Alternatifim Cafe

Küfürbaz rap’çiler mahkemelik oldu

Discussion started on Magazin

GORA filmine hazırladığı müziklerle tanınan rap’çi Sagopa Kajmer, şarkılarında ve konserlerinde kendisine ve eşine küfürler eden rap’çi Ceza ve kardeşi Ayben’i savcılığa şikayet etti.

Kuvvetmira’nın kurucusu Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), yedi yıl önce tanışıp iyi arkadaş olduğu, elektrik işçisiyken kendini rap’in içinde bulan Ceza (Bilgün Özçalkan) ve onun rap’çi kardeşi Ayben Özçalkan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Takma adını, Mısır piramitlerinin içindeki hava sirkülasyonunu araştıran bir bilginden alan Sagopa Kajmer, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçede, Ceza ve Ayben’in, küfürlü müzikler yaparak kendisi ve eşi Kolera’yla (Esen Özyavuz) uğraştıklarını belirtti. Bir dönem Ceza’nın Med Cezir ve Rap Star albümlerinin müziklerini yaptığını söyleyen Sagopa Kajmer, ikilinin takma ismiyle "Salako" diye dalga geçtiklerini belirtti.

Eşimi gözden düşürmek istiyor
Sagapo Kajmer, Ceza ve Ayben’in, görüntülerini 11 Şubat’ta internet sitesi YouTube’a verdikleri bir konserlerinde "salako Kajmer. Seni s..... etmeye geliyorum oğlum. P..t, şerefsız, g.... v.s." ifadesini kullandıklarını, bu kadar küfür ve hakaretin bir karşılığının olması gerektiğini dilekçesinde vurguladı.

2003’teki bir İsveç konserinde Ceza’yla aralarının açıldığını söyleyen Kajmer, "Dönüşte, o zamanki kız arkadaşım, şu anki eşime, çok ağır küfürler ettiler. Olay artık namus davasına dönüşmüştür. Şikayetçiyim. Uzlaşmayı isterlerse kabul etmiyorum. Ayben de rapçi ve eşimi gözden düşürüp, tek kalmak istemektedir" iddiasında bulundu.
#1 - Haziran 11 2007, 14:01:02
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

way be demek olay bu kadar büyüdü ha eğer dediği gibiyse ceza ayıp etmiş   :hımm
#2 - Haziran 11 2007, 14:09:58

Ulen sanki kendi sütten çıkma akkaşık he.Hele o kolera çok kurnaz karı.
#3 - Haziran 11 2007, 14:44:47

Ulen sanki kendi sütten çıkma akkaşık he.Hele o kolera çok kurnaz karı.
küfürbaz gizemli rapçi 26 arifesi yorgun bekçi tekbir aldı sözünün evvelinde rap yaparken günahamı girdi (6)

#4 - Haziran 11 2007, 15:08:49
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

La kendisi adamın yaptığı parçaya karşılık yarım saatlik diss yaptı ona niye bir şey demiyorsa.
#5 - Haziran 11 2007, 16:05:22

t-mac

Şimdi mi düştü jeton.Olayı kavramaları zaman almış (6)

#6 - Haziran 11 2007, 17:02:41

C_R_A_Z_Y

al 1 ni vur ötekine  :)
#7 - Haziran 11 2007, 17:07:31

uFo göReN maSuM köyLü

abi ceza konserinde bile ana avrat küfür ediyo ya. . hadi dissin içinde olsa neyse salla dicezde konserde seyirciyi küfürle coşturuyo . .

bencede hakettiler yani abarttı ceza ve ayben işi. . . 

hadi hayırlısı :)
#8 - Haziran 11 2007, 21:05:01

La kendisi adamın yaptığı parçaya karşılık yarım saatlik diss yaptı ona niye bir şey demiyorsa.

ne kadar rapın ıcındesın bılmıorm ama bu kadar dar goruslu olma ben ne sagocuyum nede cezacı ıkısınınde bı kac parcasını begenıorm ıkısıde sonuc olarak tarz ve karakterlerını yansıtıor sarkılarında sago unıde buyumus okumus ve gormus ehlı bı adam ceza ıse askerden bıle kacmıs sokaktan buyume sokak agzı konusan bı rapcı ıkısını bılgı yonunde kıyaslayamazsın...

