Alternatifim Cafe

Gençler Neden Klasik Müzik Yerine Hip-Hop Müziğini Dinlemeyi Tercih Ediyor?

Discussion started on Klasik Müzik

hip hop müziğin hata olduğu söylenemez, zevk meselesidir bu... ama hip-hop müzik dinleyen kesimin bir çoğu özenerek dinliyolar...hata olan bu bence...:)
#51 - Eylül 28 2009, 19:00:55

Zeitgeist

   Kendimi bildim bileli klasik müzik dinliyorum, hastası olduğumu söyleyebilirim. ' Olum, akranlarımdan bir tek ben mi dinliyorum lan! ' hissiyatı oluşuyor bazen, üzülüyorum. Böylesine güzel ve asil bir türü bir kez bile dinlememiş olmak insanlık ayıbıdır zatıma göre. Hayatın her noktasında klasik müzik vardır. Okul zillerinde bile Beethoven'ı görebilirsiniz. (fur elise), bunu birçok kişi de bilmez. Televizyondan duyduğunuz birçok soundtrack ve reklam müziği klasik müzik arasından seçilmekte. Klasik müzik dinledikçe, 'Ohaaa, ben bu melodiyi bir yerden hatırlıyorum. ' yahut, ' Eneee, bu müzik bunun muymuş? ' türevinde bir şaşkınlık ile karşı karşıya kalacaksınız.

   Şöyle adam gibi klasik müzik sohbeti yapacak hiçbir kimse yok hayatımda. ' Mozart şöyleymiş, Beethoven böyleymiş, vay anasınıııı. ' deyyü, bu büyükleri çekiştireceğim tek bir ademoğlu ile karşılaşmadığım için gerçekten üzülmekteyim. Böylesine köklü bir müzik yerine, birçok gencin abidik gubidik, endüstriyel müzik ritmlerini dinlemesi sinirlerimi bozmakta. ' Olum şunla şu çıkıyormuş ' minvalindeki cümlelerden ziyade, ' ... 'nın konçertosunu dinlemelisin. ' ile gelin bana. Böyle entellektüel muhabbetleri seviyorum yahu.

   Klasik müzik icra eden adamların IQ seviyelerinden hiç bahsetmeyeceğim. Adamların en düşük IQ'su 160'dan başlamakta. Hayatının büyük bir döneminde sağır olan Beethoven'ın, kutsiyet fışkıran zekası ile bu işin altından sıyrılabildiği bir gerçektir. Böylesine büyük dehaların, mezarlarının toplu mezar olarak adlandırılabilecek yerlerde bulunması bir ayıptır. Zekadan bahsetmişken, hamile karnındaki bebeklerin klasik müzik ile doyurulması, onların zekalarının gelişimi için büyük bir adımdır. Kendiniz dinlemiyorsunuz, bari doğacak çocuğunuza dinlettirin.

   Bana, konçerto, sonat falan önerin lan. :w Aşeriyorum resmen.
   Dipnot : 10 gb lık bir klasik müzik arşivi indirmekteyim şuan. İçinde Bach, Mozart ve Beethoven var sadece. Onlar bir insin, başka büyüklere de geçeceğim. Dinimiz amin. Klasik müzik dinlendiği sırada, ele kalem alıp, orkestra şefliği-cilik(?) oynamak kadar güzel bir şey o-la-maz!  (6)

http://www.youtube.com/watch?v=C8fI-dGWT74  Bak izledim, dellendim yine. 1812 Çaykovski gel evladım.  X(
#52 - Ekim 12 2009, 20:57:12

Any_one

Ben dinliyorum, gayette fhoş.

