Alternatifim Cafe

PC'ye Yaz Temizliği

Discussion started on Donanım

Pc'ye Yaz Temizliği
Hava ısındı, yavaşlamalar ve donmalar arttı. Peki her şey soğutma mı demek? Temizlik hızdır.


Hava ısındı, yavaşlamalar ve donmalar arttı. Peki her şey soğutma mı demek? Temiz bir PC her zaman daha hızlıdır.

Bilgisayarınız Pentium çift çekirdek işlemci, 1-2 GB bellek, kocaman bir HDD ve çok serin bir kasaya sahip olabilir. Sizi hiç yarı yolda bırakmamıştır, oldukça hızlı çalışmıştır ancak havalar ısınmaya başladığında kasanız ne kadar soğuk olursa olsun yavaşlamalar yahut donmalar baş göstermeye başlamış olabilir. Bunun nedeni ise hep kapalı halde duran kasanın fanlarından içeri doğru giren   toz ve tüy parçacıklarının yavaş yavaş bilgisayarınızın içindeki donanıma nüfuz etmesinden kaynaklanabilir.

Unutulmaması gereken şudur ki; tozlu bir ortam donanım işlevleri doğru dürüst yapamamasına ve çok daha fazla ısınmaya neden olacaktır. Bir Bilgisayarcı olarak, kasanızın içini ve tüm donanımınızı en az 6 ayda bir temizlikten geçirmenizi öneriyoruz ve yazımıza geçiyoruz.


Malzemenizi Seçin

Yaz temizliğine girişmeden önce cihazlarınızı neyle temizleyeceğinizi iyi seçmek gerekir. Fazla ıslak ve sulu temizlik maddeleri, hassas ve elektronik olan parçalarınıza oldukça fazla zarar verebilirler.

Bilgisayarınızın kasasının dışında yoğun olmayan kimyasal içerikli maddeleri tercih edebilir kasanızın rengini elinizden geldiğince ilk günkü haline döndürmeyi başarabilirsiniz. Kasanızın içindeki temizlikte ise kesinlikle herhangi bir sıvı kullanmayın, kasa temizliği için ihtiyacınız olan tek şey nemli bir bez olacaktır.


Kasanıza Temizlik

En temiz ofis ve ev ortamlarındaki bilgisayar kasaları bile zamanla kir ve pislik bakımından inanılmaz bir hale gelebilirler. Siz bilgisayarınızda oyun oynarken ya da nette sörf yaparken, soğutma için dışardan alınan sıcak hava tozu, kiri veya tüyü ile olduğu gibi fanlarınızdan geçerek işlemcinizi veya güç desteğinizi soğutacaktır. Kasa içine alınan bu kadar pislik zerreciği kendi kendine imha edilemediği için kasanızın kenarlarına, kablolara ya da parçaların üzerlerine yapışmış olacaktır.

Kasanızın elektriğini çektiğinizden emin olduktan balkon gibi havadar bir yerde yavaşça açmaya başlayın. Statik elektriği aldığınızdan emin olduktan sonra tozları ya sıkıştırılmış hava kullanarak ya da çok hafif nemli bezinizle alınız.

Sıkıştırılmış hava püskürtme makineniz yoksa kullanacağınız en kolay yöntem üflemek olacaktır ama bunu yaparken ağzınızdan çıkabilecek bir tükürük damlasının da donanımınıza zarar vereceğini asla unutmayın. İnce fırçalar da işinize oldukça fazla yarayacaktır. Temizlik boyunca da asla elektrikli süpürge makinesi kullanmayın.


Fanların Temizliği

Bilgisayarınızda hayati öneme sahip olan fanlar kirli hava yüzünden zamanla toz yumakları haline gelirler. Toz yumağı haline gelen fan ise işlemsiyi, ekran kartı ve kasayı soğutamamaya ve haliyle cihazların haddinden fazla ısınmalarına neden olur. Haddinden fazla ısınan cihaz işlevini doğru dürüst yapamadığından dolayı bilgisayarda yavaşlamalara ve donmalara neden olacaktır. Ancak zaman ilerledikçe ve sıcaklık artıkça da donanım sıcaktan yanmaya ve tamamen bozulmaya başlayacaktır.