Gelelım dıss e dıss denınce aklına dırek senın kufur gelıor galıba bak ne gusel soyluorsun yarım saatlık cevap yazdı falan dıye o kadar uzun sarkıda ceza kadar agzına kufur almısmı bak bakalım hadı onu gectım agzında kufur varmı soruyorum.Bence evlı bı kadına sahnede kufur etmek cok buyuk ceza almasını gerektırır.Eger sago haklı cıkmazsa ben bu devletın adaletınden suphe oglu suphe ederım cunku unutmadık bız lerzan mutluyla okan bayulgenın davasını pek bısey solememesıne ragmen bırsuru tazmınat odedı bence ceza daha fazlasını odemelı....

İndirmek İçin Tıklayınız

Yarım Saatlık Sarkı burda DInlemeyenler INdırsın ;)

Saygılarımla ...

MaD RapzehiR
#9 - Haziran 12 2007, 02:25:27
...:::...:::...:::...:::...:::...
odaklanmam kimselere ben hep odak olurum
dikkat et iyi dusun girdiğin son sokak olurum

çakal_karlos

BenCe çOk ii oLmuŞ.. :nanik
#10 - Haziran 13 2007, 01:23:07

cezasını cekmelı..!!
#11 - Haziran 13 2007, 01:30:46
HoLi iSTanBuL'un ŞaHı
                                                                            AklıM KendiNé méZaR KazaBiLeceğiN KadaR DeriNn ..   

ikisinide savundugum yok ama Sagopa Kajmerin s...... gidin adlı şarkıda popçulara sövüyor ya bunun hesabını nasıl verecek

o sagonun ılk albumlerınde kullanmıstı yanı sene 98 lı yıllarda o zamanlar ıcın sago tum herkesten ozurunu dıledı ve gereken kısılere cezasını odedı
#12 - Haziran 13 2007, 01:42:23

ne kadar rapın ıcındesın bılmıorm ama bu kadar dar goruslu olma ben ne sagocuyum nede cezacı ıkısınınde bı kac parcasını begenıorm ıkısıde sonuc olarak tarz ve karakterlerını yansıtıor sarkılarında sago unıde buyumus okumus ve gormus ehlı bı adam ceza ıse askerden bıle kacmıs sokaktan buyume sokak agzı konusan bı rapcı ıkısını bılgı yonunde kıyaslayamazsın...

Gelelım dıss e dıss denınce aklına dırek senın kufur gelıor galıba bak ne gusel soyluorsun yarım saatlık cevap yazdı falan dıye o kadar uzun sarkıda ceza kadar agzına kufur almısmı bak bakalım hadı onu gectım agzında kufur varmı soruyorum.Bence evlı bı kadına sahnede kufur etmek cok buyuk ceza almasını gerektırır.Eger sago haklı cıkmazsa ben bu devletın adaletınden suphe oglu suphe ederım cunku unutmadık bız lerzan mutluyla okan bayulgenın davasını pek bısey solememesıne ragmen bırsuru tazmınat odedı bence ceza daha fazlasını odemelı....

İndirmek İçin Tıklayınız

Yarım Saatlık Sarkı burda DInlemeyenler INdırsın ;)

Saygılarımla ...

MaD RapzehiR

Hayal edemeyeceğin kadar rapin içindeyim neyin ne olduğunu iyi biliyorum.Cezanında Sagonunda konserinde bulundum.İkiside sütten çıkma akkaşık değil.Askerden kaçmak neye göre.Adamın kaçtığı yok sadece yapılacak işleri var onda önce sıraya bunları koymuştur.Mahalle tarzıymış sen nerde büyüyorsunki?Ehli dediğin adam zamanında yaptığı küfürlü parçalarıylada tanınır.Ayrıca Sagonun bir sözü vardır.Küfür eşittir hür kültür diye.Evet değişti ama senin ehli dediğin adam zamanındada küfür etti.Diss'in özünde küfür vardır arkadaşım.Ha yansıtanlar var yansıtmayanlar o başka.Ben desteklemiyorum elbet ne diss'i ne de küfrü.Birbirlerine attıkları diss bile güzelkken böyle ortamı gerecek yalakalar çıkıp iki farklı kutuplara çekiyorlar.Haliyle günümüzdeki halleri ortada.Sago kendisi röportajda burası Türkiye amerikadaki gibi insanları eleştiremezsiniz olay yaratırlar diyor kendisi mahkemeye veriyor.Dün koloya sordum bu çok önce bir olay yeni gazeteye yansıdı dedi.Neyse ne.Onların kendi aralarında olan bir şey ama mahkemeye vermesi saçma geldi.
#13 - Haziran 13 2007, 08:24:00

