Alternatifim Cafe

Nietzsche

Discussion started on Felsefe

...LaL...

Adama akıllı da demedim deli de demedim...
Sadece tek bi kelimeyle geçiştirilemez...
#26 - Aralık 03 2006, 19:09:09

ya nası beceriyosunuz böyle adamları bu kadar hafife indirgemeyi hayret ediyorum ya  :öff
#27 - Aralık 05 2006, 12:15:10

Ahirete Yönelik Avutmalar Birçok Ağır ve Zahmetli Yaşayanları Hayatta Devam Ettirme Değerine Sahiptir.
F.W.NİETZSCHE
#28 - Aralık 09 2006, 21:18:49

teşekkürler paylaşım için...
#29 - Ocak 06 2007, 15:04:13
« Son Düzenleme: Ocak 08 2007, 20:15:08 Gönderen: forbidden! »
artık forbidden! (yasaklı) değilim...  
özgürüm...
ve oyundayım...
güneş gözlerimi kamaştırıyor...

çok güzel bi yorum yapmıssın teşekkür ederim ama takıldığın konuya şöyle deyinmek isterim alenen atezimliği nerde gördün hiççilik düşüncesi ağır basıyo merak ettim. duvar yazınıda çok beğendim çok manalı. yorumun için sağol arkadaşım.
#30 - Ocak 06 2007, 16:26:12

...
#31 - Ocak 06 2007, 16:33:05
« Son Düzenleme: Ocak 08 2007, 19:59:51 Gönderen: forbidden! »
artık forbidden! (yasaklı) değilim...  
özgürüm...
ve oyundayım...
güneş gözlerimi kamaştırıyor...

zayıflar bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar

yükseldikçe ucma bilmeyenlere daha kücük gorunmemiz kaçınılmazdır

müziksiz bir hayat hatadır.
#32 - Şubat 04 2008, 16:39:14
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

fortune

aptal,kendini kaybetmiş,yasadıgı ve soluk aldıgı dünyadan habersiz,komsunu tanımaz,SUFİCE bir 'HİÇ'lik degil ama,

bilgece,farkında olarak,fark ettirmeye çalısarak,yokluk degil asla,aksine var olma 'AŞKI' ile  '''''HİÇ'LİK.
#33 - Şubat 04 2008, 17:39:18

nietzsche aynı zamanda bir şairdi..
              ÇAM AĞACI VE YILDIRIM
    Ben insandan ve hayvandan daha fazla büyüdüm
    Ve ne zamankonuşsam kimse bana cevap vermez.
    Çok yalnız büyüdüm ve çok yükseğe eriştim
    Bekliyorum; ne bekliyorsam?
    Bulutlar benim çok yakınımdan süzülürle,
    İlk yıldırım aşkını bekliyorum.
                                                     Nietzsche.
#34 - Nisan 08 2008, 18:28:04

Sadece ellerinde geleceğin anahtarlarını tutanlara geçmişin gizemlerini kavrama hakkı verilir..Nietzsche.

neden anlamıyorumm.. nietzsche, schopenhauer, freud hatta marx neden bu dünyadaa binlerde ayrıntıı görebilmiştee Allah ın varlığınıı hissedememiş..
#35 - Nisan 08 2008, 18:34:16

serzenişte

"Beni öldürmeyen şey, güçlendirir."  Ümit mi? Ümit en son kötülüktür!

Bu sözlerini seviyorum...
#36 - Nisan 18 2008, 13:00:32

fortune

ya serzenişte, sen arada bir yaz buralara ama daha çok okusan diyorum!

yanlış anlama hemen. yani, daha çok okusan daha çok sözünü seveceksin belki de.

ya da sevip sevmemek degil aslolan.

anlamak!!!
#37 - Nisan 19 2008, 00:00:25

serzenişte

ya serzenişte, sen arada bir yaz buralara ama daha çok okusan diyorum!

yanlış anlama hemen. yani, daha çok okusan daha çok sözünü seveceksin belki de.

ya da sevip sevmemek degil aslolan.

anlamak!!!

fortune,

Bunu sen diyorsun demek.. merak ettim acaba sen ne kadar okudun ne okudun ya da okuduğun bir şeyler var mı! Açıkçası yaşını da merak ettim.. Ne okuduğunu ya da okuyor musun bir yerde... neyse..
Demek ki yeterince okumamışsın hemen anlaşılıyor bir kişi hakkında yorum yazarken daha dikkatli olman gerektiğini hala kavrayamamışsın bir insanı eleştiriken bazı kelimelere bazı cümlelere dikkat etmek gerekir...

