Alternatifim Cafe

Google Chrome Mac için geliyor!

Discussion started on Macos İşletim Sistemi

Chrome'un Mac versiyonu, piyasaya çıkmak için gün sayıyor!

Google programcıları web sayfalarını çalıştıran bir ürün yaratmayı denemişlerdi ancak ürün sadece basit bir framework'u çalıştırabilmişti. Şimdi ise tüm fonksiyonları ile hazır olan web tarayıcısı ortaya çıkmaya başladı. Tarayıcı, şu anda birkaç görevi aynı anda başarabiliyor; ki bu da başarılı bir ürün yaratmaktaki en önemli anahtar. Özellikle de Chrome gibi, diğer tarayıcılarından arasından sıyrılan bir ürünse...

Bu çalışmanın sonucu olarak ortaya bir screenshot çıktı. Bu screenshot'ın ortaya çıkması üzerine programcı Avi Drissman'ın yorumu şu oldu: "Artık onu Chrome diye çağırabiliriz."

Bu screenshot'ın internet sitelerinde yayınlanmaya başlaması çok önemli bir adım. Google, Chrome'un Mac ve Linux versiyonlarının piyasaya veriliş tarihi haziranın sonu olarak belirledi.

Chrome'un Windows versiyonun Mac ve Linux için adapte edilmesi hiç de kolay değildi. Firefox programcısı olan ve şimdi Chrome'un arayüzü konusunda çalışmalar yapan Ben Goodger işletim sistemleri arasındaki önemli farklardan şikayetçiydi.

Programcının Ocak ayındaki ifadesine göre Google, Mac OS ve Linux için bazı farklı yollar seçilmesi gerektiğine karar vermişti. Fakat bu seçim, Linux arayüzü ile boğuşurken hiç de kolay değildi. Önlerinde birçok zorluk vardı.

Biraz diş gıcırdatmanın ardından Google, Chrome'un Linux versiyonunun GTK isimli bir grafik arabirimi ve Gnome arabirimi ile geliştirilmesine karar verdi.

Goodger: "Başlangıçtaki düşüncem, Linux'un Chrome'unun bir Windows kopyası olmasının kabul edilebileceği yönündeydi. Bazı programcılarsa kendi fikirleri konusunda pes etmediler. Direndiler ve GTK arabirimini kabul ettirtiler."

Goodger'ın 4 şubattaki mesajı şu oldu: "İşte bu karar verdiğimiz şey!"
#1 - Şubat 18 2009, 11:08:51

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.