uFo göReN maSuM köyLü

cezaya birşey olmaz ya. . o alıştı artık (6)

git gel mahkeme çocuğu oldu artık. . . önce kıraç sonra sago. eminemin izinden koşmak böle şeylere yol açar hep :)

hadi hayırlısı ama olan rape oluyo. . dışardan bakan birisi rapin iki üstadının düştüğü hallere bak diyecek.yazık . . .
#14 - Haziran 13 2007, 10:09:55

oncelıkle sana sunu soylıım ne sagonun nede cezanın avukatı falan degılım ben ayrıca cok kaba bıcımde yalaka falan dıosun dıkkat et ben bısey savunmadım hıcbıseyı de oyle boyle demedım sadece soyledıgın seye karsılık verdım adamın yarım saatlık dıssıne nolmus dedın bende soyledım onda kufur yook dıe benı ne baglar aralarındakı nede ıpler...Sana gelınce rapın ıcınde olmak demek sadece onlarla konusup dertlesmek falan dııl bu ısı basarmak ve yapmak demektır ben bunu kast etmıstım ;)
Ayrıca bende Sokak cocuguyum hıc kımseyı falan kucumsedıgım yook bunu da boyle bılesın
Bıdaha bana yalaka varı agır sozler soylememenı ıstıorm senı tanımadıgımdan kırmak ıstemıorm ıı forumlar...
#15 - Haziran 13 2007, 11:32:37

Ceza çok çok çok haklı.Bu sagopa zaten rapçi bile sayılmaz türkücü resmen. :)
#16 - Haziran 13 2007, 12:52:13
κόλαση έχει γίνει η ζωή μου
κόλαση και φωτιά μες στη ψυχή μου
κόλαση όλα μοιάζουν μακριά σου
κράτησες το παράδεισο κοντά σου

uFo göReN maSuM köyLü

hadi ya biz türkü dinliyomuş demekki. . .  saol aydınlattın bizi. . .

La millet sago rapçi deilmiş he . . .
#17 - Haziran 13 2007, 13:02:58

Ewet aynen öyle.Önemli olan öğrenmek.
#18 - Haziran 13 2007, 13:12:28
κόλαση έχει γίνει η ζωή μου
κόλαση και φωτιά μες στη ψυχή μου
κόλαση όλα μοιάζουν μακριά σου
κράτησες το παράδεισο κοντά σου

Madem bu kadar  küfür karşıtıydı bu güne kadar onun yaptığı dissler neydi???
#19 - Haziran 13 2007, 15:50:28
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Az bile olmuş.Yaptıklarının yanında.
Kıraç'la olan meselesinde de neler yaptı zaten.
#20 - Haziran 13 2007, 15:56:41
||  İçimde bir yerde düello var, seyredaldı elalem.  ||

oncelıkle sana sunu soylıım ne sagonun nede cezanın avukatı falan degılım ben ayrıca cok kaba bıcımde yalaka falan dıosun dıkkat et ben bısey savunmadım hıcbıseyı de oyle boyle demedım sadece soyledıgın seye karsılık verdım adamın yarım saatlık dıssıne nolmus dedın bende soyledım onda kufur yook dıe benı ne baglar aralarındakı nede ıpler...Sana gelınce rapın ıcınde olmak demek sadece onlarla konusup dertlesmek falan dııl bu ısı basarmak ve yapmak demektır ben bunu kast etmıstım ;)
Ayrıca bende Sokak cocuguyum hıc kımseyı falan kucumsedıgım yook bunu da boyle bılesın
Bıdaha bana yalaka varı agır sozler soylememenı ıstıorm senı tanımadıgımdan kırmak ıstemıorm ıı forumlar...

