Alternatifim Cafe

Kendin olmak mı, farklı olmak mı?

Discussion started on Psikoloji

“Başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin” diyordu bir şarkıda. Hep düşünmüşümdür bu kendin olmak ne ola ki? Farklı olmak mı daha değerli, yoksa kendin olmak mı? Genelde bulunduğumuz ortamlarda, faklı olmaya çalışırız. Çünkü “fark edilmek” varlığımızın bir nişanesidir. Farklı olduğumuzda geleceğe taşınacağımız, bir bakıma ölümsüzlüğü yakalayacağımız konusunda da genel bir inanış vardır. Nasıl farklı olunur o halde? Sadece azınlıkta kalmak fark edilmek için yeterli midir? Çoğunluktan biri olmayıp azınlıkta kalmayı tercih etmek, sadece bulunduğumuz dönemde fark edilmemizi sağlayabilir belki; ama çağlar sonrasına taşımaz bizi.
Kendi zamanlarında söylediği sözler tarihin koridorlarında yankılananları düşünüyorum. Aristo mesela: Platonun tek öğrencisi değildi; ama diğerlerinden farklı oluşu onu bugünlere taşıdı. Taptuk Emre’nin onlarca belki de yüzlerce müridinden sadece Yunus’un ilahileri okunuyor bugün. Hindistan’ın kurtulması gerektiğini düşünen milyonlarca kişiden biriydi Gandhi; fakat çoğunluktan farklıydı. Aristo, Yunus Emre, Gandhi ve adını tarihe kazımış diğerleri… Şüphesiz ki çağdaşlarından farklıydılar. Bu kişiler farklı görünmek için mi uğraştılar, yoksa inandıkları doğruları yaşayıp “olduğun gibi görünmek”le mi yetindiler?
Her canlı kendine özgüdür. Aynı ortamda büyüyen, aynı tür canlılar bile birbirlerinden çok farklı özellikler sergiler. Mesela bir patates tarlasında; aynı toprakta, aynı güneşe ve suya maruz kalmalarına rağmen her biri diğerlerinden farklı patatesler yetişir. Yahut ikiz kardeşleri düşünün, aynı anne babadan olmalarına, aynı zamanda ve ortamda büyümelerine rağmen çok farklı özellikler sergileyip birbirlerinden tamamen ayrı kişilikler olabilmekteler. Farklılık hayatın temelinde zaten var. Her insan başlı başına bir âlemdir. Aslında yapılması gereken iç âlemini keşfe çıkmak, kendinin farkına varmak, kendini tanımaktır. Yeterliliklerini ve eksik yanlarını görmek ve kendin olmaya çalışmaktır. Kendin olduğun zaman gerçek anlamda farklı olursun. Her birimiz, şahsımıza has özelliklerle donatılmışız, bunları fark edip en verimli şekilde kullanabildiğimizde kendimiz olmaya başlarız.
Kendimizin ve başkalarının ayırt edici kişilik özelliklerini tanıdığımızda hayatımız daha da kolaylaşır. Hayat da tıpkı satranç gibi; taşların özelliklerini bilmeden, oyunu kazanmamız mümkün değil. Mesela, sınıfındaki öğrencilerin bireysel farklılıklarını fark eden bir öğretmen sınıfı daha kolay yönetir. Takım oyuncularının özelliklerini keşfeden antrenör daha etkili bir oyun kurabilir. İnsan ilişkilerinde de böyle. Etrafınızdakilerin farklı yanlarını keşfettiğinizde her birine yaklaşımınız da değişik olur ve iletişiminiz daha kaliteli hale gelir. Çoğu kere iyi niyetle başlayan bir diyalog, karşımızdakinin farklı olabileceğini unuttuğumuz yada bunu kabullenemediğimiz için çatışmaya dönüşmüyor mu? Kâinatta ne kadar farklılık varsa o kadar renk var demektir. Hayat tablosundaki renklerin armonisini görebilmektir mesele.
#1 - Mayıs 21 2007, 00:44:08

t-mac

Ünlü Türk düşünürü Tarkan bile demiş başkası olma diye.Aslında konuda çok güzel özetlenmiş olay.Hayat tablosundaki renklerin armonisini görebilmektir mesele ki bu çok doğru.Konuya teşekkürler.
#2 - Mayıs 21 2007, 00:48:23

her zaman kendin olmalısın ne gerekk var yapmacıklığa içindeki neyse sende osundur
#3 - Mayıs 21 2007, 01:04:12
Gölgemdeki asaleti farkedince başladı karanlığa hayranlığım...