Unutmayın ki; fanın soğutamamasından dolayı yanan bir parça tüm ana karta ve dolayısıyla tüm parçalara tesir edecek ve dolayısıyla sizi yeni bir bilgisayar alma zorunda bırakacaktır.
Fan temizliğinde fana kesinlikle üflemeyiniz. Çünkü fan, oturmuş olduğu düzenek altındaki motor sayesinde sabit bir eksen etrafında döner, fan durduk yere farklı yerden hava alır dönerse yörüngesini şaşırabilir ve sağlıklı dönmemeye başlayabilir.

Fanınızı temizlemek için nemli bez, ulaşamadığınız yerlerde de kulak çubuğu kullanabilirsiniz.


  Kasanızın Kabloları

Kasanızın içini neredeyse temizlediğinize göre onu yavaşta kapatabilir ve yerine takabilirsiniz. Ancak kasanıza bağlı olan kabloların oldukça kirli olduğunu fark ettiniz ve bir şeyi yapıyorsam tam yapayım dediniz.

O zaman sıra geldi kablo temizliğine. Kablolarınızın elektrikle ilişiğinin kesildiğinden emin olduktan sonra kuru bir bezi alkol ya da kolonya kullanarak nemli bir hale getirin ve bir uçtan diğer uca silin. 10-15 dakika geçmeden kablolarınızı herhangi bir üniteye bağlamayın ya da prize sokmayın. Üzerinde kalabilecek küçük bir damla sıvı bile oldukça tehlikeli olabilir.Klavye Temizliği

Araştırmalar bir ofis tuvaletinin bile bir ofis masasından daha az bakteriyi üzerinde barındırdığını gösteriyor. Tuvaletler sürekli hijyenik maddelerle temizlenmekte ancak ofis masaları oldukça uzun aralıklarla temizlenmektedir. Tahmin edebileceğiniz ofis masasında en çok kullanılan cihaz olan klavye de zamanla bakteri yuvası haline gelmektedir. Bu yüzden en çok temiz kalması gereken bilgisayar parçası da klavye olmalıdır.

Klavye temizliği ilk yapmanız gereken bilgisayar tamamen kapalıyken, onu ters çevirip sallamak olacaktır. Böyle içersine düşmüş olabilecek küçük sert maddeleri düşürebilirsiniz. Tuş aralıklarını nemli bir kulak temizleme çubuğuyla fazla bastırmadan silebilirsiniz. Eğer daha sağlıklı bir temizlik isterseniz de bilgisayar mağazalarında ortalama 20 YTL civarında satılan hava spreylerinden edinebilirsiniz. Tuşları ise anti bakteriyel ıslak mendillerle silmeniz oldukça sağlıklı olacaktır.


CD/DVD Sürücü Temizliği

Toza ve kire karşı en hassas olabilecek aygıtlar optik okuyucu ve yazıcılardır. Çünkü hafif bir tozlanma dolayısıyla, okuma işlemini gerçekleştiren lazer okuma işlevini kaybederek size sıkıntılı anlar yaşatabilirler.

Optik okuyucu içersindeki kiri temizlemenin en güzel, belki de tek yolu çok ucuz bir fiyata hemen her CD satan dükkanda bulabileceğiniz bir temizleme kiti kullanmak olacaktır. Bu kit bir boş CD üzerine iliştirilmiş iki adet temizleyici kumaş parçası ve temizlik kimyasalından oluşmaktadır.


Tüplü Monitör Temizliği


Bildiğiniz monitörler de kısa zaman içersinde kir yuvası haline dönebilmektedirler. Monitör temizliği için kesinlikle içini açmamalısınız. Dış yüzey temizliğinde de daima nemli bir bez kullanmanız gerekiyor.