İyide sana kim yalaka dediki?Ortalığı karıştıran yalakalardan bahsettim ben.Ayrıca raple benimde uğraşmışlığım var.O yarım saatlik disste küfür yokmu.Bir insanı kızdırmak için illa küfür etmen gerekmez.İğneliyici sözlerde bulunman gerekir.Ben sagoyuda severim cezayıda dinlerim.Ama mahkemelik olay saçma geldi.
#21 - Haziran 13 2007, 22:59:24

bu gidişle küfürbaz gizemli üyeler de mahkemelik olacak (6)
#22 - Haziran 13 2007, 23:23:47
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

arkadaşlar zaten önceymiş bu mevzu kawga etmenin veya kırıcı sözler söylemenin bir faydası yok hem onlar orda bişiler yapıyo bizse burda onları konuşuyoruz sonunda bize ne yararı dokuncakki
#23 - Haziran 13 2007, 23:29:16
hERKes BiR yoLcUDuR yoLuNA KuRBaN oLDuğUm...

Ceza çok çok çok haklı.Bu sagopa zaten rapçi bile sayılmaz türkücü resmen. :)
hadi ya biz türkü dinliyomuş demekki. . .  saol aydınlattın bizi. . .

La millet sago rapçi deilmiş he . . .
Ewet aynen öyle.Önemli olan öğrenmek.
bak dostum benim burda tartışmak falan gibi bir niyetim yok üstelik sago nun sadece sıkı bir dinleyicisiyim eğer o türkü söylüyosa sadece yaptığı raplerin nakaratlarını diyo olabilirsin vee sen eğer onlara türkü diyosan iiki de yapıyo o rapine renk katıyo eğer sago nun yaptığı RAPlerin tamamı türkü diyosan sadece diyosundur zaten sago nun belirli kitlesi var ve bu kitle gördüğüm ve bildiğim kadarıyla da çok büyük onların senin gibilere ve yenilere ihtiyacı zaten yok BENCEE
#24 - Haziran 13 2007, 23:34:00

Onu söyleyen zaten Rapçi olamaz olsa olsa Ceza  cı olur. onun iki lafına gaza gelir Kimbilir sagonun yüzünü görse tanımaz
#25 - Haziran 13 2007, 23:35:56
« Son Düzenleme: Haziran 13 2007, 23:36:25 Gönderen: Iglesias »

haklısın dostum teşekkürler ama kendisinin ne diyceğini gerçekten merak ettim
#26 - Haziran 13 2007, 23:47:00

Pesim1sTLee

Olayın sacmalık boyunu bılemem pek ve benı de ılgılendırme zaten demek ben yanlıs anlamısım yalaka kelımesını kusura bakma karsılıklı konusunca bana soyluorsun sandım Ok ! o zaman sorun yook sadece karsılıklı tartıstık o kadar neyse uzatmayalım ozelden gerekırse konusuruz konuyu saptırmayalım cunku

İyi Forumlar...
#27 - Haziran 14 2007, 01:18:48

Yeni!
(sogapa kajmer resmi sitesinden alıntı)
----ahali selam
---dun gazetelerde malum mahkeme haberimiz cikmis.bunu sitemizin cop kutusundaki haberden ogrendik.gercekten cok sasirdik avukatimi aradim ,bu ifadeleri kim vermis olabilir dedim,savciligin muhabirleri,katibi dedi.nasil olabilirki dedim.bunlar hep boyle yaparlar dedi.ben gercekten bizlerin arasinda kalmasi daha uygun olan bu olayin medyaya yayilmasindan dolayi uzgunum.inanin bana da kotu bir surpriz oldu.onlarca kisiye durumu izah etmeye ugrastim.
ortada ne bir reklam var ne de baska birsey.savciliktan gazetelere ulasan bir haber diyebiliriz.bu nedenle ben de uzgunum.
artik sunu da anlayin oyle tur reklam olaylarini ben yapmam,ihtiyacim yok.ihtiyacim olup olmadigini gelin konserlerime gorun ne diyeyim artik.
boyle ifrite baglamadan dusunebilmeyi de ogrenmeli herkes.dogrusu biz de habere sasirdik sizler gibi.ha konu dava acmak sacma! meselesi ise; gercekten bence siz sacmasiniz.ve ben gereksizdi sacmaliklarina sacma sapan bir cevap vermek istemiyorum.
herkes hakettigini alsin.size belki gereksiz gelebilir ,cunku yasayan benim ve ates dustugu yeri yakar.her neyse.kim ne dusunurse dusunsun be yolumdayim.her turlu hakarete kapaliyiz.o kadar.herkes insanca tartisip insanca anlasmali.
selam ederim.