Yeni!
.
#4 - Haziran 21 2007, 02:22:50
« Son Düzenleme: Aralık 09 2007, 04:28:41 Gönderen: Apollon »

FaRKLı oLnJa YaPmAjIk OlRsN..n GrK vR...
#5 - Temmuz 07 2007, 12:54:54
Ne SeNi KaYBeDeCeK KaDaR CeSuRuM Ne De SeNi GeRi KaZaNaCaK KaDaR GüÇLü....

evanescence_bep

İnsanın kendi olması çok güzel birşey...

Ancak gerektiğinde farklı olmak ta zorunda...

Örneğin siz deli dolu birisiniz ve hergün partilere gidersiniz...

Spor giyinirsiniz...

Öss sonucunda ise öğretmen olmaya karar verdiniz...

Öğretmen iken spor giyinebilecek misiniz...

Meb buna izin vermeyecektir....

İnsanın kendi olması tabiki güzel bir durum ancak farklı da olması gerekir bazı zorunlu durumlarda...
#6 - Temmuz 19 2007, 11:14:14

insan bu zamanlarda kendi olursa zaten farklı olur  :hii?
herkes kendi oldugunu dusunuyosa herkes farklı demektir cünki herkes farklı olmak ister
#7 - Temmuz 24 2007, 15:05:50
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

kelis

En iyisi yerine göre davranmak..

Dobra olucam diye kalp kıran çok kişi var

ki zaten çevrem doğal görünücem diye sokakta mal mal hareket yapan gençlerle dolu

Bence en iyisi yerine göre davranmak
#8 - Ağustos 01 2007, 12:45:47

ikisi de____ <_<
#9 - Ağustos 01 2007, 13:54:23

aslında tek cümleyle söle özetliim ''Günümüz insanları kendileri gibi dawransa zaten herkes birbirinden farklı olurdu.''   :okey bgstar
#10 - Ağustos 01 2007, 14:20:29

Yok öyle bi Dünya.!  

İnsanın doğasında var asLında farkLı görünme ihtiyacı her ne kadar doğru bi amaç oLmasada.
GeneLde dikkat çekmek, hep onunLa iLgiLeniLmesini istemekLe başlıyor bu başkası oLma duygusu.
Tarkan'da güzeL söyLemiş gerçekten ''Başkası oLma kendin oL, böyLe çok daha güzeLsin'' :4
teşekkürLer konu için yasemin abLa :okey
#11 - Ağustos 14 2007, 18:50:17
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

Başkası ola ola kendimi unutacağıma kendim ola ola kendimi geliştiririm
#12 - Eylül 11 2007, 11:21:33
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

Kendim olduğum için farklıyımdır.
#13 - Eylül 11 2007, 11:42:15

bi süreligine baska bi kişiliğe bürünebilirsin ama uzun bi süre asla... bu bir süre sonra psikolojik sorunlara yol acar diye düsünüyorum.

örnegin astsubay olan birisinin işi geregi giymek zorunda olan bi forması wardır..üniforma gibi sabit we agır kıyafetlerden hoslanmaz ama işi geregi bunu yapar kişilik her gun bi süreligine degisir
dısarıya cıktıgında sevdigi seyleri giyerek yeniden kendisi olur...

farklı olmak için baskalarına özenen insanları hiç anlamam... herkes kendisi gibi olsa zaten herkes birbirinden ayrılır.. ikizlerin dahi herseyleri birbirleriyle aynı degildir...
bir insanı digerinden ayıran sey kendisi oldugu icin farkının ortaya cıkmasıdır bana göre...
#14 - Eylül 11 2007, 13:13:52
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

Farklı olmanında bir sınırı var. Adam ben farklıyım diye saçlarını ve sakallarını enteresan renklere boyuyor ve acayip elbiseler giyiyor. Bu fark değil şebekliktir bence.(şimdi herkes özgürdür kimseye karışamazsın diyenler olursa, haklısınız, karışamıyoruz zaten, benim küçük kardeşim o tiplerin enteresan şekillerinin dikkat çekmesinden dolayı cinsiyetini sorunca, bilmiyorum sence neye benziyor diyorum, o da bilmiyor) farklı olmak fayda sağlamalı. Mesela bir öğrencinin işe yarayacak farklı bir ders programı geliştirmesi farktır ve gerekende odur. Ama acayip donlar giymek fark değil ve faydasızdır...
#15 - Eylül 12 2007, 19:08:24
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

sürmeli çocuk

kendim çok farklıyımdır ama kendimden çıkmak istememde farklıdır
#16 - Kasım 11 2007, 20:49:48

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.