Eğer monitörün yüzeyi çok kirlenmiş ve kasası da tozdan görünmeyecek bir hal almışsa bez alkol ile nemlendirilebilir. Ekrandaki lekeler içinse cam spreyi kullanılabilir ancak kimyasal zerrelerinin kesinlikle kasanın içine kaçmadığından emin olmanız şartıyla.LCD Monitör Temizliği
LCD monitörlerin ekranı çok hassas bir yapıdan oluşmuştur. Parmağınızla hafifçe dokunduğunuzda bile izi kalan ve yine parmağınızla lekeyi çıkarırken daha kötü bir hale gelen bir kristal yapısının temizliği için kullanılacak en güzel malzeme bir gözlük camı temizleyicisi olacaktır.

Küçücük bir bezle çok güzel sonuçlar alabileceğiniz gibi yine hemen her bilgisayar mağazasında bulabileceğiniz bir LCD temizleme spreyi ve özel beziyle tozdan, kirden kurtulabilirsiniz. 
#1 - Temmuz 04 2007, 12:12:40
« Son Düzenleme: Mart 30 2008, 12:06:54 Gönderen: can_bey_81 »

delikadir

sağol can akşam işe koyulurum :D
#2 - Temmuz 04 2007, 13:48:01

evet benimde koyulmam gerek (6)
#3 - Temmuz 04 2007, 13:49:17

klavyeyi bi ters çevirdim... içinden çıkanları annem görse beni evlatlıktan reddeder :Ç

sağol can
#4 - Temmuz 04 2007, 13:53:15
Odun kesicinin hık diyicisi ..... :dondurma   

ben tuşlarıda söküyorum, sonra bir çevirddimmi 2 kilo kıl çıkıyor sadece (6)
#5 - Temmuz 04 2007, 13:59:39

ben tuşlarıda söküyorum, sonra bir çevirddimmi 2 kilo kıl çıkıyor sadece (6)

öğkk :ohmygod
#6 - Temmuz 04 2007, 14:02:10
Odun kesicinin hık diyicisi ..... :dondurma   

konuyu açtığn çok iyi olmuş

klavye'yi ters çevirdim, gerisini siz düşünün :4
#7 - Temmuz 04 2007, 19:23:57
тαη-ѕυ¢υк       dnce2        therockula                                 Lay Lay Lomm.    :ask :ask :ask

Yan kapağı açık öle bekliyi beni :D
#8 - Temmuz 06 2007, 00:12:35

delikadir

klavyeyi çeviriyorum da bişe çıkmıyo yapışmışlar artık :sizo

cancığıııım :D bu temizliğin internet ya da modem için olanı da var mı :D
#9 - Temmuz 08 2007, 17:01:31

modeme reset at arada, ıp yi fazla tanımasınlar (6)
#10 - Temmuz 08 2007, 17:34:20

delikadir

modeme reset at arada, ıp yi fazla tanımasınlar (6)

yapmam mı hiç :Ç (6)
#11 - Temmuz 09 2007, 08:21:03

ben tuşlarıda söküyorum, sonra bir çevirddimmi 2 kilo kıl çıkıyor sadece (6)

tuşları nasıl söküyorsun?
#12 - Temmuz 09 2007, 18:50:15

bak o klavyene göre değişir.
büyükse, parmağınla bile sökersin (6)

ben,m klavye ayıptır söylemesi biraz özeldir :P

sen şimdi eline bir bıçak felan al. başla sökmeye. toparlıyabilirmisin tekrar ama dikkat et.
istersen ilk önce fotosunu çekip pc ye at (6)
#13 - Temmuz 09 2007, 21:24:47

bilgisayarı büyükihtimalle bir uzatma/coğaltma kablosuna takıyorsunuzdur.elinize bir civi alıp o uzatma kablosunu taktığınız prizin icindeki iki deliğide iyice temizleyin.ama bu işi kesinlikle civiyle yapın yoksa işlemciniz yanabilir. :sizo
#14 - Temmuz 09 2007, 21:31:50

yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum.