sagopa kajmerden artık öyle küfürlü sözler çıkmıyor.olgunlaşmak dedikleri zımbırtı işte.
#28 - Haziran 15 2007, 15:05:30
« Son Düzenleme: Ağustos 03 2008, 03:05:17 Gönderen: grave__ »

(sogapa kajmer resmi sitesinden alıntı)
----ahali selam
---dun gazetelerde malum mahkeme haberimiz cikmis.bunu sitemizin cop kutusundaki haberden ogrendik.gercekten cok sasirdik avukatimi aradim ,bu ifadeleri kim vermis olabilir dedim,savciligin muhabirleri,katibi dedi.nasil olabilirki dedim.bunlar hep boyle yaparlar dedi.ben gercekten bizlerin arasinda kalmasi daha uygun olan bu olayin medyaya yayilmasindan dolayi uzgunum.inanin bana da kotu bir surpriz oldu.onlarca kisiye durumu izah etmeye ugrastim.
ortada ne bir reklam var ne de baska birsey.savciliktan gazetelere ulasan bir haber diyebiliriz.bu nedenle ben de uzgunum.
artik sunu da anlayin oyle tur reklam olaylarini ben yapmam,ihtiyacim yok.ihtiyacim olup olmadigini gelin konserlerime gorun ne diyeyim artik.
boyle ifrite baglamadan dusunebilmeyi de ogrenmeli herkes.dogrusu biz de habere sasirdik sizler gibi.ha konu dava acmak sacma! meselesi ise; gercekten bence siz sacmasiniz.ve ben gereksizdi sacmaliklarina sacma sapan bir cevap vermek istemiyorum.
herkes hakettigini alsin.size belki gereksiz gelebilir ,cunku yasayan benim ve ates dustugu yeri yakar.her neyse.kim ne dusunurse dusunsun be yolumdayim.her turlu hakarete kapaliyiz.o kadar.herkes insanca tartisip insanca anlasmali.
selam ederim.

sagopa kajmerden artık öyle küfürlü sözler çıkmıyor.olgunlaşmak dedikleri zımbırtı işte.
ceza da olgunlaşsın.bi gülsün yaptıklarına.sonra daha akıllıca şeyler yapar heralde.bi ısınamadım insan olarak şu adama zaten.

tşkler dostum işte sagomun söliceği en güzel açıklama sago dan da bu beklenir zaten ceza dan avucunu yalasın
#29 - Haziran 16 2007, 11:59:49

bütün rapçilern canı cenneme!!!!!!!hepsine sinir olyurm !!! 4eva ROCKKK!!!!
#30 - Haziran 23 2007, 14:57:11

Rock-Metal Bölümü sizler için.. Git orda naparsan yap , başkalarının tercihlerine de karışma.
#31 - Haziran 27 2007, 10:54:11
İnsan insan olmalı ki, insanlarla insanca yaşayabilsin.

Değişik bir bakış açısı çok düşünmüş olmalı bu cevabı. Belli baya kasmış. :hımm
#32 - Haziran 27 2007, 10:55:41
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

uFo göReN maSuM köyLü

Rockcıların başka işi gücü yok zaten böle Rock bölümünden taşanlaR filan oluyo buRalaRa damlıyolaR (6)
#33 - Haziran 27 2007, 10:59:48

Rockcıların başka işi gücü yok zaten böle Rock bölümünden taşanlaR filan oluyo buRalaRa damlıyolaR (6)

