Alternatifim Cafe

Kimler yalancı olabilir?

Discussion started on Psikoloji

Yalan makineleri, sadece saf ve gariban yalancılar için geçerlidir. Yalancılığı kişiliğine benimsetmiş olan kişiler için yalan makinelerini unutun. Arada bir yalan söyleyenler kaygılanır, vücudunda uyarılar başlar, tepkiler oluşur. Yalan makineleri ile bünyede oluşan bu değişkenler ölçülür. Büyük yalancılar ise soğukkanlı olurlar, insanın gözünün içine bakarak yalan söylerler. Usta ve hain yalancılar, kendileri yalan söylemezler. Birilerine yalan söyletmek suretiyle çıkarlarına ulaşırlar.
Kimler yalancı olabilir?

Kimlerin yalancı olabileceğini maddeler halinde görelim.

1. İnsanın gözünün içine bakarak rahatça konuşanlar.
2. Yüzü kızarmayan, utanma duygusu olmayanlar.
3. Sorulara doğrudan cevap vermeyenler, sözü merkezden uzaklaştıranlar.
4. Çok konuşanlar.
5. Yalan o kişiye çıkar sağlayacaksa.
6. Gerçeği söylediğine dair yemin edenler. (Gerçeği söyleyen birisi neden yemin etmek ihtiyacı duysun?)
7. Sık sık namus ve dürüstlük konferansları verenler. Bunlar, içlerindeki kötü dürtüleri kontrol çabası içindedirler.
8. Bir söz eğer kulağa abartılı derecede iyi ve hoş geliyorsa, o söz gerçek değildir. Kalbinizin sesi, duyduğunuz bir söze gerçek olmayacak kadar iyi diyorsa, oraya soru işareti koyunuz.
9. Bir kişi olması gerekeni değil de olanı savunuyorsa, gerçekten doğru olanın yerine siyaseten doğru olanı savunuyor demektir. İnanırsanız, geleceğinizi ipotek etmiş olursunuz.
10. Doğruyu değil de, karşı tarafın duymak istediğini söyleyene dikkat edin; empati rolünü çok güzel yapıyordur. İnanırsanız kullanılırsınız.
11. Bazı kişilik tipleri kolay yalan söylerler. Antisosyal, narsisist, histrionik kişilik yapılarında yalan mübahtır.
12. Yalanı yalanla düzeltmeye çalışanlar, kronik yalancı olma yolundadırlar.
13. Zeki bir hırsız kendisini şöyle savunuyordu: “Ben hırsızlık yapmadım, parasını koruyamayanlara ders verdim.” Zeki bir yalancı da “Birisini bir defa kandırırsam suç benimdir; eğer ikinci defa kandırırsam suç onundur” diyor. Bu bakımdan, kusuru sadece yalancıda değil, biraz da kendimizde aramamız gerekir. Yalana karşı uyanık olmayan kişiler, aldatılmayı hak ederler. Atalarımız, “Eşek olana semer vuran çok olur” sözünü boşuna söylemediler.
14. Dürüstlüğü saflık kabul eden, onuruyla yaşamak yerine zengin yaşamayı tercih edene dikkat.
#1 - Mayıs 21 2007, 00:36:41

ben herkese iyi ve olumlu şeyler söledim kırılmasınlar die iyi biri olmasalar bile iyi birisin dedim buda yalancılık oldu..bu yüzden artık haberiniz olsun herkese çat die yüzüne içinden o an ne sölemek geçiyorsa onu sölicem dikkatli olun bundan sonra...ama paylaşımın çok güzel yasemin abla teşekkür ederim..
#2 - Temmuz 01 2007, 18:14:57
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

depresif

11. Bazı kişilik tipleri kolay yalan söylerler. Antisosyal, narsisist, histrionik kişilik yapılarında yalan mübahtır.

Bu madde biraz mantıksız geldi.
#3 - Temmuz 01 2007, 18:19:59

olabilir sonucta hersey yalan deil mi______ :nohashas
#4 - Temmuz 07 2007, 13:59:48

gusel bı palasımm saol
#5 - Eylül 28 2007, 16:41:15
İncitiyor olmam incindiğim anlamına gelmez.