bilgisayarı büyükihtimalle bir uzatma/coğaltma kablosuna takıyorsunuzdur.elinize bir civi alıp o uzatma kablosunu taktığınız prizin icindeki iki deliğide iyice temizleyin.ama bu işi kesinlikle civiyle yapın yoksa işlemciniz yanabilir. :sizo

kötü örnek olmayınız :)) ciddiye alan çıkabilir (6)
#15 - Temmuz 09 2007, 21:47:22

Lonelyboy

benim PC sıcağı seviyor (6) gerekirse vantilatörü alıyorum PC nin önüne son ayar açıyorum destek veriyorum (bu işlemi daha çok adsl modeme uyguluyorum) (6) arada bir 1800W lık elektrik süpürgesini alıyorum elime a'dan z'ye içini dışını çekiyorum (6) farketmez kasa, klavye, monitör, fan vs. bi elektirk süpürgesi hepsine yetiyor (6) bunlara hiç gerek yok (6)

bu arada dikkatli olun sonra kabloları makineye kaptırabilirsiniz (6)
#16 - Temmuz 10 2007, 13:51:31
« Son Düzenleme: Temmuz 10 2007, 13:52:33 Gönderen: Lonelyboy »

ondan ziyade, elektrikli süpürge makineye zarar verebilir
#17 - Temmuz 10 2007, 13:59:36

Lonelyboy

yooo benim PC ye vermedi herhangi bir zarar parçaları kaptırmayın sorun yok (6)
#18 - Temmuz 10 2007, 14:06:44

olm senin elektrikli makinan 1 milyarlık (6)

bizimkiler gariban usulu (6)

parçaların üzerine elektrik bırakabilir
#19 - Temmuz 10 2007, 14:18:32

Lonelyboy

plastikte elektiriğin ne işi var lem :Ç
süpürgenin motorunu değil hortumunu kullanacaksın kasanın içini çekmek için (6)

o başka, 1 milyarlık olan inşaat süpürgesi (6) benim kullandığımın fiyatı hakkında bilgim yok (6)
#20 - Temmuz 10 2007, 15:25:20

sonuşta sen eline hortumunuda aldığında titreme yapmıyormu (6)
#21 - Temmuz 10 2007, 18:55:32

Lonelyboy

o titreme elektrikten değil hortumun şiddetinden (6)
#22 - Temmuz 10 2007, 21:40:09

yaz geldi pc yavaşladı
saol can işe koyulma vakti geldi desene
#23 - Temmuz 22 2007, 16:04:06
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

 
£я§@N_05

bak o klavyene göre değişir.
büyükse, parmağınla bile sökersin (6)

ben,m klavye ayıptır söylemesi biraz özeldir :P

sen şimdi eline bir bıçak felan al. başla sökmeye. toparlıyabilirmisin tekrar ama dikkat et.
istersen ilk önce fotosunu çekip pc ye at (6)

neyse en iisi ben vazgeçip ters çevirim klavyeyi çünkü geri toparlıyabileceğime inanmıyorum (6) yine de tşkrler :)
#24 - Temmuz 23 2007, 15:27:14
« Son Düzenleme: Temmuz 23 2007, 15:28:55 Gönderen: тнэ ыттэя эиα »

ölüadam

bak o klavyene göre değişir.
büyükse, parmağınla bile sökersin (6)

ben,m klavye ayıptır söylemesi biraz özeldir :P

sen şimdi eline bir bıçak felan al. başla sökmeye. toparlıyabilirmisin tekrar ama dikkat et.
istersen ilk önce fotosunu çekip pc ye at (6)