-buradaki genç yazarımız, aslında her gencin hip hop dinlemediğini, iki üç klasik müziği sevdiğini de anlatmak, belirtmek istemiştir. fakat bu pek de başarılı ve etkileyici bir yöntem olmayıp bazı okurların tiksinmesine neden olabilir.
konuya gelirsek; üf.. açıklayacaktım şimdi ama ayaklarım üşüdü çorap giymeye gidiyorum ben. (evet, son cümlemi Can''dan özendim de yazdım. vallaha bak. vallaha dedim, boş yere yemin etmem ben. hadi çüüz.)
#53 - Ekim 16 2009, 00:40:11

Aslında ''gençler'' diyerek kısıtlama yapmamak lazım, herkes ne istiyorsa onu dinliyor sonuçta. Bide Ruh hali var. 1 saat önce hiphop dinleyen insan 1 saat sonra klasik müzik dinleyebiliyor. Tamamen kişisel bişey bence ;)
#54 - Ocak 24 2010, 16:19:11
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

Ceren aşkolsun lan ben varım burda :Ç Gel ben sana konçertolardan konçerto öneriyim, sesli konuşmadan da çalayım. Ayıp ettin, lan koca kafalı. :w
#55 - Şubat 13 2010, 15:37:33
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Zeitgeist

Ceren aşkolsun lan ben varım burda :Ç Gel ben sana konçertolardan konçerto öneriyim, sesli konuşmadan da çalayım. Ayıp ettin, lan koca kafalı. :w

Lan ne varsa at bana, klasikle büyüyorum ben. :w
#56 - Şubat 13 2010, 17:56:18

Fade

Kulağımız alışmamış ki.
#57 - Şubat 13 2010, 22:08:32

2 si aynı anda süper gider. Kaç tane beat var klasik müzik.
#58 - Ağustos 08 2010, 14:03:54
Çağrı atmazsa aramam aga egoistim ben.

Hayatınızda Dünya'nın en genç müzik profesörü olan Bernd Glemser'i Rachmaninov'un 3. Piyano Concerto'sunu çalarken gördünüz mü? Orada klasik müziğin sadece "dinlendirici" yoga müziği olmadığını görürsünüz. Siz zenginlerin bir yandan 100lerce dolarlık şarap içerken öte yandan arka planda çalan klasik müzik hakkında hiç bir *** bilmemelerine bakmayın.
...
Klasik müziği eseri yazanın psikolojisinden ayıormadan dinlemeyi deneyin. Beethoven'ın Kreutzer Sonat'ı dinlendirici değildir. İçsel bir tepkiyi, sağırlaşan bir adamın hayatta kalma mücadelesinin sert dönüşlerini yansıtır. İyice sağır kalmış bir adamın, ölümsüz aşkı dediği kişiyle beraber olamamsının verdiği hüzünle, barsaklarının inanılmaz sancısıyla, ölüm döşeğinde yazdığı eseri dinleyin. Karanlığı, depresyonu ama tüm bunların kişisel aşkınlığını da aynı eserde bulursunuz.
...
Bu büyük bestecilerin  hiç biri şan şöhret para içinde yaşamamıştır. Hepsi acılar yaşamıştır. Mozart öldüğünde mezarı başında mezarlık görevlisi dışında kimsecikler yoktu. Beethoven, kendi yazdığı 9. senfoniyi hiç duyamadı, çünkü sağırdı. Arkası dönükken onu ayakta haykırarak alkışlayan Viyana'lıları farkedebilmesi için kemancının onu dürtmesi gerekmişti.
...
Bach deseniz 9 çocuğunun karnını doyurabilmek için sümüklü aristokratların malikânelerinde çalıyordu.
...
Peki arkadaşlar, hip hop da ne skimmiş? Kültür endsütrisi böyle bir şey işte. Hangi müziğin dinleneceğini kitlenin kendisi değil, kitlenin ne müzik dinleyeceğini endüstri belirliyor. Yani bu bir "zevk" meselesi değildir. Size sunulanın ötesini görüp görememekle ilgilidir. Koyun olmakla, sorgulamak arasındaki farktır.
#59 - Ekim 14 2010, 11:42:26

hip-hop olsa yine iyi. apaçilik son moda.
#60 - Ekim 14 2010, 11:46:07
Programmer: CS3-CS4

klasik müzik kesmiyo cünkü bi taraflarında kola kaynıyo ya o yüzden yerimizde duramıyoruz :D
#61 - Ekim 31 2010, 10:38:32
HeRkes HeRkesi HeRkes sanaRken ben seni faRkLı sanmıştım oysa. . .

Ne Rock Ne Rap En Güzeli Slow..
#62 - Kasım 03 2010, 08:54:14
Sana Yine Dönemem, Dönenem
Göz Göre Göre Seninim Diyemem
Yıkamam Kendimi Yasaklı Sevdandan Geçemem
Dünlerime Dönemem, Dönemem
Göz Göre Göre Yoluna Eğilmem
Sen YIRTILMIŞ DAMARIMSIN Kanarsın Dur Diyemem..