6. Gerçeği söylediğine dair yemin edenler. (Gerçeği söyleyen birisi neden yemin etmek ihtiyacı duysun?)  :)
Bunun yanında bide şey derler "sana yalan borcum mu var" bu da çok kullanılır mesela..Bunlar gibi daha bi çok şey var...Saol paylaşımın için.  :okey
#6 - Eylül 28 2007, 16:58:42

ya ama ben doğru sölediğimde yemin ediom  o zaman ben yalan sölemiş mi oluom :icon
#7 - Kasım 11 2007, 18:50:10
!!!W..SL..T!!!ÖLÜMLER ÇIPLAK GELİR!!!W..SL..T!!!
DÜNYA YUVARLAK İNSANLAR NEDEN OLMASIN

Çok Doğru...Bunları Not Almam Lazım Kesinlikle...Çok Önemli Bilgiler Bence..!
#8 - Kasım 16 2007, 18:42:54
İmzanız kural dışı.

fortune

evet çogu made dogru ancak bir kaçı yüzde yüz gerçek degil itiraz edilebilir ya da tartısılabilir.

maddeler arasında unutulmuş ya da belki hiç olmayan çok önemli bir iki şey daha var aslında.

***baskı altında olan kişi,
***kişiligi bastırılmış kişi,
***korkan ya da korkutulan kişi,
***kişilik gelişimi ''''dışsal etkenler''''' tarafından sekteye ugratılarak,özgüveni, özsaygısı vb.. olmayan (hatta bunların varlıgından haberdar bile olmayan) kişiler...
ondan bundan degilde aklıma gelenler bunlar.
#9 - Nisan 13 2008, 20:19:10

Punk- O -Rama

Beni anlatan 3 madde.Yorum yapmak gerekirse;

1. İnsanın gözünün içine bakarak rahatça konuşanlar.
Biliyorsunuzki "beden dili" diye bir zamazingo var,derki bu hede ; "Yalan söyleyenler yere bakarak konuşurlar".Bende bunu bildiğim için,yalan söyleyeceğim vakit bunun tam tezatını yaparımki anlaşılmasın (6)
4. Çok konuşanlar.
Beden dili zamazingosunda denir yine "Yalan söyleyenler kelimeleri doğru seçebilmek ve binaenaleyh düşünmek için fırsat ararlar.O yüzden az az,öksürerek v.s konuşurlar"..Bende bunun tam tersini yapıyorum efendim,bir anda mükemmel yalanlar uydurabiliyorum,hızlı ve akıcı konuştuğum içinde inanmayan olmuyor.
6. Gerçeği söylediğine dair yemin edenler.
Bunu çok sık yaparım işte "Yemin ediyorum,Allah belamı versin,Valla bak" türünde şeyler söylemek adetim olmuştur."Nasıl olsa bana birşey olmaz" düşüncesiyle hareket ederim :artis

Velhasıl kelam bu tür minvallerde filvaki mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.Deneyin (6)
#10 - Nisan 13 2008, 20:31:19

13. Zeki bir hırsız kendisini şöyle savunuyordu: “Ben hırsızlık yapmadım, parasını koruyamayanlara ders verdim.” Zeki bir yalancı da “Birisini bir defa kandırırsam suç benimdir; eğer ikinci defa kandırırsam suç onundur” diyor. Bu bakımdan, kusuru sadece yalancıda değil, biraz da kendimizde aramamız gerekir. Yalana karşı uyanık olmayan kişiler, aldatılmayı hak ederler. Atalarımız, “Eşek olana semer vuran çok olur” sözünü boşuna söylemediler.
14. Dürüstlüğü saflık kabul eden, onuruyla yaşamak yerine zengin yaşamayı tercih edene dikkat.

dikkatli olmak lazım, bazen masum bi yalan bile kocaman şeyler açabilir insanın başına...
en iyisi doğru konuşmak, hiç bi dert yok tasa yok... uzun uzun düşünmeye de gerek yok..
ne söylesem ne desem diye...
zaten en çok aileme yalan konusuyorum o da dışarı çıkarken..
ama anlıyolar xD
#11 - Haziran 21 2008, 12:03:44

serzenişte

4. Çok konuşanlar.

Kesinlikle.

Bu yüzden çoğu kişiden daha az yalan söylerim.. (6)

Her insan ufata olsa yalanlar söyler önemli olan bunun dozunu yerini ve zamanını iyi bilip işin suyunu çıkarmamak, kendini kaybetmemek.
#12 - Temmuz 09 2008, 00:39:48

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.