞİ BİR DİN VEYA MEZHEBİ ÖĞRENİP, O YOLDA EĞİTİLMEYE ZORLANAMAZ. DİN EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ KİŞİLERİN KENDİ İSTEĞİNE VE KÜÇÜKLERİN DE KANUNİ TEMSİLCİLERİNİN İSTEĞİNE BAĞLIDIR.”  YİNE AYNI ANAYASANIN 21.MADDESİNDE DE ŞÖYLE DENİLMEKTEDİR: “ÇAĞDAŞ BİLİM VE EĞİTİM ESASLARINA AYKIRI, EĞİTİM VE ÖĞRETİM YERLERİ AÇILAMAZ”.

 

1982 ANAYASASININ 24. MADDESİ DE, DİN EĞİTİMİNİ, DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK EĞİTİMİNDEN AÇIKÇA AYIRMIŞ VE DİN EĞİTİMİNİN ZORUNLU OLMADIĞINI TEKRARLAMIŞTIR. 1982 ANAYASANIN 42. MADDESİNDEKİ ŞU HÜKÜM DE LAİKLİK İLE DOĞRUDAN İLGİLİDİR.  “EĞİTİM VE ÖĞRETİM, ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAPLARI DOĞRULTUSUNDA, ÇAĞDAŞ BİLİM VE EĞİTİM ESASLARINA GÖRE, DEVLETİN GÖZETİM VE DENETİMİ ALTINDA YAPILIR. BU ESASLARA AYKIRI EĞİTİM VE ÖĞRETİM YERLERİ AÇILAMAZ”.

 

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, ÖĞRETİM BİRLİĞİ 1961 VE 1982 ANAYASALARINDA ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINI  (ESERLERİNİ) AYAKTA TUTMAK İÇİN MUTLAKA UYULMASI VE KORUNMASI GEREKLİ TEMEL YASALAR ARASINDA GÖSTERİLMİŞTİR.

#1 - Temmuz 21 2007, 16:22:16
bak benm tek silahım flex değil homo boş yere ver ortalığı
                                       zelzeleye ver yanlış duymadın evet youtube ye
                                       her stilde sokarım adama lafımı anlayan anladı!
                                       tayfam burda sağlam benm benmi yanlız kaldım acaba?
                                       hsktr ordan köpek git arabanla gez dolaş!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.