Örnek: "..sen arada bir yaz buralara ama daha çok okusan diyorum! "

Birincisi sanki senin inisiyatifindeymiş gibi ya da sanki kuralları ya da izinleri sen belirliyormuşsun gibi bir hitap kullanmışsın ki bu çok yanlış yanlış olduğu kadar da gereksiz ve anlamsız!

İkincisi sen benim ne kadar okuduğumu ya da ne okuduğumu biliyor musun ki burada geçmiş beni eleştiriyorsun!

Üçüncüsü madem ki bir eleştiri yapıyorsun bunun adabını öğren ona gire yap!

Dördüncüsü beni eleştirmek sana mı düşmüş ki!

#38 - Nisan 19 2008, 00:44:19
« Son Düzenleme: Nisan 19 2008, 00:46:18 Gönderen: serzenişte »

fortune

1* seni kesinlikle eleştirmedim  .. çok yanlış anlamışsın. inan üzüldüm. aksine o deyişim senin yazmana sevindigimdendi.. ama olsun anlatamamışım demek ki.
2* herhangi bir izni ya da inisiyatifi elimde tutmak gibi bir iddiam olmamasının yanında sevmem de!
3* üçüncü ve dördüncü maddelerde yazdıkların sana hiç yakışmamış bence! (bunu da bir inisiyatif olarak algılamazsın umarım)

neyse,   özür dilemem gereken bir şey varsa lütfen ayrıca belirt.
#39 - Nisan 19 2008, 01:21:36

poison_black!!

Yaşadığı zaman içerisinde kitaplarına sahip bir kaç insan vardı.
Onun değeride öldüğünde anlaşıldı.
Fakat hala tam olarak anlayamayanlarda coktur.
Severek okuyorum.
Anlaşılması zor olsada.

#40 - Mayıs 04 2008, 14:07:51

Punk- O -Rama

Hitler'i etkilemiştir kendisi.
#41 - Mayıs 06 2008, 23:12:28

fortune

etkileyemeyenler çatlasın!!!
#42 - Mayıs 11 2008, 03:36:17

barbie9138

Kendisiyle çeliştiği için her kesim insanın, aforizmalarından pay çıkarabileceğini düşünüyorum.
Araştırmaya değer bir düşünür bence Nietzsche.
#43 - Temmuz 05 2008, 16:47:47

depresif

ya bide adolf hitler onca katliamı nietzschenin dediklerinden etkilenerek yapmış hani üst insandan bahsediyo ya hitler alman ırkının (zaten nietzsche de alman) üst insan ırkı olduğuna inanmış ve o saf alman ırkını yaratmak için binlerce insanı katletmiş yani nietzsche dolaylı olarak o katliamların suçlusu aslında....

Noktalama ile ilişkisiz bir depresif. Hey gidi günler. Bütün noktaları sona yazmışım gerekli yerlere getiresiniz diye. =P
#44 - Temmuz 05 2008, 16:54:34

PosiTive

En sevdiğim aforizması ''umut etmek sadece işkencenin süresini uzatır''
''Böyle buyurdu zerdüşt''de çok yer alır,hoş o kitapta neler yok ki...ama ben bütün kitapları elimde olduğu halde hala diğerlerini cesaret edip okuyamadım,nietzsche hep derinlerde bir yerleri kurcalayıp sonunda hep haklı çıkıyo,yıkıcı oluyo çoğu zaman,ben de kaçıyorum nereye kadar bakalım.
#45 - Temmuz 06 2008, 13:32:37
« Son Düzenleme: Temmuz 06 2008, 13:32:56 Gönderen: Positive »

serzenişte

"Böyle buyurdu zerdüşt" kitabını merak ediyorum iyi bir kitapmış bir ara alıp okumayı düşünüyorum...
#46 - Temmuz 09 2008, 00:03:46

insanı kendisiyle çeliştiriyor bence açıklamaları

bir yandan saçmalamış derken öyle sözleri çıkıyorki karşıma acaba öylemidir diorm

akıl oyunu yapıyor yanii

ama şu veya bu şekilde kendinden söz ettiriyor..