Az önce bitti işim.İnce uçlu tornavidalarla söktüm :D Mis gibi oldu klavye,bir avuç kir,toz çekirdek kabuğu vs çıktı (6)
#25 - Temmuz 24 2007, 19:37:03

Laptoplar için bi öneriniz yokmu..
#26 - Mart 12 2008, 01:27:55

sakın dağıtayım deme, topluyamassın bir daha, heleki biraz eski ise (6)
#27 - Mart 12 2008, 15:35:54

sakın dağıtayım deme, topluyamassın bir daha, heleki biraz eski ise (6)
Yok ya dağıtma değil biraz daha yüzeysel öneriler...
#28 - Mart 13 2008, 19:16:49

fanları yağlamayı unutmayın :P
#29 - Mart 30 2008, 12:09:42

en son pc yi kış temizliği yaparken dağıtmıştım hala öyle duruyor.. (6)
nasıl olsa yine parçalıcam temizlik için diye toplamadım..
bilgisayarın fanlarını musluğun altında yıkamıştım zamanında, sonra takmaya üşendim, inşallah çalışıyorlardır hala, yazın lazım olacaklar..
#30 - Nisan 07 2008, 21:09:50
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

anneme söleimde yapsın (6) (6) (6)
#31 - Haziran 01 2008, 16:24:10


night

Bilgisayarı anneme versem direk çöpe atar (6) arada bir açıp temizliyorum elektrik süpürgesiyle (6) Klavye daha yeni pek temizliğe ihtiyacı yok (6)
#33 - Haziran 01 2008, 19:12:06

abine söle (6

evin en büyüü bnm :P :ehem


Bilgisayarı anneme versem direk çöpe atar (6) arada bir açıp temizliyorum elektrik süpürgesiyle (6) Klavye daha yeni pek temizliğe ihtiyacı yok (6)

neyseki annem anlıo bu işlerden.. pc yi bilio :D :D :D
#34 - Haziran 01 2008, 20:07:00

ben hiç yapmam banane temizlesin kendini
#35 - Ağustos 01 2008, 14:15:02
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

çok sağoll :):)
#36 - Ağustos 13 2008, 17:29:39
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

Klavyemin içinde "Belediye Çöplüğü" potansiyeli var :Ç
#37 - Kasım 18 2008, 22:05:02

kızım şu hard disk*i sil :D
#38 - Ocak 31 2009, 21:27:25
İmzanız kural dışı.

 Yahu milletin kafasını niye karıştırıyorsun böyle şeylerle. Alacaksın eline eski bir diş fırçası, bir de kuvvetli bir elektrik süpürgesi, fırçayla sürtüp makineyle çekeceksin bu kadar basit. =p Monitörü zaten anneler her genel temizlikte siliyorlar. (6)
#39 - Şubat 05 2009, 11:20:39
Nâr'ı nur söndürür..

Yahu milletin kafasını niye karıştırıyorsun böyle şeylerle. Alacaksın eline eski bir diş fırçası, bir de kuvvetli bir elektrik süpürgesi, fırçayla sürtüp makineyle çekeceksin bu kadar basit. =p Monitörü zaten anneler her genel temizlikte siliyorlar. (6)

o diş fırçasını sen neyse (6) veri yollarını kazımamaya dikkat et ve dikkat et parça kopmasın (6)
#40 - Şubat 05 2009, 11:57:07

 Merak etme karşında yılların bilgisayarcısı duruyor. :artis (6)
#41 - Şubat 05 2009, 12:13:13
Nâr'ı nur söndürür..

Statik elektriği nasıl alabilirim ben bi akıl verin :Ç Çok pis çarpıyor deyus :Ç
#42 - Mayıs 11 2009, 20:00:06

Statik elektriği nasıl alabilirim ben bi akıl verin :Ç Çok pis çarpıyor deyus :Ç

çıplak ayakla çimlere basarken kullan bilgisayarı, olmadı anakartı sök bahçeye göm
#43 - Mayıs 11 2009, 22:26:15
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.