Öyle deme , konuyu açan bi metalci
#34 - Haziran 27 2007, 11:05:41
İnsan insan olmalı ki, insanlarla insanca yaşayabilsin.

uFo göReN maSuM köyLü

pink devıl cınsinden olanlaRdan bahsediyoRum. . .  :) genele hitaben gbi duruyo cümle ama ölyle değil. .
#35 - Haziran 27 2007, 11:09:16

olacağı buydu zaten (6)

madem rapçilere sinir oluyosun ne diye buraya gelip yazıyorsun?rapçileri sevmesen bile saygı göstermen gerek!yaptığın çok yanlış birşey :yanlis
#36 - Haziran 27 2007, 11:23:53
тαη-ѕυ¢υк       dnce2        therockula

Lay Lay Lomm.    :ask :ask :ask

tamam bende rock çıyım ama böle demen gerkmez. dimi tansu? asıl senin canın cehenneme nan
#37 - Haziran 27 2007, 12:35:59
söyleyecek çok sözüm vardı, hepsi yarım kaldı. Neler ummuştum hayattan, elimde ne kaldı? Kırılan kalbim miydi yoksa?... Karnımdaki bu sancıyla, küflenmiş ruhum unutmadı, unutmadı seni hala...

yonJa'Mı eqLeyinn piLizzz ---> wict.girl@hotmail.com  (6)

tamam ama uzatmaya değmez, bir konu için birbirimizi kırmayalım, lütfen arkadaşlar
#38 - Haziran 27 2007, 12:43:48
тαη-ѕυ¢υк       dnce2        therockula

Lay Lay Lomm.    :ask :ask :ask

sago haklı sayılablrde bugüne kdr nrdeydi yaaa hm de önje kndni vrsin mahkemee!!
#39 - Temmuz 01 2007, 22:36:02
Ne SeNi KaYBeDeCeK KaDaR CeSuRuM Ne De SeNi GeRi KaZaNaCaK KaDaR GüÇLü....

sago haklı sayılablrde bugüne kdr nrdeydi yaaa hm de önje kndni vrsin mahkemee!!

Sagopa Kajmer'in Ceza'yı mahkemeye verdiği falan yok!
#40 - Temmuz 01 2007, 22:49:51
« Son Düzenleme: Temmuz 01 2007, 22:50:21 Gönderen: feat »

komik şeeler bnnar ya
#41 - Temmuz 02 2007, 18:49:51
'Deep down inside I feel to scream!!

uFo göReN maSuM köyLü

o zaman alayının . . . . .  :) kafamı buluyolaR bunlar milletle. . .
#42 - Temmuz 04 2007, 18:50:54

kelis

offf kızım varya hastayım senin gibiLere o kadar saığ insanLarsınız ki bizi yüceLtiyosunuz...gerçi sizin yüceLtmeLerinize ihtiyacımız yok ama.....rock dinLiosan kaL orda biz karışma..zevk bizim...bu arada habere qeLince geçen sene feLandı tam hatırLamıyorum Ceza SagoyLa barıştık bundan sonra küsLük oLmaz zaten müzik dünyasında herkes kavgaLı bari rapte tartışma çıkmasın feLan diye sevgi yumağı gösteriyodu...noLuyo bu kdr şaştım vaLLa...
#43 - Temmuz 05 2007, 11:27:42

ceza dan beklerim kıraç ada küfür etmişti bnde videosu war zaten ceza dinlemeem genellikle rock dinlerim türkçe rapi hiççççççççç sewmem yabancı rap belki
#44 - Temmuz 06 2007, 23:11:36
« Son Düzenleme: Temmuz 12 2007, 17:01:23 Gönderen: s@ns@r »

rap dinlemiorum onun için yorum yapamicm... umarım bir an önce çözüme kavuşur =)
#45 - Temmuz 08 2007, 00:53:51
...  dnce2

bnce cezaya iyi olmuş gıcığım zaten o bilgin bozuntusuna (6)
#46 - Temmuz 09 2007, 14:02:40

diss te atışmalar olur ama şarkıda bile bu küfürler edilmezz hele sahnede asla...ama sago ortaköyde rock house da verdiği konserde insanlığını gösterdi.
#47 - Ağustos 01 2007, 04:24:13

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.