Klasik müzik öyle bir müziktir ki, diğer müzik türlerinde hissedebileceklerinizin hepsini bu müzikte hissedersiniz. Yeri gelir sizi ağlatabilecek derecede parçalar vardır içerisinde. He sonat , konçerto falan diye detaya inmeyeceğim sadece parça diyorum.
Bazen dans etmek istersiniz, abarttığımı sanmayın, break dans bile yapabilme dürtüsünü getirebilir sizlere. Kızgın bile olabilirsiniz dinlerken. Size o duyguyu bile hissettirebilir. Bu her ayrı parça değil adet olarak 1 tane parça için de söylebilirim.

Sadece bir parça, 10 dk diyelim.. Size o 10 dk da tüm bu duyguları verebilir. Birden neşelenip gülebilirsinizde..

Klasik müzik böyle bir büyüdür... Anlayanadır o da. Bundan dolayı fazla kişi sevmez, ne ülkemizde ne de dünyada. Hatta dalga konusu olur, çünkü dalga geçenler bu müziğin içine girmemişlerdir.

Sözsüz bir şekilde sizi duygulandırabilecek tek müzik türüdür ya da şöyle diyeyim, yazan çoğu bestecinin parçalarında bir anı vardır. Bir şey yaşamıştır ya da bir olay anlatmak istemiştir. Böyle anlatmıştır. Eğer iyi dinlerseniz anlarsınız. Sadece notalarla koskoca bir aşkı anlattığını duyarsınız, büyülü bir güzelliği olan prensesi anlattığını duyarsınız..

Dinlemeyi bilirseniz..
#63 - Kasım 05 2010, 03:04:51
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Sorun lasik müzik dinlenmemesi değil. İğrenç bir şekilde aşağılanması "entel işi" olarak görülmesidir. O siktiriboktan pop şarkılarının arkasındaki soundları yapanlar bilmem kaç sene konservatuarda klasik müzik eğitimi görmüş insanlardır. Oysa öne çıkan sadece önde duran soytarılardır.
...
Sanat emek ister. Ve öyle bir düzendeyiz ki emek verilmiş bir şeyle dalga geçebilecek bir cehâlet söz konusu. Ha bazen çıkıp progressive metal'de kafa sallamak gelir, techno'da g.tü başı dağıtarak saçmalamak gelir. Bunu ben de yapıyorum. Zaman gelir yoldaşlarla rakı sofrasında türkülerle efkârlanırız. Olur olur
#64 - Kasım 21 2010, 18:50:40

Zeitgeist

Bak mesela şu an Farinelli filminin soundtrack albümünü dinliyorum huzur veriyor. Siz de deneyin.
#65 - Kasım 22 2010, 14:21:54
« Son Düzenleme: Kasım 22 2010, 14:23:11 Gönderen: Fıstıkçı Şahap »

hip hop müziğinin tadı bambaşka :))
#66 - Temmuz 08 2011, 20:56:03

ben klasik ve metal dinliyorum bir gün metal bir gün rock bir gün klasik farklı bir kişiyim :)
#67 - Ekim 14 2011, 16:10:51

soruyuda cevaplıycam
klasik müzik eski ve hafif onlara göre hiç eğlenceli değil(aslında niye onlara göre diyorum ki ben de gencim:)
ama bana göre rahatlatıcı özellikle piyano
#68 - Ekim 14 2011, 16:13:35

YokOno

Ben de klasik müzik ve metal dinliyorum. Bunun garip olduğunu düşünmüyorum. Hatta gerçek metal dinleyenlerin de klasik müziği seveceğinden eminim diyebilirim. Çünkü metal çözülmesi güç, gizli tarzdır. Sabırla çözersin metal tıpkı klasik müzik gibi. Metal müziği bulabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Bir arkadaşım sayesinde olmuştu bu tanışma şükürler olsun. Klasik müziğiyse kemanım öğretti bana. İki çok değerli şey. Ve bu da benim hayatım. O iki şey ve müzik...
#69 - Ağustos 11 2012, 00:03:44

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.