ve farkında olmadan hiçbirşeyin olmadığına inanarak bir şeye inanmış oluyor

o zamanda 'hiç'lik olmuyor

ve birde hitler gibi yarım akıllıyı dünya tarihine geçiriyor..

tam karar veremiyorum Nietzsche iyi bir filozofmu değilmi

akıllı veya deli

ne düşündüğümüz umrunda olmasada

kendisinden bahsetmemizi sağlıyor..

Hitler kesinlikle yarım akıllı değildi... Onun askeri konudaki bilgisi gerçekten yok.. Ancak siyasi anlamda bence gelmiş geçmiş en büyük siyaset adamı.. Ne Atatürk, ne başka birisi.. Askeri anlamda az çok bilgisi olsaydı veya komutanlarını dinleseydi şu an başımızda Amerika+İsrail gibi bir sorun olmayacaktı.. Hitler'in yaptığı katliamın çok daha fazlasını yapan Sırplar, Fransızlar, İngilizler ve Yahudiler şu an hiçbir şey yapmamışlar gibi gezebiliyorlar, ancak Almanlar bu konuda hep suçluluk duygusu hissediyorlar.. Bu da sadece Hitler'in askeri anlamda zayıf olmasından kaynaklanıyor.. Bakın faşist değilim, insanların ne olursa olsun öldürülmemesi gerektiğine inanıyorum ancak çoğu zaman masum insanların iyi bir hayat sürmeleri için masum olmayan insanların öldürülmesi gerek.. Hitler buna uygun bir kılıf bulamadı ve en saçma sayılabilecek gerekçeyi öne sürdü, saf Alman ırkı.. O zaman için düşnüldüğünde bu o kadar büyük bir hatası değildi ancak şimdiki zamanda kendisine en büyük suçlamaları getiren hatası budur.. En büyük hatası ise Sovyetlere saldırması olmuştur, zira Hitler'in ordusunu durdurabilen ve yenebilen tek ordudur Kızıl Ordu.. Ki Hitler'in ordusu 1 ayda Almanya'dan Türkiye sınırına kadar olan tüm toprakları almıştı.. Bu derece büyük ve güçlü bir ordunun yanında Japon ve İtalyan ordusu ile birlikte İngilizler ve Amerikanları tarihten silebilirdi ancak askeri zekası olmadığından Sovyetlere saldırdı ve ebesininkini gördü kısaca..

Yeniden söylüyorum Hitler kesinlikle yarım akıllı değildir, zaten Nietzsche'den etkilenen birisinin yarım akıllı olması imkansızdır, Nietzsche'yi anlayamayanlar yarım akıllıdır, onu saçmalıklarla suçlayanlar yarım akıllıdır.
#47 - Temmuz 10 2008, 15:40:04
A child: What is democracy?
RTE: It must have sometihng to distribute coal when the election season comes..

poison_black!!

Friedrich Nietzsche Kimdir?

Nietzsche, 1844 yılında dünyaya gelen ve "Tanrı Öldü" sloganıyla tanınan Alman asıllı İsveç'li bir filozoftur. 20.yy'da Marx'la birlikte en çok okunan filozoflar arasında gösterilir. Kendini geleceğin filozofu olarak adlandıran Friedrich Nietzsche, yaşadığı dönemde pek tanınıp anlaşılamasa da, kendinin de tahmin ettiği gibi ölümünden sonra düşün dünyasında büyük ses getirmiş, özellikle de felsefe alanında büyük etkiler bırakmıştır. En önemli eserleri Böyle Buyurdu Zerdüşt ve ölümünden sonra yayınlanan Güç İstenci adlı kitaplarıdır. Günümüzde bile hala en çok okunan filozoflar arasında sayılır ve hergeçen gün popülaritesi artmaktadır. Hakkında sayısız kitap ve makale yayınlanmıştır.

Nietzsche'den yoğun biçimde etkileen düşünür ve sanatçılar arasında edebiyat alanında Thomas Mann, Hermann Hesse, Andre Gide, D.H.Lawrance, Rainer Maria Rilke, William Butler Yeats; felsefe alanında Max Scheler, Karl Jaspers, Michel Foucault sayılabilir. Psikoloji alanında ise başta Sigmund Freud olmak üzere Alfred Adler ve Carl G.Jung, bir çok görüşlerini Nietzsche'ye borçlu olduklarını belirtmişlerdir.
#48 - Temmuz 18 2008, 17:40:36

poison_black!!

Friedrich Nietzsche Nihilist midir?

Nietzsche, bilindiğinin aksine hayatı en yüksek derecede olumlayan, kendi tabiriyle "evet"leyen bir gelecek felsefesi yaratmak adına nihilizme karşı bir tepki felsefesi geliştirmiştir. Nihilizmi "konukların en tekinsizi" olarak tanımlayan Nietzsche, Nihilistik inançları ve fikirleri her durumda eleştirmiş, felsefesini, insanı nihilizme iterek kendine yabancılaştıran düşün sistemlerine saldırmakla oluşturmuştur. Fakat çoğu felsefe kitaplarında Nietzsche'nin nihilizmi savunduğu ve felsefesini bu yönde geliştirdiği kaydedilir. Elbette ki böyle birşeyin imkanı yoktur. Hatta kimi ünlü yorumcu ve felsefeciler bile bu yanılgıya düşebilmişlerdir.

Nietzsche, nihilizmi bir bataklık olarak görür. Özgür ruha sahip insanların bu bataklıktan nasıl ve ne şekilde kurtulmaları gerektiğine istinaden çözümler üretir, öğütler verir. Felsefesinin temeli, insanı kendine yabancılaştıran ve bu yabancılaşma sonucu her türlü ilahi yanını kaybeden insanlığa yeni bir hedef edindirerek, varlığın kutsal özünü hiçe indirgeyen nihilizmden kurtarmaktır.
#49 - Temmuz 18 2008, 17:41:32

poison_black!!

Friedrich Nietzsche Ateist midir?

Friedrich Nietzsche bir çok yorumcu ve felsefeci tarafından varoluşçu felsefenin ateist kanadına mensup bir fizolof olarak gösterilir. Halbuki Nietzsche'nin eserleri dikkatlice incelendiğinde, başta Hristiyanlık olmak üzere sadece nihilistik dinlere karşı savaş açtığı görülür. Hiçbir beyanında ateist olduğunu dile getirmemekle birlikte, eserleri bütünlükle okunduğunda oldukça inançlı olduğu hissedilir. Çünkü Nietzsche'ye göre kendini farklı kılan şey ateist olması değildir, Tanrı diye inanılanı Tanrı'ya benzer bulmamasıdır. Bunu Deccal adlı eserinde önemle vurgulamıştır. Nietzsche'nin ateist olduğunun düşünülmesi, Tanrı'nın ölümü sloganının yeterince anlaşılamamasından kaynaklanmaktadır.

Nietzsche, herşeyden önce yaratı kavramına inanır ve doğanın Apollon-Dionysos güçleriyle kendi kendini doğuran, yaratan ve yıkan bir özelliğe sahip olduğunu düşünür. Bununla birlikte yaratıyı, acıdan kurtuluş için yeğane yol olarak belirler. İnsanlığa yeni bir amaç olarak sunduğu Üstinsan/Dionizik insan için tabiatın olduğu gibi panteistik onanışını şart koşar. Kısacası Nietzsche, kökleri maddeye bağlı bir pagan mistisizmini, panteizmini savunur, ateist değildir. Öyleki düşünsel kökleri, İslam felsefesinin içinde yer alan İnsan-ı Kamil gibi kavramlarıyla büyük benzerlik taşır. Nietzsche, Tanrı öldü derken kastı bir inkar, bir red değildir, tersine bir ulu inancın yine insan tarafından bertaraf edilmesidir.
#50 - Temmuz 18 2008, 17:42:23

Üye:

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.